Tails Hakk─▒nda Sorular

Merhaba, Tails ile ilgili sorular─▒m─▒ l├╝tfen sadece bu konuda bilgisi ve deneyimi olanlar 1, 2, 3 ┼čeklinde cevaplas─▒n.

1. Ana bilgisayar─▒m Windows, usbÔÇÖde Tails kullan─▒rken g├╝venlik s─▒k─▒nt─▒s─▒ ya┼čar m─▒y─▒m? Vir├╝s bula┼č─▒r m─▒? Bilgisayar─▒m ├žok yeni, riske atmak istemiyorum
  2. Amac─▒m y├╝zey webde olmayan bilimsel ├žal─▒┼čma, ar┼čiv ve dok├╝man vs. eri┼čmek. Bunlar─▒ indirebilir miyim? Bilgisayar─▒ma ve usbye vir├╝s bula┼č─▒r m─▒?
  3. Forumlara girip sohbet etsem hacklenir miyim?
  4. Sadece usbÔÇÖde Tails siteleri i├žin kullanaca─č─▒m bir e-posta adresi nas─▒l olu┼čtururum?
  5. WiFi a─č─▒m ve ip adresim hacklenebilir mi?
  6. TailsÔÇÖte sadece video oynatabiliyoruz diye duydum, yani kitap, belge, makale vs. g├Âr├╝nt├╝leyemez miyim?
  7. Whonix ve QubesOs, gizlilik a├ž─▒s─▒ndan TailsÔÇÖten daha iyi diyorlar, do─čru mu?
  8. Bir videoda kal─▒c─▒ belgeleme kullan─▒rsak kendimizi ele verebilece─čimizi s├Âyl├╝yorlar. Mesela dok├╝man falan indirsem ve dosyada kay─▒tl─▒ kalsa kimli─čim de┼čifre edilebilir mi?
  9. Tails ├╝zerinden WordÔÇÖde belge olu┼čturup ana bilgisayar─▒ma aktarabilir miyim? Ana bilgisayar─▒ma vir├╝s bula┼č─▒r m─▒?
  10. Ana bilgisayar─▒mda WifiÔÇÖya ba─čland─▒─č─▒mda kimli─čim a├ž─▒─ča ├ž─▒kar m─▒?
  11. TailsÔÇÖi Chrome taray─▒c─▒ ├╝zerinden GoogleÔÇÖdan mi indireyim? Ana bilgisayar─▒m Windows ve Tor y├╝kl├╝ de─čil.
  12. Usb diski ├ž─▒kard─▒ktan sonra WindowsÔÇÖa hemen geri d├Ânebiliyor muyum?
  13. TailsÔÇÖten normal Twitter ve di─čer sosyal medya sitelerine girip payla┼č─▒m yapabilir miyim? Kimli─čim de┼čifre olur mu?
  1. Hay─▒r bula┼čmaz. Tails default olarak root yetkili gelmez o y├╝zden di─čer diskleri mount edemez.
  2. Bunlar i├žin sanal makine de whonix kullanman─▒ tavsiye ederim. ├ç├╝nk├╝ bir flash belle─če hapis kalm─▒s olursun ve ramlerin ne kadar fazlaysa o kadar veri indirebilirsin. Sonu├ž olarak sana yetmez.
  3. Hacklenmekten maksat─▒n vir├╝s girmekse e─čer. ├çok d├╝┼č├╝k ihtimal var her sistem hacklenebilir ama tails ├žok zor. Ve kal─▒c─▒ depolamay─▒ acmad─▒ysan her restartan sonra sistemin komple silinir.
  4. tor ├╝zerinden ba─članabilece─čin mail adresleri var mesela. protonmail.
  5. Hay─▒r. Fakat ─░ss sa─člay─▒c─▒n tor a girdi─čini fark edebilir.
  6. Her ┼čeyi yapabilirsin.
  7. Kullanma amac─▒na ba─čl─▒. Whonix ├╝zerinden dns s─▒z─▒nt─▒s─▒ olma olas─▒l─▒─č─▒ daha d├╝s├╝kt├╝r. ├ç├╝nk├╝ 2 makine ayn─▒ anda cal─▒s─▒r 1 makine modem g├Ârevi g├Âr├╝r direk makine masa├╝st├╝ g├Ârevi g├Âr├╝r. Ama sen sunu istiyorsan bakt─▒─č─▒m seyler i┼čim bitince komple yok olsun tails daha g├╝venli.
  8. Dedi─čim gibi d├╝┼č├╝k ihtimal. Spesifik olarak bir hedef olursan evet ama normal bir kullan─▒c─▒ normal tor kullansa bile bilin├žli olarak gezinirse g├╝vende kal─▒r.
  9. Evet aktarabilirsin ama g├╝venilir olmaz.
  10. Dedi─čim gibi d├╝┼č├╝k ihtimal her zaman bi olas─▒l─▒k vard─▒r. Ama imkans─▒za yak─▒n.
  11. Farketmez bir ka├ž yerden hash─▒n─▒ kontrol et yeterli. Tails bu konuda seni y├Ânlendiriyor zaten.
  12. evet
  13. Payla┼č─▒m yaparsan ne olursa olsun de┼čifre olabilirsin.
    Kendi bilgilerim dahilinde sorular─▒n─▒ yan─▒tlamaya ├žal─▒st─▒m umar─▒m merag─▒n─▒ giderebilmi┼čimdir. Bu arada normal bir kullan─▒c─▒ i├žin. Bide zaten ├╝lkemizde evet tor engelli ama basit k├Âpr├╝ler ile yasal olan sitelerde legal bir ┼čekilde gezebilirsin hukuki ac─▒dan bir sorun te┼čkil etmez
2 Likes

Hangi arac─▒ kullan─▒yor olursan─▒z olun g├╝venlik bir kafa yap─▒s─▒/zihniyettir. Dolay─▒s─▒yla en g├╝venli arac─▒ g├╝venlikten anlamayan birisinin eline verirseniz kendini ele verebilir. Tam tersi en g├╝vensiz ara├žta bile g├╝venlikten anlayan birisi y├Ântemler yollar bularak kendini ele vermeyebilir. Sorular yan─▒tlanm─▒┼č ama g├╝venli kalmak istiyorsan─▒z g├╝n├╝n sonunda bu kafa yap─▒s─▒n─▒ elde etmek i├žin ├Â─črenmelisiniz ve ├žal─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z. :slight_smile:

Bizim kanalda g├╝venlik hakk─▒nda videolar─▒m─▒z─▒ i├žeren oynatma listesiyle ba┼člayabilirsiniz.

3 Likes

Cevap i├žin te┼čekk├╝r ederim.

1. Benim pc Windows, nas─▒l sanal makine kurabilirim ki? B├╝t├╝n verilerimi yedekleyip WindowsÔÇÖu silmem mi gerekiyor? Linux mu kurmam gerek?
  2. Asl─▒nda Tails daha ├žok i┼čime yarar. Pc 16gb ramÔÇÖe sahip. Ee Flash bellek de 32 gb olsa dok├╝manlar i├žin yetmez mi? Yasa d─▒┼č─▒ ┼čeylerde kullanmam zaten, amac─▒m y├╝zey webde olmayan bilgileri g├Âr├╝nt├╝lemek.

─░┼čletim sistemim Windows 11. TailsÔÇÖi usbÔÇÖde kullanmak i├žin kuraca─č─▒m ama bilgisayar─▒m zarar g├Âr├╝r diye korkuyorum. Bilgisayar─▒mda yava┼člama, performans bozuklu─ču vs. olur mu? Almak i├žin baya ├žal─▒┼č─▒p para biriktirdim, zarar gelmesini istemiyorum. Sadece Tails kullananlar cevaplas─▒n l├╝tfen.

hi├ž bir zarar─▒ olmaz kullanabilirsin