Technopat, Recep Baltaş ile yollarını ayırdı

Technopat, Recep Baltaş’ın son birkaç haftadır Twitter/X’teki gündem olan paylaşımları nedeniyle kendisi ile yollarını ayırma kararı aldı.

Recep Baltaş’ın “İslamofobik ve İsrail’i destekleyici” paylaşımları nedeniyle sabah saatlerinde de TurkNet, Technopat ile iş birliğini sonlandırdığını açıklamıştı.

Şirkete daha fazla zarar vermemesi için Technopat’ın bunu yapması gerekiyordu sanırım. Ne diyelim, bir mazinin sonu… Keşke yıllardır severek izlediğimiz bir teknoloji editörü bu şekilde davranmasaydı.

“Technopat’tan herkese merhaba ben Recep Baltaş”

image

Bugünün en şaşırdığım teknoloji haberi bu oldu galiba. Birçok kullanıcı için Technopat forum ile Recep Baltaş ismi özdeşleşmiş bir haldeydi.

Bu haber ile ilgili bir yorum/cevap yazacak sevgili arkadaşlarımızdan ricam saygı çerçevesinde ve kendimize yakışır bir şekilde konuyu ele almamız.

Edit: Ali Güngör’ün son etkinliğini bir kullanıcı çok güzel bir şekilde görüntülemiş.

4 Likes

Teknoseyir’e geçse, Levent Pekcan ile mükemmel bir ikili olurlar.
Kendi kanalına geçmesi de bir o kadar güzel olur.

bir dönemin sonu…

Dürüst olmak gerekirse konuyla ilgili yapılacak tek bir yorumum var
hate speech(nefret söylemi) ile din karşıtlığı/din fobiklik arasında ince bir çizgi var ve Recep Baltaş o çizgiyi çoktan geçmişti.

Her iki taraf içinde hayırlısı olsun!

3 Likes

Recep Baltaş’ın ifadelerini anlayışla karşılıyorum; ancak, karşı tarafın seviyesine inerek dilini kullanmasını doğru bulmuyorum. Özür dilemesi olumlu bir adım. “Recep Baltaş” ismi Technopat’tan bence daha büyük olduğunu belirtmek isterim. Birkaç içersinde siyasal İslamcın yönettiği şirketin sponsorluğunu feshetmesi, Technopat gibi bir firmayı olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Söylemlerini şirket dışında yapması, Türkiye’deki baskıyı gösteriyor olabilir, ancak özgürlüğümüzün sınırlı olduğunu düşündüren bir durum olarak değerlendirilebilir.

Twitter’da çok fazla iğneleyici bir üslup kullanıp bir kesimi rahatsız edecek laflar söylüyordu ama kişisel hesabındaki yorumların bu dereceye gelmesine şaşırdım. Yazılarını çok takip etmediğim için yorum yapamayacağım ama çok şaşırdım.

Technopat kanalından daha önce video izlemeyen birisi bile “Technopat’tan herkese merhaba, Ben Recep Baltaş.” diyordu…

Yüksek ihtimalle malum partinin radarına girmiştir. Sonra bakmışlardır nerede çalışıyor kimlerle iş birliği yapıyor vs. Turknete ulaşmışlardır. Oradan talimat gitmiştir sponsorluğunuzu iptal edin diye. Technopatta böyle olayların tekrar yaşanmaması için Recep Baltaş ile yollarını ayırmıştır ama unuttukları bir şey var. Technopat’ı Technopat yapan zaten bu isimdi. Webtekno’dan farkları olmayacak artık. Silindi gitti.

Technopat kapanmış kısaca laf kalabalığına gerek yok bence :smiley:

Recep’in Twitter üzerinde yazdıkları oldukça sivri, evet. Turknet sponsorluğu sonrası Technopat’ın eli kolu bağlanmış gibi gözüküyor ancak Recep ile yolları ayırarak kendi topuklarına sıkmış oldular. Technopat da bir başka Webtekno olmuş olacak. Ne diyelim iki tarafa da geçmiş olsun.

Recep Baltaş | Technopat Sosyal recep baltaş ile technopat ı bağdaştırmamız normal, hakeza içeriklere ek social/forum üzerindeki id 1 kullanıcı bile kendisi.

2 Likes

Bazı konularda kendisine katılmasam da gene de her iki taraf hakkında hayırlısını temenni ederim.

2 Likes

Bazı konularda kendini tutmadan, çok ağır konuşuyordu. Videoları eğlenceli ve insanları kendine bağlıyor idi. Technopat’ı Technopat yapan şahıs Recep Baltaştır. Kendisi çin şahsen üzüldüm. Hakkında hayırlısı olsun.

3 Likes

Recep Baltaş’ın açıklaması:

Daha geçen Yargıtay, Anayasa Mahmekesini tanımamıştı hangi hukukun üstünlüğünden bahsediyorsa :smiling_face_with_tear:

Chip zamanından beri takip ederim kendisini. Görüşü beni pek ilgilendirmez, ama bu sosyal mecrada karşı ve zıt bir görüş olduğun zaman gözler üzerine dikiliyor. Bu işi büyüten boykot haline getiren şahıs isim vermeyeceğim. Boykot edilecek bir durum varsa neden “oğlunun ortak olduğu denizcilik şirketini de boykot etmiyor” diyor insan içinden. Kimin gücü kime yeterse bu iş böyle.

1 Like

Mülteci botunu batıran yunanistanı tebrik etmiş, Çin’de uygur türklerine yapılan zulmü hak görmüş, İsrail’de Filistinlilere yapılan katliama alkış tutmuş, karşı duranlara ise sıra size de gelecek diye tehdit etmiş. Üstelik gönderilerinde birçok ağır hakarete de başvurmuş. Oldukça seviyesiz, ağzı bozuk ve radikal biri olduğunu düşünüyorum, halkın tepki göstermesine şaşırdığımı söyleyemem.

4 Likes

yüksek ihtimalle kendi bireysel kanalını açıp oradan devam eder içerik üretmeye adam technopatın marka yüzü gibi bir şey olmuştu şimdi bu durum technopatı kötü yönde etkiler bence webtekno da bunun bir benzerini gördük çünkü

hiç biri adamın kendi işini bağlamıyor, iş hayatını kullanarak bu görüşleri savunmadı.

1 Like

Technopat’ın bu konuda kurumsal bir karar aldığını düşünüyorum. Recep Baltaş nihayetinde orada Technopat’ı temsil ediyor ve özellikle medya işinde çalışan bir insan olduğu için temsiliyetler iki kat önem arz ediyor. İnanın ben böyle bir Tweet atsam çalıştığım şirket beni tazminatsız kovabilir çünkü bir yanda bu şirketi temsil ediyorum, geçtim medya sektörünü, düz bilişim sektöründeyim ben.

Baltaş’ın kovulması “Onlar gibi düşünmediğimiz için bize zulüm uyguluyorlar” tadında değil, kendisini X’de takip edenler zaten anlayacaklardır durumu. Artık iyice obsesif bir şekilde İslam ve onunla alakalı herşeye itham ve suçlamalarda bulunan bir insan oldu. Müslüman değilim, insanların bazı çizgileri geçmemesi şartı ile her türlü değerin sorgulanabileceği ve tartışılması gerektiğini düşünürüm ancak bu adamın attığı postlar beni bile tiksindirdi kendisinden.

Velhasılkelam; kendisi için nur topu gibi bir iltica sebebi geldi. Muhtemelen buradan Almanya veya Amerika’ya uçar biz de arkasından bakarız. Yolu açık olsun, ne diyelim.

4 Likes

Sosyal mecralarda ünlü olmuş, ünlülerin, sosyal medya hesaplarında kullandıkları dile ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Eğer siz kendinizi veyahut fikrinizi, firmanızı pazarlama yolunda sosyal medyayı tercih etmiş ve ünlü olmuş iseniz bunun getirdiği toplumsal sorumluluk bilincinden kaçamazsınız.

İnsanlar maalesef şirketler gibi ayrı bir kişilik oluşturamıyor. Sosyal medyayı kullanarak iş hayatınızı ve kendi gündelik yaşamınızı birlikte kullanarak bu hayatı oluşturuyor ve yaşıyorsunuz. Sosyal medyada oluşturmuş olduğunuz kişiliğiniz ayrılmaz bir bütün oluyor.

1 Like