Steam Türk Lirası desteğini bitiriyor

Bu sabah steam girdiğimde TR desteğinin bittiğini gördüm artık oyun almak isteyenler dolar bazında alacak yani bir bağımsız oyun bile 400TL bandında gezecek şekilde bize ulaşacak yüksek ihtimalle, GTA 6 gibi oyunları hiç saymıyorum zaten. “Güvenilir Korsan Oyun” gibi bir bölüme ihtiyacı var artık Türkiyedeki oyuncuların.

artworks-xVCscPxwii0Hf9zj-xKnBRw-t500x500

1 Like

Lutris ve Bottles çok mesai yapacak artık.

3 Likes

Oyun oynamak için maalesef “Kanka Gamepass var yaa!” demek artık sinir etmek yerine haklı olacak.

Eskiden koleksiyon ve sahip olmak amacıyla oyunun tadını doya doya çıkarmak için alınıyordu.

Şimdi Gamepass fiyatı kovalanacak.

10 Yıl Önce Steam’ı Bilmiyordum O Şekil Devam Ederim Bende.

1 Like

Steam’i suçlamıyorum ama mevcut durum bizim için iyi değil.

Artık epic games e kaldık.

Sosyal medyada son zamanlarda harlanan “Oyunları Torrentlemek Etik Midir?” konuları tekrar canlanacak gibi gözüküyor. Tartışmalar bir yanda devam ededursun "torrentleme"lerin artacağı çok açık. Bu durum inanılmaz siber güvenlik zaafiyetlerine sebep olacak, malum oyunlar bir kere kırıldı mı paylaşanların uygulamanın içine ne koyacağı belli olmuyor.

Ancak oyunları korsan indirenleri de anlıyorum. Yakın zamanda başlayacak olan Steam indirimlerini iyi değerlendirmek gerekecek.

1 Like

Yok artık ya… Ben TRY=USD fiyatının artmasından bahsettiğinizi düşünüyordum da bildiğin TL para birimi gidiyormuş…

Şaka gibi nereden nereye. Ülkede orijinal oyunun alınmasını kolaylaştıran ve öğreten firmanın bu şekilde çekileceğini hiç düşünmezdim. Üzücü bir durum.

Düzenleme

Açıklamada şöyle bir şey var:

Starting on November 20th, Steam will change the currency used for sales in Argentina and Turkey to USD. We are implementing this with two new pricing regions: LATAM - USD (which includes Argentina) and MENA - USD (which includes Turkey).

Biz MENA grubundayız yani yine bu ülkelerin ortalamasına göre fiyat belirlenecek anladığım kadarıyla ama tabii ki düz Türkiye’nin ekonomisinde verilen fiyatlar gibi olmaz herhalde.

Düzenleme 2

image

Önerilen fiyat listesi o kadar kötü değil gibi. Şu an Baldurs Gate 3 Steam TRY fiyatı 800₺ USD fiyatıysa 60 dolar bu durumda 26.99 dolara bize verecekler.

https://steamdb.info/app/1086940/

Başka bir oyun Hades şu an TRY fiyatı 235₺ ve USD fiyatı 24.99. Bu durumda bize 12.49 USD fiyat çekecekler bu da 350₺’ye tekabül ediyor.

https://steamdb.info/app/1145360/

Bazı oyunlarda yukarıya bazı oyunlarda ise aşağıya doğru oynama görebiliriz.

6 Likes

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.