Taşınabilir (Portable) Dağıtım Önerileri

Merhaba arkadaşlar başlıktaki gibi öneri istiyorum. Usb belleğe kuracağım, bilgisayar fark etmeksizin kaldığım yerden devam edeceğim, ayrıca da usb belleğin kalan depolamasını da dosya kopyalama olarak kullanabileceğim dağıtım arıyorum.

. Aslında şuan ana bellekte Knoppix 8 kurulu. Neden 9 değil, son sürümünde kurulu program sayısını azalttılar o yüzden. Knoppix tercih etme sebebim tam kötü gün dostu olması. Bir gün diskinize, internetinize bir şey mir şey olur tak gir Knoppix’e acil durumunu hallet tarzı olması hoşuma gidiyor. Gerçekten dağıtım içinde yok yok. Kötü yanı ise kaldığımız yerden devam edemiyoruz, program yükleyemiyor güncelleyemiyoruz yani içinde hangi program varsa sürümü neyse ona mahkumsun.

. Puppy Linux bu konuda oldukça iyi. Kaldığınız yerden devam edebiliyor, puppy packet manager(synaptic paket yöneticisi benzeri bir şey) ile program yükleyebiliyorsunuz. İndirme sayfalarında Debian tabanlı olanları denerseniz böyle hafif, taşınabilir olan bu dağıtıma synaptic ve apt desteği de eklemiş oluyorsunuz güzel bir seçenek.

. Tails’i sevmiyorum. Anonimlik, gizlilik, güvenlik adı altında çok fazla katman var. Bu katman fazlalığı dağıtımı şişiriyor ne yazık ki ve tercih ettikleri masaüstü ortamı da xfce… Kasım kasım kasılıyor yani sistem.

. Slax fena değildi. Ama çok çok sade. Bir de hedeflediği kullanıcılar biraz deneyimi olanlar. Debian tabanlı hali fena değildi ama son sürümlerde Slackware geçerek gözümden düştüler. Zaten donanım desteği, program desteği gibi sorunları vardı bir de slackware olunca iyice sorunlu gördüm. Geçen de neden Slackware sorulu bir konu açtım ve gelen mantıklı yanıt sayısı sadece 1. O da kemik kitle konusunu öne süren arkadaştı.

Ben bunları biliyorum var mı başka önerileriniz?

Hocam baktığınızda çoğu dağıtım zaten taşınabilir. Mesela Linux Mint, Fedora, Ubuntu, Kali, Linux Lite, OpenSUSE, Debian, EndeavourOS vb.

(Eğer USB belleğinizin depolama boyutu büyükse) Ventoy kullanıp burada saydıklarımı USB’den kullanabilirsiniz. (Ayrıca açık kaynak!)

Taşınabilir demekle istediğim tamamen bu konuya hakim olacak, Live modunda seni kısıtlamayacak, kullanmayı bıraktığın yerden devam edebileceksin falan. Yoksa tabi İSO’yu al istediğin yere taşı ben bunu demiyordum. Ve tabi ki hafif olmalı. Verdiğiniz örnekteki dağıtımlar ortalama bir Usb ile bile kasıyor kullanıyorken.

Merhaba galiba bir konuda daha böyle bir işletim sistemi isteğiniz vardı. Live sistemlerin mantığı ile yaptığınız şeyin kalmasını istediğiniz sistemlerin mantığı aynı değil maalesef. Şimdi hatırladığım kadarıyla bir persistence alan da oluşturmak istemiyorsunuz. Ama maalesef ki Live bir işletim sisteminin sizin yaptığınız değişiklikleri tutması da (bunun için ayrılmış persistence alan olmadan) mümkün değil. Fakat dediğiniz şeyi de anlıyorum kalanını dosya atmak için kullanmak istiyorsunuz. Belki şöyle bir şey yapabilirsiniz. Sistemi Live mode da çalıştırmak yerine USB nin içine kurulum yapabilirsiniz. Böylece sürekli çalışan bir işletim sisteminiz olur. Fakat donanım ve çevresel elemanlar açısından yaşamanız muhtemel sorunları nasıl çözersiniz orasını bilemiyorum. Çünkü çalışacağınız her bilgisayarın işlemcisi, ekran kartı, ekran çözünürlüğü ve daha birçok şeyi farklı olacak. Belki esti tip MBR disk gerektirecek belki ek bir ayar/program gerektirecek düzgün çalışması için. :thinking: O yüzden az da olsa bir persistence alan ayırıp kalanı dosyalar için kullanmayı tekrar bir düşünmenizi öneririm nacizane :hugs:

1 Like

NomadBSDyi denebilirsin, bu iş için biçilmiş kaftan bence. Tek sorun usb belleklerin okuma yazma hızları çok düşük, kullanana sabırlar diliyorum…

Dosya kopyalacağım tabi ki ama mesela Puppy’de dosya sistemi ne olursa olsun içinde dosya oluşturup orayı kalıcı alan yapabiliyor. Yani FAT32 usbde Puppy ile dosya sistemini değiştirmeden fat32’nin içinde bşr dosya oluşturarak ext4 şeklinde kalıcı alan yapabiliyorsun. Yok mudur bunun benzeri bir şey? Sizlerin demeye çalıştığı şeyleri ben direkr usb’nin dosya sistemini değiştirmekle alakalı olarak anlıyorum yani Windows bir bilgisayara ya da film izlemek için televizyona taktığımda erişim sağlayamacağım.

Puppy adammış cidden. Bugün çağrı merkezi eğitimi için verilen emanet bilgisayarda denedim. Yüklü olan Windows’ta resmen üçüncü sınıf bir kullanıcısın doğru dürüst bir şeye yetkin yok. Ben de live puppy kullanayım madem dedim. İki usb yeri de çok dip dibe. Puppy taktım, only ram dedim. Sistem açılınca da usb’yi çıkarıp yerine mikrofonlu kulaklık usbsi taktım. Sorunsuz bir şekilde tarayıcıdan zoom üzerinden yaklaşık 3 saat eğitime katıldım.

Taşınabilir işletim sistemi isteyenler Puppy’e baksın kesinlikle. Debian tabanlı olanlarını öneririm. En azından deb yükleme ve apt komutu desteğini de almış oluyorsun arkana.

(Kulaklık takmak zorunda olmasam kalıcı yer de ayarlamıştım. Firefox’ta eklentiler, birkaç minik oyun ve program vb kurdum fat32 dosya sisteminin içinde ext4 tabanlı dosya sistemciği dosyası oluşturdu sorunsuz çalışıyor)

1 Like

Usb üzerine persistent yapılabiliyor sanırım herhangi bir dağıtım ama usb bellek veri kapasitesi düşük olduğundan ve usb protokolü üzerinden çalıştığı için hem depolama hem sistemi çalıştırma konusunda yavaş oluyor diye biliyorum. Ağır da olsa çalıştırılabiliyor persistent herhangi bir sistem.

Şimdi burada şu sorunla karşı karşıyayız. Örnek vereyim. Mesela bazen hafif linux arayanlar Tinycore önerileri görüyor. Tamam hafif ama kullanımı zor, program ve donanım desteği de o kadar vasat ki…

Aynı mantıkla burada ısrarla birkaç arkadaş persistent ve her linuxun taşınabilir olarak kullanılabileceğini söylüyor. Ama bildiğiniz üzere tabi ki usb veri aktarım hızları düşük olduğu için kasma donma vb gibi şeyler çok oluyor. Ben de bu konu yüzünden böyle bir konu açmıştım. Maalesef gerçekten mantıklı ve işe yarar bir öneri gelmedi. Tabi ki her live ortamı sunan dağıtımı taşınabilir olarak kullanabiliriz mantıken ama şu yavaşlık konusunu ne yapacağız?

Israrla her linuxta persistent var deyip bunu önermeniz hafif dağıtım arayanlara tiny core önermek gibi bir şey bence. Olur ama tam olarak amaca uygun değil ne yazık ki. Ben sadece tek bir şeyi değil mantıklı ve birden fazla gereksinimi aynı anda karşılayabilen dağıtım istiyorum.

Senin durumuna uyan bir RaspbianOs var galiba.
Raspberry pi de microsd de çalıştığı için senin durumuna uyuyor. İso su da var usb ye kurabilirsin low speed disklere göre optimize diye biliyorum.

Bugünkü eğitimde de onu deneyebilirim. Only ram modu var mıdır peki puppy gibi? Yani işletim sistemini(raspbian’ı) başlatıp usby’i çıkardıktan sonra içinde yüklü olan her şeyi sıkıntısız kullanabilir miyim?