Python Customtkinter hatas─▒

Merhabalar.Python ├Â─čreniyorum ve kusrumda sertifika almam icin tkinter kullanarak proje hazirlamam gerek CustomTkinter diye bir sey var onu kullanmak istiyorum fakat kutuphane kurulu olmasina ragmen custom tkinter ├žal─▒┼čm─▒yor

Kod:

import tkinter
import customtkinter
from PIL import Image,ImageTk

customtkinter.set_appearance_mode("System")
customtkinter.set_default_color_theme("green")

window = customtkinter.CTk()
window.title("Ambar")
window.geometry("600x440")
window.mainloop()

Çıktısı:

/usr/bin/python3.10 /home/munir/project/customlogin.py 
Traceback (most recent call last):
  File "/home/munir/project/customlogin.py", line 2, in <module>
    import customtkinter
  File "/home/munir/.local/lib/python3.10/site-packages/customtkinter/__init__.py", line 10, in <module>
    from .windows.widgets.appearance_mode import AppearanceModeTracker
  File "/home/munir/.local/lib/python3.10/site-packages/customtkinter/windows/__init__.py", line 1, in <module>
    from .ctk_tk import CTk
  File "/home/munir/.local/lib/python3.10/site-packages/customtkinter/windows/ctk_tk.py", line 7, in <module>
    from packaging import version
ModuleNotFoundError: No module named 'packaging'

Process finished with exit code 1

Silip yeniden kurmay─▒ deneyin.

pip uninstall packaging ; pip install packaging

Bu seferde customtkinteri gormuyor :smiley:

├ç─▒kt─▒y─▒ atabilir misiniz? Ubuntu kullan─▒yorsan─▒z ┼čunu yapacaks─▒n─▒z:

sudo apt install python3-pil.imagetk python3-packaging python3-tk
pip install --user customtkinter

Merhabalar daha yeni Ubuntudan archa gectim kendi evimdeymisim gibi hissediyorum

python -m tkinter yazdigimda cikti veriyor fakat, customtkinter yazdigimda bir sey olmuyor cozulmezse projemi windowsta yapmak zorunda kalicam .(

ArchÔÇÖta python paketi y├╝kleyebilmek i├žin sanal Python ortam─▒ olu┼čturman laz─▒m. Zaten yukar─▒da yazm─▒┼č.

├ľrne─čin python -m venv /home/ad─▒m/klas├Âr yazd─▒─č─▒nda i├žerisine sanal bir Python ortam─▒ olu┼čturacak.

Oradan source /home/ad─▒m/klas├Âr/bin/activate yazarsan sanal python ortam─▒na ge├ži┼č yapm─▒┼č olacaks─▒n. Bu noktadan sonra python ve pip komutlar─▒ o sanal ortamdan ├žal─▒┼čacak (terminali kapatana kadar) ve pip install customtkinter yazarsan d├╝zg├╝n bir ┼čekilde ├žal─▒┼čmas─▒ laz─▒m.

1 Like

Merhabalar.Linux Mint kullan─▒yorum ┼čimdi :smiley: .Sorun galiba paketde ├ž├╝nki farkl─▒ farkl─▒ pclerde i┼čletim sistemlerinde (Ubuntu,Mint,Arch Win10,11)denedim yinede ayn─▒ sorun var

1 Like

Arch Linux ├╝zerinde

yay -S customtkinter

┼×eklinde kurdu─čunda olmuyor mu?

Eminmisin? Windows 10da denedim kod cal─▒┼čt─▒.(python 3.12)

ve paketleri pycharm─▒n aray├╝z├╝nden y├╝klesene veya pycharmda terminal acarak.

Buna gerek yok. Onun yerine ~/.bashrc veya kendi shellÔÇÖinin configine girip sunu ekle:

PATH="$HOME/bin:$PATH"

Sonrasinda terminali kapat ac yap.

Terminal her acildiginda virtual envÔÇÖdeki paketleri niye kullansin ki sistem? VenvÔÇÖe gerektiginde girilir sadece.

1 Like

Evet eminim python 3.9 bende belki sorun ordan kaynaklaniyordur