Steam linuxte %100 cpu kullan─▒yor

arkada┼člar linuxte steam kurdum ve en basit oyunu a├žt─▒─č─▒mda bile cpu kullan─▒m─▒ %100 ve 2 fps.
windowsta bu oyunlar─▒ 60 fps sabitlenmi┼č ┼čekilde ak─▒c─▒ oynayabiliyordum.

Cpu: amd athlon x2 7750 black edition. Gpu: nvidia geforce 8400gs 512mb.
Gpu driver─▒ y├╝kl├╝(nvidia kapal─▒ kaynak).

oyunlar─▒ de─či┼čik proton versiyonlar─▒ ile denedim ama sonu├ž ayn─▒ (protonGE de denedim).

vulkan driver olarak vulkan-swrast kurmu┼čtum a├ž─▒k kaynak ve mesa taraf─▒ndan yap─▒ld─▒─č─▒ i├žin.vulkan nvidia kurmad─▒m ├ž├╝nk├╝ lib32-nvidia-utils 340 versiyonunu silmesi gerekiyordu(kulland─▒─č─▒m driver)

acaba vulkandan dolay─▒ m─▒ sorun ├ž─▒k─▒yor?

Shader pre-caching kapatmay─▒ deniyebilirsin.

Steam Shader y├╝klerken cpu kullan─▒m─▒n─▒ artt─▒r─▒yordu. Ama a├ž─▒ld─▒ktan sonra bir s─▒k─▒nt─▒ olmuyordu. Kulland─▒─č─▒n─▒z paket ile alakal─▒ olabilir. SteamÔÇÖin flatpakÔÇÖ─▒n─▒ kullanmay─▒ dene.

Proton kullanmayan bir oyun denedim ad─▒ galiba adventure empire idi. Onda da ayn─▒ s─▒k─▒nt─▒y─▒ ya┼čad─▒m. Elf dosyas─▒n─▒ direkt terminalden a├žt─▒m bu sefer steam id bulamad─▒ dedi ekran da kald─▒. Gene ba┼čka bir oyun indirdim tap ninja ad─▒nda o steamapi kullanm─▒yor ve d├╝zg├╝nce 30fps sabit ├žal─▒┼čt─▒.
Galiba steam api kaynakl─▒ bir durum.
Bu arada belli bir cpu kullan─▒m─▒nda i3 blocks taki cpu usage g├Âstergesi u├žuyor. Cpufreq do─čru g├Âsteriyor ama steamden oyun ba┼člad─▒─č─▒nda cpufreq de 100 oluyor.

bence steam kaynakl─▒ bir ┼čey bu. windows kullan─▒rken steam a├žt─▒─č─▒mda bilgisayar 98 derece oluyordu, linuxta da yoktan yere cpu s─▒cakl─▒─č─▒n─▒ 78 dereceye at─▒yor. ne kadar uygulama a├žarsam a├žay─▒m sessiz ├žal─▒┼čan bilgisayar─▒ godzilla gibi ├ž─▒─č─▒rt─▒yor

Steam api dan dolay─▒ galiba steam api kullananlarda sorunu g├Âzlemledim. Acaba ba┼čka steam clientlar varm─▒?

Epic clientlar vb vard─▒ onun gibi.

SteamÔÇÖi tamamen kald─▒r─▒p bir de kulland─▒─č─▒n─▒z da─č─▒t─▒m─▒n deposundan kurmay─▒ deneyebilirsiniz. Olduk├ža eski donan─▒mlarda linux deneme f─▒rsat─▒m oldu hi├žbirinde b├Âyle sorunla kar┼č─▒la┼čmad─▒m. Hep depodan y├╝klerdim ├Âzellikle SynapticÔÇÖten.

Arkada┼člar sorunun kayna─č─▒n─▒ buldum lib32 nvidia utils i kurunca steam driver─▒ g├Ârd├╝ ondan ├Ânce mesa driverlar─▒n─▒ kullan─▒yormu┼č.

Proton ve opengl 3.3 ├╝st├╝ oyunlar─▒ mesa ile a├žt─▒─č─▒ i├žin s─▒k─▒nt─▒ ya┼č─▒yorum.

Ama bir├žok oyunu hala mesa ile a├žmaya ├žal─▒┼č─▒yor. Ekran kart─▒m biraz daha iyi olsa di─čer oyunlar─▒ da gpu rendering ile kasmadan kullanabilirim.

1 Like