SSD, Flash Bellek, SD Kart vb. Kapasitesi Neden Üzerinde Yazdığından Az Görünüyor?

:question:Sık sık karşılaştığım bir soru var: “500 GB Sabit Diskim var ama 465 GB görünüyor. 35 GB nerede?”
Burada rakamları örnek olarak verdim ama bu eksiklik her disk boyutunda yaklaşık %7 oranında görünür. Peki bunun nedeni nedir?

:speaking_head: Bu durumun oluşmasına sebep olan şey sabit disk üreticileri ile işletim sistemlerinin Megabyte’ı (MB) farklı tanımlamalarından kaynaklanıyor. Gelin bu aradaki farkı görelim;

:x: Üreticilere göre 1 Megabyte;

Depolama kapasitesi olarak kullanıldığında, 1 Megabyte (MB) = Bir milyon byte’a, 1 Gigabayt (GB) = 1 milyar byte’a ve 1 Terabayt (TB) = 1 trilyon byte’a eşittir. (Yani 1000 ve katları olarak hesaplanır)

Aktarım hızı veya arayüz hızı (USB, PCI vs.) olarak kullanıldığında, saniye başına Megabayt (MB/s) = saniyede bir milyon byte’a, saniye başına megabit (Mb/s) = saniyede bir milyon bite ve saniye başına gigabit (Gb/s) = saniyede bir milyar bite eşittir. (Yani 1000 ve katları olarak hesaplanır)

:white_check_mark: Oysa işletim sistemlerine göre;

1 Megabyte (MB) = 1.048.576 byte’a eşittir. (Yani 1024 ve katları olarak hesaplanır)
1 KiloByte= 1024 Byte olduğuna göre, 1 MB= 1024 KiloByte olduğuna göre 1 MB=1024x1024= 1.048.576 byte olur

:technologist: Peki gerçek boyutu nasıl hesaplayabiliriz?

32 gb flash diskimiz olduğunu varsayalım bunu biz bilgisayara taktığımızda boyutu ne kadar göreceğiz?

:magic_wand: Kapasite x 0.93 = Gerçek Kapasite
(32 Gb) x 0,93 = (29,7)

Evet gördükki aslında 32 GB diye aldığımız flash belleğin gerçek boyutu 29,7 GB :blush:

5 Likes

Linux’ta bunun için GB ve GiB ayrımı var ve bunu seviyorum. istersen 1,000 ve katları olarak hesaplayıp babalar gibi 500 GB diyor, istersen 2 ve kuvvetleri olarak hesaplayıp 465 GiB diyor. Mis gibi.

Edit: terimleri karıştırmışım sağ olsun @jomo beni düzeltti.

1 Like

Yanlışlık olmuş.
GiB ve GB, farklı ölçü birimlerini temsil ederler. GB, genellikle 1000’in katları şeklinde ilerlerken, 1KiB 1024 bayt (2^10) ve 1KB ise 1000 bayt (10^3) olarak hesaplanır. Aynı şekilde, 1MiB 1KiB’ın 1024 katı olan 2^20 baytı temsil ederken, 1MB 1KB’ın 1000 katı olan 10^6 baytı ifade eder.

1 Like

Konuyla bağlantılı olduğu için ufak bir bilgi daha ekleme ihtiyacı hissediyorum. Orta veya üst düzey bir SSD/HDD kullanıyor iseniz veya uzun ömürlü (yüksek TBW) bir cihaza sahip iseniz bazen Over-Provision denilen bir yöntem de kullanılabiliyor. Bu iki şekilde oluyor. 10 TB diye aldığınız bir disk bu hesaba göre 9,?? TB değil 6-7 TB olabiliyor. Kalan kısmın bozuk sektör ve diğer hatalar için revize olarak bekletiliyor. Bu ilk yaklaşım. İkinci ve daha doğru olan (nispeten pahalı) yaklaşım ise 10 TB olarak aldığınız diskin gerçekten size 10TB alan sunması ama aslında 15-20 TB olarak üretilmiş olması. Samsung, Crucial ve Sandisk gibi bazı firmalar hem bu kafa karışıklığını gidermek hem de vadettikleri alandan kısmamak için daha yüksek kapasiteli diskleri daha düşük kapasiteye OP yapıp o şekilde pazarlamaktır.

1 Like

düzeltme için teşekkürler