Python'da kod yazmamı nasıl geliştirebilirim?

Merhabalar.1.5 aydır Python’a başladım. Fakat her seferinde algoritma kuramıyorum veya çok zorlanıyorum. Python’da kodları anlıyorum okuyorum neyin ne anlama geldiğini biliyorum fakat kodu yazamıyorum. Kendimi nasıl geliştirebilirim?

İyi kod yazdığını düşündüğüm kim varsa hepsi bir şekilde çok fazla okuyarak ve araştırarak bu sonuca ulaştılar. Biraz merak biraz da sonuca ulaşma arzusu olunca bir şekilde oluyor. O ilk baştaki yavaş yavaş ilerleme yerini hızlanmaya bırakınca da tadından yenmiyor. Netice olarak github veya başkaca sitelerde paylaşılmış kodları incelemenizi ve bunu ben nasıl yapardım diye düşünmenizi tavsiye ederim.

Python temelleri ile ilgili genelde YazBel adlı siteyi öneriyorum.

Onun dışında “python code challanges” gibi kelime aratmaları ile işte 100 200 bölümlük en basitten en zora doğru giden kodlama yarışmaları (aslında kendinizle yarışıyorsunuz) bakabilirsiniz. İşte size bir soru veriyor sonra onun çözümünü bulup cevap kısmını yapıştırıyorsunuz ve işte rozet kazanıyorsunuz. Böyle siteler var. HackerRank adlı site bunlardan birisi.

3 Likes

Wise’ın dediklerine katılıyorum.

Algoritmalara ve data structure(veri yapıları) öğrenmende fayda var çok önemli ve gerekli konulardır. İlgilendiğin konular varsa o konuları kapsayan öğretici içerikleri takip edebilirsin. Örneğin oyun yapımı ile ilgileniyorsun pythondan nasıl yapıyorlar onlara bak.

En azından bir yılan oyunu yapmanı öneririm. Gerekli olan basit tüm logicler(mantıklar) bulunuyor. Eğer pygame’e vb hakim değilsen yılan oyunu yapım videolarından baka baka yap. Ben gerek java öğrenirken gerek c öğrenirken bana bayağı birşey katmıştı.

Bir de mükemmeliyetçi olmaya çalışma. Hata yapa yapa yazılımlar nasıl çalışıyor daha iyi anlıyorsun. Genel hayatta da böyle.

Bazı güzel özlü sözler:

Hata yaptığından şüphe eden kimse, daima doğru yoldadır. --İspanyol atasözü

Hata yapmaktan korkan insan, hiç birşey yapamaz --Abraham Lincoln

Tecrübe, insanların hatalarına verdiği isimdir. --Oscar Wilde

2 Likes

Yapay Zeka (ChatGPT, Google Bard, Microsoft Bing AI), kodlama bilen yapay zeka (Unity Muse), YouTube içerikleri (Türkler bunun hakkında çok fazla videolar çekiyor),
internetten algoritma kuralları vb. şeylerden geliştirebilirsin.

Hem kötü diye bir şey yoktur, yani ben şahsen inanmıyorum.
Eğer uğraşırsan başarırsın.
Ben mesela, günde 4-5 video izliyorum bunun hakkında.

import os
import subprocess
import time
import curses
if elif else ve input’la uygulamacıklar yazıyorum. Ben de kendimi geliştirmek istiyorum.