Sddm şifremi girmeme rağmen sıkışıp kalıyor

dün mx linux’ta ekran kartıyla alakalı bir şey hoşuma gitmediği için mint’e geri döndüm. sistemimi falan hazırladım güzelce. her şey çalışıyordu. ama sabah oturum açmaya çalışırken sorun yaratmaya başladı. şifremi giriyorum ekran yanıp sönüyor bir daha sddm geliyor. tty’den aynısını deniyorum yine yanıp sönüyor. acaba plasma ile alakalı bir şey mi diye düşünüp cinnamon oturumuyla girecektim, cinnamon sanırım autoremove ile silinmiş. autoremove yaparken başka şeyleri de mi sildim de böyle oldu acaba ki?

şifrem türkçe karakter içermiyor, zaten parolayı girdiğim ilk harfte klavye düzeni türk bayrağına geçiyor. onunla alakalı olduğunu sanmıyorum. chroot kullanarak cinnamon kurmayı düşündüm ama onda da apt’ı kullanamıyorum.

apt update --fix-missing için de böyle bir dönüt aldım

Apt tesadüfen kendi kendine düzeldi. Cinnamon kurmayı denedim onunla da çalışmadı. Xorg zaten kuruluymuş.

Sistemi baştan kuracağım sanırım. 3 saatimi anca alıyor kısa sürüyor zaten. Çözümü bulana kadar zamanım gidiyor, 3 gündür zaten MX hevesiyle yeteri kadar çerçöp ettim vaktimi.

Flair’i zaman aşımına almak zorundayım. Benzer bir sorun yaşayan arkadaşlara çözüm olamadığım için geleceğe özürlerimi iletiyorum. Eğer benzer bir şey yaşarsanız süreci takip etmek isterim.

Tam olarak konumunu bilmiyorum ama sddm loglarını paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

Light dm gibi başka bir desktop greeter kullanmayı düşünebilirsin.

Başka bir uygulama çakışmışta olabilir.

sddm’den dolayı olduğunu sanmıyorum. öyle olsa ttyden girilirdi. uygulama çakışıyor desem chroot nasıl giriyor… aklımda bir sürü soru. neyse geçti işte daha deneyemeyiz de.