Stabil ve hızlı linux dağıtımı tavsiyesi

Merhabalar.1.5 senelik linux macerama ara vermiştim bazı nedenlerden dolayı ve şimdi geri dönmeye karar verdim. Eskiden aktif olarak Arch tabanlı dağıtımlar kullandım hatta linuxa manjaro ile başladım fakat bir kaç kez çöktüğu için diğer arch tabanlı dağıtımlardan devam ettim fakat ArchCraft dışında hiç biri istediğim gibi değildi.Arch tabanlı dağıtımlarda çok fazla hata aldığım ve artık eskisi kadar maceracı olmadığım için geri dönüşümde biraz kullanıcı dostu dağıtımlara geçmek istiyorum.Bilgisayarda ne yapıyorsun diye sorarsanız:

Webde geziniyorum;
Pycharm,Visual Studio Code ile yazılım işleriyle uğraşıyorum. Arada Roblox oynarım.

Linux mint istemiyorum çok içime sinmiyor, Ubuntu, openSuse ve Fedora benzeri Distrolar var aklımda şimdilik.

Tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi merakla bekliyorum.

Ubuntu tabanlı bir işletim sistemi olabilir.

Kaynak tüektimi sorun değilse Fedora diğer dediğiniz dağıtımlardan daha hızlı.

1 Like

Üçü arasından Fedora’yı öneririm. Kişiselleştirebilir bir masaüstü ortamı istiyorsanız KDE versiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim.

4 Likes

Mx linux kullanıyorum.Çok yeni sayılırım linuxta debian tabanlı ama zorlanmıyorum.Bir sorun yaşamadım şimdilik!

1 Like

Fedora kesinlikle kullanabilirsin. Stabil,hızlı ve güncel.

1 Like

Çok seceneğiniz var. Benim önerim ise Void veya NixOS olur.

Merhabalar.Ben daha çok kullanıcı dostu dağıtımlara geçmek istiyorum.NixOs galiba config felan gerektiyor.

Linux mint neden istemiyorsun acaba? 2 yıldır kullanıyorum gayet hızlı stabil.