Sibanet Türkiyede sansürü nasıl aşabiliyor?

Arkadaşlar, bir süredir komşumun internetini kullanıyordum. O internet sağlayıcısı Sibanet’ti. Geçtiğimiz aylarda kendi internetimi açtırmış bulunmaktayım ve her iki durumda da fark ettiğim bir sorun veya değişiklik var. Türkiye’de yasaklı sitelere, Türkiye IP’si olmasına rağmen girebiliyordum. VPN kurulumu olup olmadığını kontrol ettim, yoktu. Proxy gibi şeylere de baktım, yoktu. Modemin üzerinde yazan şifre ve kullanıcı adı ile admin paneline girmek istediğimde ise geçersizdi. Bu durumu fazla önemsemedim, ancak bu Sibanet ile alakalı bir durum mu? Sibanet kullanırken bu durumu yaşayan başka biri var mı? Neden böyle olduğunu bilmek isterim (benim internet sağlayıcımda sibanet)

dpi ve dns engelleme yolları var. Sibanet in dpi kuracağını sanmıyorum ve muhtemelen de dns ile de engellememiş veya başka bir sunucuya yönlendirmiş. Böyle konuları fazla irdelememek lazım.

1 Like

Üçlü çete uyuyor bu kurallara.

Bazı servis sağlayıcıları yasakları kullanıcılara yansıtmıyor. Mesela Türknet Proton Mail’i yasaklamadı Türk Telekom ve diğer sağlayıcıların çoğu yasaklarken. Bakanlık yasağı olmadığı sürece servis sağlayıcıları yasaklamayabiliyor.

1 Like