Ramleri silgiyle sildikten sonra bilgisayardan görüntü gelmemesi sorunu

Arkadaşımın eski bilgisayarını ev sunucusu olarak kullanmak için aldım ve gittiğimde ram’lerinde sorun olduğunu söyledi. Sorunu çözmek için RAM’leri silgiyle sildik ve bilgisayarı tekrar açtık. Fakat eve getirdiğimde ekrana görüntü gelmedi ve iki ram de çalışmıyor gibi görünüyor. Sorun ne olabilir? (Fanlar dönüyor, sadece görüntü yok)

Sırasıyla ramleri teker teker iki slottada dene. Böylece bozuk rami bulabilirsin.

4 Likes

Bilgisayarın bir OEM tarafından üretildiyse servis veya kullanım kılavuzundan bakarak hata mesajları, sorun giderme aşamalarına baktın mı ?

Eğer bilgisayarın bir OEM tarafından üretilmedi ise alakartın kullanım kılavuzundan kata mesajları ve sorun giderme aşamalarına bakmanı öneririm.

Bu tür belgeler genellikle iyi hazırlanmış oluyor, ve problemi anlamakta çok önemli oluyor.
Sistemden sisteme çok değişiklik gözlenebildiğinden, önerim bunlara bakmanız olacaktır.

Aynı zamanda

• bir OEM tarafından üretildiyse sisteminizin model numarasını
  • bir OEM tarafından üretilmediyse ana kartınızın model numarasını

rica edeceğim.

1 Like

Ekrana hiç mi görüntü gelmiyor mesela anakartın markası gelir asus, msi, gigabyte gibi? Eğer hiçbir görüntü gelmiyorsa anakarta statik elektrik geçmiş olabilir power kablosunu söküp açma tuşuna yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutup çekebilirsin birkaç kere tekrarla statik elektriği atmış olursun. Aynı sorunu yaşadım ama malesef anakart komple çöp olduğu için yeni anakart almak zorunda kaldım sorun ramlerde sanıyordum.

Biosa girebiliyorsan muhtemelen sorun ramlerdedir. Bir de işlemcin onboard görüntü destekliyorsa ekran kartından değil de onboard dene belki de ekran kartına statik elektrik geçmiş olabilir.

3 Likes

denedim hiçbir şekilde görüntü gelmiyor

OEM nedir biraz açıklayabilir misiniz ?

ekrana hiç görüntü gelmiyor anakar markası asus, statik elektirik olduğunu sanmıyorum baya denedim çünkü power kablosunu söküp açma tuşuna basmayı. hiç görüntü gelmiyorki biosa gireyim monitörümde ve eski bir televizyonda vga ve hdmı ile denedim

Sizden ricam, biraz internet araştırması yapmanız olacaktır.

Tatbikîde ben açıklayabilirim, ama böyle basit terimleri kendi araştırmanızla öğrenemezseniz, problem çözerken hep birilerinin açıklamasına bağlı kalacaksınız. Ben sizi düşünerek bir arama motorunu kullanarak araştırma yapmanızı istiyorum.(aynı zamanda bu kullanıcı kurallarımızdaki önemli bir madde)

1 Like

evet teşekkür ederim oem in ne olduğunu araştırdım galiba oem değil
anakart modeli : P5G41C-M LX

1 Like

Aynı sorunu ben de yaşadım bilgisayarı komple söküp her şeyini ayırdım temizledim geri taktım görüntü gelmedi kasa çalışıyor elektrik geliyor fanların ışıkları da yanıyordu ama anakartın modeli bile çıkmıyordu monitörde. Araştırdım ettim en son anakart arızalı denildi yeni anakart sipariş ettim düzeldi her şeyi tıkır tıkır şu an

1 Like

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5G41C-M-LX/E5284_P5G41C-M_LX_manual.zip?model=P5G41C-M%20LX

Asus un yayınladığı kullanım kılavuzunu buldum.
Sayfa 22 den başlayarak RAM modülleri hakkına detaylı bilgi veriyor.
Uzun bir listede desteklenen ram modülleri listelenmiş.

Önerim bu belgeye göre modülleri tekrardan takmanızdır, uyarılara dikkat etmeyi unutmayınız.

Farklı monitör ve görüntü çıkışları ile denediniz mi ?

Cihaz ne kadar süre açık kalıyor, sonradan kapanıyor mu.

Sistem kablolu ağa bağlanıyor mu ?

Şundan süpşeheniyorum, belki sorunsuz açılıyordur görüntü tek sorundur.

Bu durumda problem RAM olamayabilir

1 Like

tamamdır deneyeceğim.
cihaz hiç görüntü vermiyor açılırken logo fln yok hiç gelmiyor kapatmazsam zaten bilgisayar kapanmıyor.
kablolu ağa bağlanıyormu bilmiyorum ama arkasına ethernet bağlayınca ışığı yanıyor.
az üstte dediğim gibi monitörüm ve eski bir televizyonumda vga ve hdmı şeklinde denedim.

Yanıp sönme, bir aktivite oluyor mu ?

Bu aktivite ne zaman oluyor hemen mi yoksa birkaç 6-8 saniye sonra da oluyor mu

1 Like

yanıp sönmesine pek dikkat etmedim ama 2 tane ışığı var zaten ikiside yanıyor.
aslında şeyide denedim kendi bilgisayarımdan hdd ye chrome uzaktan bağlantı kurmayı sonradan bilgisayara taktığımda kendi bilgisayarımdan bağlanırım diye düşündüm ama pek işe yaramadı.
zaten görüntüye ihtiyacım yok içinde casa os çalıştırsam yeter gerisini tarayıcımdan yaparım zaten.

1 Like

Aynısı benim başıma geldi etil alkol ile arkadaşım sildi ve çalıştı bellek

1 Like

benim çözümüm bilgisayarı iade etmek oldu yinede tüm arkadaşlardan teşekkür ederim

2 Likes

Ekrana görüntü gelmedi derken işletim sistemininmi görüntüsü gelmedi yoksa komple görüntü’mü

Mesela BIOS ekranına girebiliyormusun?

direkt hiç sinyal gelmiyordu

1 Like