Sorgulattığım Domainlerin Boştayken Kısa Süre Sonra Alınması

Aklımda birkaç websitesi fikri var ve bunun için almak istediğim domainleri sık sık sorgulatırım. Beğendiysem ileride lazım olur diye aldığım da oldu zaman zaman. Fakat birkaç yıldır boşta mı diye sorgulama yaptığımda sorgulattığım domainler boşta gözükmesine rağmen -bir de ne olsun- kısa süre sonra aniden alındığına tanık oluyorum. Şöyle ki bir gün adın alındığını gördüğümde whois lookup yapınca bu alan adının benden sonra en geç bir ay, bir buçuk ay içinde falan alındığına tanık oluyorum. Bu alımlar çoğunlukla yurtdışından alınmış ve alakasız şekilde bir site ile üstünkörü kurulmuş oluyor, tabii o site kullanılmıyor, göstermelik yapılmış durumda. Amaç, kanımca daha yüksek fiyatlara satmak sonraları. Bu bahsettiğim durumu sadece bu sene 10, toplamda 4 yılda 30 kez falan yaşadım. Bu olayın kesinlikle tesadüfi olduğunu düşünmüyorum. Sanki benim gidip domain sorgulattığım "site"ler tarafından otomatik alınıyor gibi. Bu sitelerin de hemen herkesin bildiği siteler olduğunu belirtmek isterim. Sizce baktığım domainler hemen akabinde neden ve nasıl alınmış oluyor? Ayrıca nereden domain sorgulatmam daha sağlıklı?

ICANN’in resmi sitesinden bakabilirsiniz.

3 Likes