Steam ve Lutris'te Oyunların açılmadan kapanması sorunu

Merhabalar! Yaklaşık bir yıldır Linux Mint 21.2 işletim sistemini Windows 10 ile dualboot kullanıyorum. Bilgisayarım Monster Tulpar T7 V20.3

Normalde steam ve lutris üzerinden sorunsuz şekilde oyunlarımı oynayabiliyordum ama geçenlerde ne olduysa bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra oynayamaz hale geldim. Öncelikle Steam daha açılırken inanılmaz bir kasıntıya giriyor, hem bilgisayardaki diğer uygulamaları donduruyor hem de kendisi donup kalıyor. Birkaç dakika sonra kendine geliyor ama bu sefer de bir oyun indirmesi veya güncellemesi varsa yine aynı sorun gerçekleşiyor. Şansa bir şekilde kasma durumu geçince de oyunu asla açamıyor; çalıştırma tuşuna bastıktan sonra Steam beni bir süreliğine oyunda gösteriyor, oyunun açılmasını bekliyorum ve sonra kendi kendine kapanıyor. Bunu her oyunda yaşamıyorum, neye göre hangi oyunda yaşadığımı da anlayamadım.

NTFS biçiminde bir diskim var, sorun ondan kaynaklıdır belki diyerek onu çıkartıp çalıştırmayı denedim, yine aynı şeyle karşılaşıyorum. Dediğim gibi yalnızca bazı oyunlarda oluyor bu, silip tekrar yüklemeyi denedim ama çözülmedi.

Şimdiye kadar denediğim şeyler:

• Steam’i tamamen kaldırıp baştan kurmak.
  • Diskte .steam ile alakalı tüm klasörleri silmek.
  • Sorun yaşadığım oyunları silip tekrar yüklemek.
  • Protonu kaldırıp tekrar yüklemek.

Ekran kartınız Nvidia mı?

Evet Nvidia RTX 3060 Mobile, kapalı kaynak driver kullanıyorum 545 sürümü

Yusuf İpek’in NTFS disklerle ilgili bir video kesiti var. Oradaki uyarıları dikkate aldınız mı acaba? Video direk ilgili yerden başlıyor.

3 Likes

Evet dikkate almıştım, zaten o disk ile alakalı hiçbir şey değişmemesine rağmen bir anda çalışmamaya başladı oyunlar. Yine de bir ihtimal ondandır diyip diski kaldırdım, sorun devam ediyor :frowning:

1 Like

Ubuntu’da ben de yaşamıştım bu sorunu libstdc++ ile alakalı olduğunu söylüyor çoğu kişi, çözememiştim zamanında.
Eğer denemek isterseniz yardım aldığım ubuntu forum linkini bırakayım, bununla alakalı olmalıydı uğraşmak istemeyip bırakmıştım eskiden:
16.04 - Steam games not launching - Ask Ubuntu

Zannedersem Ubuntu kaynaklı bir durum, başka hiçbir dağıtımda yaşamadım bu sorunu, hatta muhtemelen oyun dışında Steam’in kendinde de bu sorunu yaşamış olmanız muhtemel.

lsblk

çıktısını alabilir miyiz?

Muhtemelen NTFS ayarınızda bir değişiklik oldu ve bozuldu. Bahsettiğiniz sorun NTFS yapılandırmasıyla alakalı gözüküyor.

3 Likes