Sizce yaratıcı var mı?

14, 15 Yaşlarımdan beri çocuksu ve mantıksız gelmiştir aradığım bilimle uyuşma noktasında kuran, incil ve okuduğum diğer dini kitapların hiçbirinde bilimsel bir nokta bulamadım bilim ile uyuşulduğu idda edilen noktalar uydurma hatalı yada o kitaplar yazılmadan yüzlerce belkide binlerce yıl önce zaten bilinen konular. Neden uydurulduğuna baktığımda ise belirli idealleri yada belirli ulusların milliyetçiliğini benimsetmek için yada insanların iç güdüsünde kendinden üstün bir varlığa sığınma ihtiyacından kaynaklı olduğunu gözlemliyorum . Yaratıcı fikri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? @yusufipek özellikle sizin fikrinizi almak isterim hocam sakıncası yoksa tabii.

Her şeyden üstün mükemmel bir varlıktan bahsediyorsak varsa bile tespit etmek büyük ihtimalle imkânsız olacaktır. Onun dışında neden olmasın?

Prof. Nevzat Tarhan hoca şu videoda konuyu çok güzel izah etmiş https://www.youtube.com/watch?v=XAzMFbKrPkE

Cevaplaması kolay bir konu değil. Kendi düşüncelerimi yazsam çoğunuza saçma gelir. Bu sorunun çözümünü kendiniz düşünerek bulacaksınız. Hayatta birçok şeyin cevabını kendiniz düşünmeden başkalarından aldınız. En basit şeylerde dahil olmak üzere.

Mutluluk nedir? Bilim nedir? Din nedir? Bilgelik nedir? Düşünce nedir? 0 (sıfır) nedir?

Bütün bu soruların cevabını siz değil, sizin yerinize başka birisi verdi. Sorduğun sorunun cevabını ciddi bir şekilde merak ediyorsan saatlerce bu konular hakkında oturup kendin düşünmen, kendin not alman ve kendi sonuçlarını üretmen gerekli.

Kendi ürettiğin sonucun doğru olduğunu nereden bileceğim diye soracak olursan zaten doğru sonuca bir saatte varmayacaksın ama düzenli olarak yaparsan geçmişte derin düşüncelerin esnasında keşfettiğin yanlış şeyleri de anlayacaksın.

Uzun lafın kısası ya başkalarının dediğinde inan ya da kendin düşün. Hayatta bir şeyi gerçekten öğrenmenin yolu kendin deneyimlemektir. Matematik sorusunun cevabını cevap kağıdına bakarak öğrenemezsin. :slight_smile:

2 Likes

Herşeyden üstün mükemmel bir varlık neden bizi yaratma ihtiyacı duysun?

Kesinlikle haklısınız hocam zaten kendi cevabımı kendim biliyorum sizin tanrı fikri hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istemiştim :slightly_smiling_face:

Bir söze göre de din ve tanrı kavramı, fakirler zenginlerin neden zengin olduğu konusunu çok deşmesin diye zengin kesim tarafından ortaya atılmıştır.

Birçok kültürün birçok farklı dini var illa bu konu yüzündende uydurulan dinler olmuştur mantıklı bir çıkarım.

Bizi yaratmak yerine bizim oluşmamızı sağlaycak düzeni oluşturup işi zirvede bırakmış olabilir. Fakat bu durumda semavi dinlerin hepsi boşa çıkıyor. İnanmak isteyenlerin gözden uzak tutması gereken bir konu.

yaratıcı olabilir olmayadabilir ama semavi dinlerin yaratıcı tasviri çok saçma anlamsız

Bir matematik sorusuna sadece düşünürekte bulamazsın zaten düşünce tek başına yetmiyor gene insanların 2 dediği ikiye 2 ,1 dediği bire 1 dersin gene yani çevrenden bilgi almak zorundasın zaten https://m.youtube.com/watch?v=QYKjU26jkJs. elhamdülillah müslümanım

Sadece kendine bak ve düşün çok rahat Allah CC bulursun bundan emin ol

Yaratıcı ile tanrı kavramını birbirinden ayırmak gerek. Bir yaratıcı olabilir ama sonsuz gücü ve bilgisi olan mükemmel varlık olmak zorunda değil. Bir yaratıcı belki de yanlışlıkla evrenin var olmasına neden olmuş olabilir. Evrenin nasıl var olduğunu tam olarak açıklayana kadar bilmediğimizi kabul etmek gerek.

1 Like

Şahsen müslümanım ve yaratıcının var olduğuna inanıyorum. Dinlerin “uydurulmuş” olduğuna dair iddianızın ise yanlış olduğunu düşünüyorum ve bu iddianıza karşı şöyle bir kitap tavsiye edebilirim:
Altay Cem Meriç, Peygamberliğin İspatı: Haber Delili

Kitapta; öncelikle kuranın değiştirilmediğine dair eski mushaflardan deliller getirip, bunlar elimizde olmasaydı bile neden değişmiş olamayacağını mantıksal çıkarımlarla anatıyor, ardından hz. Muhammed’in peygamberlik iddiasını iki ihtimal ortaya koyarak değerlendiriyor:

1. Ya yalan söylüyor
  • Bilinçli şekilde (Çeşitli çıkarları vs. dolayısıyla)
  • Bilinçsiz şekilde (Akli dengesi yerinde değil)
  1. Ya da doğru söylüyor

Yalan söylemesi durumundaki ihtimallerin neden yanlış olduğunu göstererek bu iddiayı elemekle birlikte, direkt olarak yalan söylemediği iddiasına da çeşitli deliller getiriyor. (Örneğin: Rum suresi mucizesi)

Baya sistemli, güzel bir kitap. Tavsiye ederim.

2 Likes

Tanrı bize ihtiyaç duymuyor ki? Her şeyden güçlü ve iradeli olması dolayısıyla dilediğini kimseye hesap sormadan yapabilir, dolayısıyla bu sorunun cevabı; “yaratmak istemiş ve yaratmış, sebebini bize bildirmediği sürece bilemeyiz” olacaktır.

1 Like

Allah yerine Bobbi Bobbi’yi de bulabilirim. Tamamen nerede büyüdüğüme bağlı. Dinciler bu konularda fazla duygusal.

Yanlız bir adadada dünyaya gelsen dahi ,aklınla sorgularsan Allah’ı gene bulursun yeter ki düşün ve sorgula

En fazla yaratıcı bulunabilir. Fakat yaratıcı Allah olmak zorunda değil.

Hocam “Yaratmık istemiş ve yaratmış” bir cevap değil. Cevap verdiğiniz şeylere “Bakınn nasılda cevabını verdim” diyip anlatamadığınız şeylere onu allah bilir demek mantıksızca ki bu kaynakta çokca yanlış, mantıksız ve yetersiz açıklamalar buluyorum.

Berbat hatalı ve komik bir video hocam sözler köşkü gibi lafı allayıp pullayıp bilimsellikle alakası olmayan birşeyi bilimsel gibi göstermek çok mantıksız birşey bilgisizce davranmak gerekiyor bir tane video izleyip doğruluğuna bakmadan hunharca inanmak bunlar artık biz bilim ve felsefe severlerin keyfini kaçırıyor doğru dürüst bilimsel yada felsefi bir argümanınız varsa sunabilirsiniz.