SQM indirme hızını düşürüyor fakat yükleme hızında sorun yok

Merhaba. Benim ASUS RT-AC1200 V2 routerımda OpenWRT kurulu. SQM paketini yükleyip luci’den sqm ayarlarını yapıyorum ama SQM indirme hızımı yarı yarıya düşürüyor.

SQM kapalı şeklinde yaptığım hız testinden 89 indirme 45 yükleme alıyorum. SQM açıkken yapınca indirme 40lara 50lere düşüyor fakat yükleme hızında bir sorun yok.

fq_codel ve cake algoritmalarını denedim pek bir fark olmadı.

Turknet Fiber kullanıyorum ve 100mbps indirme alabiliyorum (iss’in verdiği routerda çünkü o gigabit portlara sahip). ONT’den gelen kablo router’ın WAN girişine gidiyor ve benim routerım gigabit portlara sahip değil. PPPoE ile bağlantı sağlıyorum.

1 Like

Donanımsal hızlandırma kullanıyor musunuz ?
Firewall veya Yönelendirme bölümünde ayarı olmalı

Hangi openwrt sürümünü çalıştırıyorsunuz 23 en yenisi olmalı yanlış hatırlamıyorsam.

1 Like

OpenWRT sürümü: OpenWrt 23.05.2.
Yazılımsal hızlandırmayı açmıştım, normalde ikisi de kapalıydı.

1 Like

Anladım peki hocam, ekran görüntüsündeki 2 ayar da kapalıyken.
SSH üzerinden bağlanıp top hazır yüklü gelmeli, istersiniz htop da var söylemiş olayım.

Hız testini şimdi yaparken işlemci kullanımı nasıl oluyor, boş sistem kaynağı kalıyor mu yoksa cihaz biraz zorlanıyor gibi mi ?

Yani benim için biraz merak acaba algoritmadan değilde tam o cihazın kaldırıp kaldırmaması.

Bir de o luci’ye internet hızınızı doğru bir biçimde girdiğinize emin olun, zaten olmuşsunuzdur diye :slight_smile: düşmüyorum ama bunu okuyan diğer kullanıcılara da uyarı olsun.

1 Like

İkisini de kapattım ve bir hız testi yaptım, videosu burada, buyrun. SQM kapalı.

asciicast

Luci’ye girdiğim hızları, SQM olmadan aldığım hızların %95’i olarak ayarladım.

2 Likes

Videonun sunulduğu site muhteşem, hemen bi açıldı inanamadım. :slight_smile:

———————-

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/traffic-shaping/sqm-details#troubleshooting_sqm
Bu sayfadaki “more hints tips and info” başlığındaki performans seçeneklerinde bakmanızı önerebilirim.

Şimdi evet orada baştaki %100 kullanım yükleme, anladığıma göre kalan %70’i sürdüren de yükleme kısımına gelince oldu.
Tabi yükleme hızları ile indirme hızları asimetrik olmuyor.

Buradaki forum paylaşımı da sizin ekran görüntüsündeki ayarın sqm için uygun olduğunu gösteriyor.
Tabi o ayar açıkken (ama ayar alttaki kapalıyken ) de yeterli hızları alamıyorsunuz.

Acaba orada ne kadar kullanılıyor da, bize ne kadar boş yer kalıyor yani onu öğrendikten sonra biraz kurcalama gerekecek.

Benzer donanımla olan bir sistemin var yarın bir deneyim ben, kurcalamak gerekecek herhalde.

3 Likes

Videoda yaptığım hız testini sqm ve yazılımsal hızlandırma kapalıyken yaptım. Bir de yazılımsal hızlandırmayı açıp tekrar cpu kullanımını mı kontrol edeyim?

Teşekkürler, bakacağım.

2 Likes

Evet, ben yeterince araştırma yapmayıp 3 sene önceki deneyimi direk yapıştırınca olmadı tabi.

• Evet, ilk seçenek olan yazılımısal hızlandırmanın açık olması oluyor. Hani bir problem çıkarmıyor. Hız testiyle birlikte bir cpu kullanımını kontrol etmeniz faydalı olabilir.

• SQM Kapalı, yazılımsal hızlandırma açık durumunda da bakabilirseniz sevinirim.

İlk seçenekle boş cpu kullanımı kalmıyorsa video işe uğramadan direkt yazabilirsiniz ama 2. testte kullanımını görmek iyi olacaktır.

Teşekkürler

2 Likes

Şu kısmı pek anlamadım:

SQM seems confused, both download and upload bandwidth in speedtests measure around the lower value of the configured download and upload bandwidth:
This situation can arise when using a router that uses one of its switch ports as the WAN port and only has one CPU to switch port; assuming the cpu port to the switch is eth0 and VLAN 2 is used for WAN, VLAN 1 for LAN;in that case the appropriate WAN interface from sqms perspective is eth0.2. Instantiating sqm on eth0 (note the lack of the VLAN tags) will make sure that eth0.2 is effectively throttled to min(download_bandwidth, upload_bandwidth), as eth0 egress shaping will affect both internet egress (via eth0.2 egress) as well as internet ingress (via eth0.1 egress). In short make sure to instantiate sqm on the real wan interface if internet shaping is intended…

Benim Switch konfigürasyonum şöyle:

SQM’de wan arayüzü olarak neyi seçmeliyim? Aşağıdaki komutu çalıştırınca eth0 gibi bir arayüz yerine başka bir wan arayüzü çıkıyor.

$ ifstatus wan | grep -e l3_device
        "l3_device": "pppoe-wan",

Yazılım hızlandırmayı açmam ile indirme ve yükleme testinde cpu kullanımı %100’e ulaşıyor.

Yeni bir router aldım, modeli: TP-Link Archer AX23. Elime ulaşınca bir de onunla test edeceğim.

1 Like

Router elime ulaştı, ilk önce stock firmware ile bir bufferbloat testi yaptım daha sonra openwrt kurup testler gerçekleştirdim.

Stock firmware no configuration bufferbloat test

OpenWrt no configuration bufferbloat test

cake, piece of cake, software flow bufferbloat test

fq_codel, simple.qos, software flow bufferbloat test

Software flow offloading ayarı pek bir fark yaratmıyor ama birazcık daha fazla throughput veriyor.

SQM ayarlarında normalde aldığım hızların %90’ını girdim.

Böyle bir şey istiyordum, iyi ki de oldu. :slight_smile:

Upload hızı çok bir latency artırmıyor o yüzden 0 değeri girdim ve sonuç şöyle:

Uploadımı düşürmemiş oldum. Biraz daha tuning yapabilirim.

Son olarak şöyle bir sonuca ulaştım.

testleri yaparken htop işlemci kullanımı aşağıdadır. Önceki routerımdaki gibi sqm olmadan bile %100’e ulaşmıyor.
htop

[OpenWrt Wiki] TP-Link Archer AX23
Hızları hesaplamayı aşağıdaki yüzde hesaplama sitesinden yapabilirsiniz.
https://percentagecalculator.net/

4 Likes