Sistem Proxy Ayarlarını Sıfırlamak

Merhabalar,

EndeavourOS KDE kullanıcısıyım. DPI bypass için AUR’dan green-tunnel adlı CLI yazılımı kurmuştum. Fakat normal yollarla kapatma seçeneği olmadığı için kill komutu kullanmak zorunda kaldım, şimdi de sistem proxy ayarlarım eski haline dönmediği için internete bağlanamıyorum. İnternette defalarca arama yapmama rağmen geçerli bir çözüm bulamadım ve yazılımın GitHub sayfasında da benim gibi proxy ayarları eski haline dönmediği için internete bağlanamamış olan insanlar var ve sorunları da yayıncı çözmeye tenezzül etmemiş. Sistem proxy ayarlarımı sıfırlamanın yolu nedir?

ping 1.1.1.1 ve nslookup btt.community yaptığında biri çalışıp diğeri çalışmamazlık yapıyor mu acaba?

Ping komutu çalışıyor ama nslookup çalışmıyor.

nslookup çalışmıyorsa DNS adresinde sorun var muhtemelen. Normal şartlar altında DNS’i /etc/resolv.conf içerisinden değiştiriyorsun. nameserver 9.9.9.9 yapabilirsin mesela ama eğer ki NetworkManager kullanıyorsan yeniden başlattığında yaptığın değişiklikler sıfırlanabilir. Öyle bir durumda NetworkManager üzerinden ayarları değiştirmen gerekebilir.

Teşekkür ederim, geç kalan cevap için de yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Yazdıklarınızı yaparak sorunumu çözdüm, eğer benzer bir sorunla karşılaşan olursa bu yöntemi deneyebilir.

1 Like