Rehber: Arch Linux'ta Masaüstü Ortamı Kurulumu

Merhaba Arch Linux kullanıcıları! Bu makalede, Arch Linux işletim sisteminize farklı masaüstü ortamlarını nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz. Arch Linux, kullanıcılarına yüksek derecede özelleştirilebilirlik sunar, bu nedenle masaüstü ortamı seçiminiz tamamen sizin tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. İşte adım adım rehberimiz:

1. Sistem Güncellemesi

Her zaman olduğu gibi, önce sisteminizi güncellemekle başlayın. Terminali açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo pacman -Syu

2. X Window System Kurulumu

Masaüstü ortamını kullanabilmek için X Window System’i kurmanız gerekecektir:

sudo pacman -S xorg

3. Ekran Sürücüleri

Ekran kartınıza uygun sürücüleri yüklemelisiniz. Nvidia veya AMD gibi özel sürücüler varsa, bunları kurmanız gerekebilir.

4. Masaüstü Ortamı Seçimi

Arch Linux’ta kullanabileceğiniz birçok masaüstü ortamı bulunmaktadır. İşte bazı popüler seçenekler ve bunların kurulum komutları:

GNOME: GNOME masaüstü ortamı kurmak için:

sudo pacman -S gnome

KDE Plasma: KDE Plasma masaüstü ortamını kurmak için:

sudo pacman -S plasma-meta

Xfce: Xfce masaüstü ortamını kurmak için:

sudo pacman -S xfce4

LXQt: LXQt masaüstü ortamını kurmak için:

sudo pacman -S lxqt

5. Ekstra Masaüstü Ortamı Paketleri

Masaüstü ortamınız için ekstra paketleri yüklemek isteyebilirsiniz. Temalar, simgeler ve ekstra uygulamalar gibi her masaüstü ortamının kendi ekstra paketleri olabilir.

6. Giriş Yöneticisi (Display Manager) Kurulumu

Masaüstü ortamınıza giriş yapmak için bir giriş yöneticisi (display manager) kurmalısınız. Örneğin, LightDM veya SDDM gibi giriş yöneticilerini kullanabilirsiniz. İlgili giriş yöneticisini kurun ve başlangıç hizmetini etkinleştirin:

sudo pacman -S lightdm
sudo systemctl enable lightdm

7. Sistem Yeniden Başlatma

Masaüstü ortamınızı kullanmaya başlamadan önce sistemi yeniden başlatın:

sudo reboot

Artık Arch Linux’ta yeni masaüstü ortamınızı keyifle kullanabilirsiniz! İyi çalışmalar!

5 Likes

Foruma hoş geldin dostum! Rehber için teşekkürler. :slight_smile:

Rehberler Rehber kategorisine gidiyor.

3 Likes

Ricaderim abi arara paylaşacağım böyle gönderiler birazdan yenisi geliyor

1 Like

Masaüstü kurulumuna ilave olarak wayland ve hyprland uyumlu çalışması için ilave bilgi verebilir misiniz?
archinstall aracıyla arch kurdum. hazır kde ve hyprland masaüstü kurdum. Ekran kartı driverı sorunsuz yüklendi ama hyprland açılmadı. kde x11 de açılıyor ancak wayland te açılmıyor. Bir kaç defa kurulum yaptım. Her yaptığım kurulumda farklı sorunlar çıktı. Aynı yöntemle kurulum yapmama rağmen farklı farklı durum çıkıyor. Arch kurulumuyla ilgili detaylı bir anlatım paylaşa bilir misiniz.teşekkür ederim.