Redmi 6 bootloader kilidi açmak

cihaz xiaomi olduğu için fastboot ile bootloader kilidi açamıyorum. özel toollar gerekiyor. windows makinem olmadığı için resmi tool’u kullanamıyorum. xiaomitool-v2 kullanırkende bu hata ile karşılaşıyorum;

internette bu hata ile karşılaşan başka kişiler gördüm bazıları çözdüklerini söylüyorlardı. programı githubdan indirip gradlew ile build etmişler. cihazımda normalde jdk21 yüklüydü fakat bu sürümün uymuyor olduğunu söylediler. internette 11.0.2 sürümünü yüklediklerini yazmışlar. bende o sürümü yükledim ve varsayılan jdk olarak düzelttim. gene olmadı bu sefer diğer öneri olan 11.0.8 denedim. ama bu seferde uygulama açılıyordu fakat cihazı görmüyordu. 14 versiyonunu da denedim ama nafile.
sanal makine ile orjinal yazılımı kurayım diye düşünüyordum, ilk önce virtualbox kurdum ama windows 10 usb bağlantılarını görmüyordu ve çok yavaştı pek uğraşmak istemedim. qemu daha hızlı diye yeniden qemu üzerinde kurdum ama gene aynı sorunla karşılaştım. donanım ekleme kısmından usb ana aygıtı ekleme kısmını gördüm.
image
ama hangisini seçersem seçeyim bu tür bir hata veriyordu;

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/share/virt-manager/virtManager/asyncjob.py", line 72, in cb_wrapper
    callback(asyncjob, *args, **kwargs)
  File "/usr/share/virt-manager/virtManager/asyncjob.py", line 108, in tmpcb
    callback(*args, **kwargs)
  File "/usr/share/virt-manager/virtManager/object/libvirtobject.py", line 57, in newfn
    ret = fn(self, *args, **kwargs)
          ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  File "/usr/share/virt-manager/virtManager/object/domain.py", line 1402, in startup
    self._backend.create()
  File "/usr/lib/python3.11/site-packages/libvirt.py", line 1373, in create
    raise libvirtError('virDomainCreate() failed')
libvirt.libvirtError: internal error: QEMU unexpectedly closed the monitor (vm='win10'): 2023-10-27T22:23:43.972283Z qemu-system-x86_64: -device {"driver":"usb-host","hostbus":1,"hostaddr":2,"id":"hostdev0","bus":"usb.0","port":"2"}: 'usb-host' is not a valid device model name```

sudo pacman -S qemu-hw-usb-host libusb paketlerini yükledikten sonra tekrar usb bağlamayı deneyin.

qemu-hw-usb-host paketini yükledikten sonra lsusb çıktısında cihazım gözükmeye başladı fakat mesela şuan cihaz fastboot modunda ise fastboot olarak gözüküyor bootloader kilidini açarken adbye geçiyor fastboota tekrar dönüyor vs sorun olmaz mı?
driverları yükledim sanal makineyi yeniden başlattım ve miflashunlocku açtım fakat bu ekranda takılı kalıyor;

ayrıca miusbdriver exe’sini de çalıştırdığım zaman cihaz bağlı olmasına rağmen cihaz bulunamadı diyor. dosya yöneticisinde cihazın içeriği görünürdü normalde fakat gözükmüyor

xiaomi türkiyeyi arayıp sordum imei numarası istedi verdiğim zaman cihazın orjinal olmadığını söyledi bu tür cihazlarda bu sorun olabiliyor dedi. normalde sadece telefon numarası ile giriş yapıyordum pek anlamadım alakasını. imei kaydının orjinal olmaması cihazı çalıntı mı yapıyor onu da bilmiyorum öyle birşey ise aldığımız kişi ile sorunu çözmek lazım adam garanti kağıdı gibi bişey bile vermişti

Sanal makine üzerinden yaptığın için belki sorun yaratıyor olabilir mi? Acaba mümkünse bir Windows cihazda deneyebilir misin aynı işlemi?

belki ondan dolayıdır diye onu da denedim fakat fayda etmedi aynı şekilde boş ekranda duruyor

Xiaomi Tools kaynaklı bir sorun. Güncel URL parametresiyle yapılandırılmadığı için giriş için gerekli çerezleri alamıyor. GitHub Issues kısmına bakın, orada çözümü olmalı. Ben bir dosyadaki URL parametresini değiştirdikten sonra çözmüştüm.

sanırım xiaomitool-v2den bahsediyorsun. githubda issue kısmında bu sorunu yaşayan kişilerin önerdiklerini incelemiştim ama url parametresi ile ilgili birşey göremedim. biraz daha detaylandırabilir misin?

Evet bencede sanal makinede bu tip işlemleri 90% ihtimal yapamazsınız