Solus Linux Bluetooth aygıtı tanımama sorunu

hp probook 4540s dizüstü bilgisayarım var. Solus kurdum. Bluetooth aygıtını tanımıyor. Uçbirimden baktım ralink rt3290 olarak görüyor. Bluetooth ayar merkezini açtığımda aygıt yok diye çıkıyor. Yazılım deposunda sürücüsünü bulamadım. Nasıl kurabileceğime ilişkin yardımlarınızı bekliyorum.

Böyle bir depo buldum ama çalışır mı bilmiyorum biraz eski gözüküyor. Denemekte fayda var. GitHub - robertbindar/Mediatek-Ralink-RT3290-Updated-Driver Kurulum esnasında takıldığınız bir yer varsa yazabilirsiniz.

1 Like

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.Depoyu kopyalamak için komutu uçbirime yapıştırdım ama komut yok diye yazdı.

Hangi adımda hangi komut yok yazdı? İlk adım git deposunu klonlamak eğer ki burada git yüklü değil dediyse öncelikle git paketini yüklemeniz gerekli.

Solus’ta paketler nasıl yükleniyor bilmiyorum ama örnek paket yükleme şekli sudo apt install git

1 Like

1-Blueman yazılımı yüklü mü?

2- rfkill unblock all komutunu denediniz mi?

3- Ben de bunu buldum. GitHub - loimu/rtbth-dkms: Linux Bluetooth driver for Ralink (Mediatek) RT3290/RT3298LE wireless module

1 Like

solus’da “sudo eopkg” kullanılıyormuş. Git’i kurdum. Fakat taşıma kısmında paketlere erişim engellendi diye bir satır çıktı

Blueman kurulu
komutu denedim rfkill bilinmeyen komut dedi
adrese baktım, yapamadım
Yardımınız için teşekkür ederim

Bir hata çıktısını şu şekilde paylaşmalısın: (Kodu kopyala yapıştır yapıp ctrl+e ile tırnak için almak)

❯ mv ./Mediatek-Ralink-RT3290-Updated-Driver /usr/src/rt3290sta-2.6.0.0
mv: cannot stat './Mediatek-Ralink-RT3290-Updated-Driver': No such file or directory

Örnek olsun diye yaptım. Diğer türlü senin cümlelerinden hatanın ne olduğunu tahmin etmek zorunda kalıyoruz.

Anladığım kadarıyla taşıma işlemini yaparken sudo kullanmalısın.

Galiba bunun için de util-linux paketini yüklemen gerekli.