Sanal makinemde imleci kullanam─▒yorum

Sanal makinemde herhangi bir pencereyi ekranda hareket ettirken, arada cursorÔÇÖum s├╝r├╝kleme ┼čeklinde tak─▒l─▒ kal─▒yor, bu hale geldikten sonra ne bir t─▒klama ne de bir i┼člem yapabiliyorum. Sanal makineyi yeniden ba┼člatmak tek ├ž├Âz├╝m haline geliyor.

Sanal makinemde herhangi bir performans sorunu yok, kali kullan─▒yorum. Yaln─▒zca mouse imlecim arada b├Âyle problem ya┼čat─▒yor, bunu VMWareÔÇÖde de VboxÔÇÖda da deneyimledim, ├ž├Âzemedim.

cursorÔÇÖum ekteki resimdeki halde tak─▒l─▒ kal─▒yor.
├Ârn.
Screenshot_1

guest tools paketi y├╝kl├╝ m├╝ ikisi i├žin de? O paket bu tarz sorunlar─▒ ├ž├Âzebiliyor. Benim bahsetti─čin iki yaz─▒l─▒mla da pek tecr├╝bem yok ama ilk akl─▒ma gelen ┼čeylerden birisi bu.

Bir de b├╝t├╝n sanal makinelerinde mi oluyor bu yoksa sadece belli bir sanal makinede mi oluyor?

1 Like

Bahsetti─čin paket y├╝kl├╝, VBox ve VMWare deneyimlerim oldu, VMWareÔÇÖde bu daha s─▒k rastlad─▒─č─▒m bir sorun, VBoxÔÇÖda da oluyordu ama ├žok nadir. Pencereyi anl─▒k s├╝r├╝kleyip bir yere f─▒rlatt─▒─č─▒mda imle├ž tak─▒l─▒ kal─▒yor, bazen aray├╝z donuyor ├Ârn. Image ViewerÔÇÖda art arda h─▒zl─▒ca resimleri ge├žti─čimde aray├╝z bazen tak─▒labiliyor, makine ile ilgili hi├žbir performans sorunu ya┼čam─▒yorum ama verdi─čim ram ve i┼člemci de─čerlerini art─▒rsam da azaltsam da bir ┼čey de─či┼čmiyorÔÇŽ Bu iki sorunu ├ž├Âzemedim, kald─▒. Acaba guest toolsÔÇÖu remove edip tekrar m─▒ kursam diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

├çal─▒┼čma ortam─▒ i├žin kali ve windows makinelerim var, yaln─▒zca kalide bu problemi ya┼č─▒yorum.

Merhaba, Vmware toolsÔÇÖu indirmeyi deneyebilirsiniz. Halen ├ž├Âz├╝lmez ise Vmware forumundaki g├Ânderide belirtilen ayarlar─▒ deneyebilirsiniz.

Vmware tools y├╝kl├╝. B─▒rakt─▒─č─▒n forum linkinde, benim senaryomda i┼če yarayabilmesi m├╝mk├╝n olan t├╝m y├Ântemleri denedim, hi├žbir sonu├ž alamad─▒m.

┼×u ├ž├Âz├╝m├╝ deneyebilir miyiz? linux - Mouse button gets "stuck" down in VMWare guest OS - Super User

DeepL ├ževirisi:

Ah, ├ž├Âzd├╝m ama bu soruyu gelecek nesiller i├žin b─▒rakaca─č─▒m.
Sorun, VMWare penceresinden ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒zda farenin se├žimi ÔÇťkald─▒rmas─▒ÔÇŁ. Konuk i┼čletim sistemi bu durumdan haberdar olmuyor ve siz de tak─▒l─▒p kal─▒yorsunuz.
├ç├Âz├╝m, VMWare tercihlerine girmek ve ÔÇťmisafir ├ž─▒k─▒┼č─▒nda tutmay─▒ b─▒rakÔÇŁ fare se├žene─čini kapatmakt─▒r. Fare art─▒k siz ctrl-alt tu┼člar─▒na basana kadar misafir penceresinde kilitli kalacakt─▒r ancak daha fazla hata (ve yeniden ba┼člatma) olmayacakt─▒r.

Az ├Ânce denedim, maalesef ki yine bir sonu├ž alamad─▒m. ─░mlecim hala, herhangi bir pencereyi art arda h─▒zl─▒ca s├╝r├╝kledi─čimde bu ┼čekilde kal─▒yor, imlecimi hareket ettirebiliyorum ancak hi├žbir ┼čekilde t─▒klama yapam─▒yorum, yaln─▒zca ekranda dola┼čt─▒rabiliyorum. SS al─▒rken imlecim kayboldu─čundan telefonumla foto─čraflamak zorunda kald─▒m.

(Akla tak─▒lan, yap─▒lmas─▒ istenilen ya da canl─▒ olarak g├Âr├╝lmesi istenilen bir ayar varsa DC ├╝zerinden ekran payla┼č─▒m─▒ yapabilirim, bunun i├žin hesap isminizi yan─▒ta b─▒rakman─▒z yeterli. Yeter ki ┼ču b─▒kt─▒ran sorun ├ž├Âz├╝ls├╝n.)

G├ťNCELLEME: xfceÔÇÖden kaynakl─▒ olabilir diye benden gnome ve kde denenmem istedi, gnomeÔÇÖda imlec problemi ya┼čanm─▒yor, yaln─▒zca s├╝r├╝kledi─čim pencere donuyor ve o pencereyi kapat─▒p a├žt─▒─č─▒mda d├╝zeliyor, kdeÔÇÖde xfceÔÇÖdeki gibi ayn─▒ problem varÔÇŽ

Wayland mi kullan─▒yorsun X11 mi?

Muhtemelen x11 ama komutla kontrol etmeye vaktim olmad─▒, bir an ├Ânce ├žal─▒┼čma ortam─▒m─▒ haz─▒rlamam gerekti─činden makineyi temiz bir ┼čekilde tekrardan kurdum, xfce yerine gnome tercih ettim bu sefer.
GnomeÔÇÖda pencere s├╝r├╝klerken imle├ž bozulmuyor ancak bu sefer s├╝r├╝kledi─čim pencere donuyor ve t─▒klama yap─▒lamaz hale geliyor fakat bunu da alt+tabÔÇÖa bas─▒p tekrar pencereyi se├žerek ya da ├╝st bardan(g├Ârsel 1.1) uygulaman─▒n ├╝zerine t─▒klayarak alternatif ┼čekilde ├ž├Âzebildim. Anl─▒k olarak bu ┼čekilde d├╝zeltiyorum sorunumu art─▒k.
Her ┼čey m├╝kemmel ya da stabil ├žal─▒┼č─▒yor olmasa da bu ┼čekilde idare edece─čim. Vakit ay─▒r─▒p yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler.

g├Ârsel1.1:

(bahsetti─čim ┼čey bu bar ├╝zerindeki t─▒klanabilir herhangi bir yere t─▒klamak ya da uygulaman─▒n ├╝zerine t─▒klamakla donma ge├žiyor, d├╝zeliyor.ÔÇťstok g├ÂrselÔÇŁ)

1 Like