Proton VPNÔÇÖe Alternatif

Proton ├žok kulland─▒─č─▒m bir uygulamayd─▒ ve yasaklanmas─▒ y├╝z├╝nden alternatif aray─▒┼č─▒na girdim. Aws ile OpenVpn kurmaya ├žal─▒┼čt─▒m ama ┼ču an ba┼čar─▒s─▒z maalesef. Alternatif ├Ânerisi olan var m─▒d─▒r? Te┼čekk├╝rler
(Protokol de─či┼čtirince ├žal─▒┼čabiliyor)

Riseup vpn

Ayr─▒c Linux, Mac ve Windows deste─či de var.

1 Like

Ben AWSÔÇÖye kurdu─čum proxyi kullan─▒yorum. VPN kurmaktansa proxy a├žmay─▒ daha mant─▒kl─▒ buldum. Hem SOCKS v5 proxylerin de g├╝venlik bak─▒m─▒ndan VPNÔÇÖden bir fark─▒ yok.

Kulland─▒─č─▒m proxy danted-server (sudo apt install dante-server)

2 Likes

yasakland─▒─č─▒ndan emin misin?

hocam aws de ec2 ├╝zerinde open vpn kurdum bende, client indirdim, profili de aktard─▒m, ba─članmas─▒na ba─član─▒yor ama ip de─či┼čmiyor. biliyorsan─▒z e─čer sizce sorun ne olabilir?

baz─▒ isp lerde s─▒k─▒nt─▒ var

te┼čekk├╝rler hocam deneyece─čim

s─▒k─▒nt─▒ neyden kaynaklan─▒yor bilmiyorum bende de sorun var s├╝peronlineÔÇÖ─▒ aray─▒p sordum herhangi bir ┼čey g├Âremedik dediler e─čer yalan s├Âylemiyorlarsa.

proton status sayfas─▒nda o ┼čekilde yaz─▒yor. protokol de─či┼čtirince ├žal─▒┼čabiliyor.

D├╝zeltme: D├╝z proxy confirasyonu ile vpn protokolleri (openvpn/wireguard) g├╝venlik bak─▒m─▒ndan farklar─▒ elbet var ve ┼čifreleme olmad─▒─č─▒ndan mahremiyet sa─člamaz. Socks5 no-encryption olarak t├╝nelleme de─čil sadece a├ž─▒k bir ┼čekilde verileri y├Ânlendirir. E─čer proxy ile ba─čland─▒─č─▒n─▒z i├žerik tls de─čilse iss taraf─▒nda da tamamen a├ž─▒k d├Âner. (Kullan─▒m senaryosuna ba─čl─▒ g├╝venli de─čil bile diyebiliriz.)

Tabii t├╝m proxy y├Ântemleri bu ┼čekilde de─čil, bunun yerine v2ray/xray gibi encryption proxy ├ž├Âz├╝mleri kullanabilirsiniz.

3 Likes

Merhaba hangi script veya rehber ile kurmaya ├žal─▒┼čt─▒n─▒z acaba? E─čer belirgin bir script tercihiniz yok ise a┼ča─č─▒da bir ba┼čka konuda payla┼čt─▒─č─▒m g├Ânderiyi al─▒nt─▒l─▒yorum. Ona da bakabilirsiniz.

Hocam d├╝zeltmeler i├žin te┼čekk├╝rler. Can de─čer in bir videosu vard─▒ konuyla ilgili oradan kopya ├žektim, ssh k─▒sm─▒na da yabanc─▒ bir yt kanal─▒ndan bakt─▒m ama olmad─▒ :frowning: aws den ssh denedim sonra. anlamad─▒─č─▒m ┼čey ba─člant─▒ olu┼čuyor ama ip de─či┼čmiyor. ba┼čka bi yerde hata verse veya hi├ž ba─članmasa anlard─▒m ama bu ┼čekilde biraz garip geldi

1 Like

AWS free tier mi kullan─▒yorsunuz? SSH ile ba─člant─▒ kurduktan sonra IPÔÇÖnizin direk de─či┼čmesini mi beklediniz yoksa bir ┼čeyler kurdunuz veya indirme/de─či┼čtirme yapt─▒n─▒z m─▒? OpenVPN veya Wireguard sizin i├žin farkeder mi yoksa ikisi de olur mu?

Arzu ederseniz (yeni bir temiz VPSÔÇÖde) OpenVPN/Wireguard sunucuya nas─▒l kurar─▒m gibisinden (bu ba┼čl─▒kla de─čil elbette :smiley: ) bir konu a├žabilirsiniz. Konuyu a├žarken ba─člant─▒l─▒ konu olarak yan─▒tla derseniz bu konuyla ba─člant─▒l─▒ oldu─ču g├Âr├╝n├╝r. Sonradan gelecek kullan─▒c─▒lara da faydal─▒ olur.

Evet hocam free tier. Openvpn client ─▒n─▒ indirdim ve aws den profile dosyas─▒n─▒ client i├žine att─▒m profil kuruldu ve ba─člant─▒ da ger├žekle┼čiyor (en az─▒ndan b├Âyle g├Âz├╝k├╝yor) ama ip de─či┼čmiyor. SSH da temel ┼čeyleri yapt─▒m ┼čifre vs gibi, aws de de cihaz─▒n ip si farkl─▒ g├Âz├╝k├╝yor ama ger├žekte de─či┼čmiyor. Bi ba┼čl─▒k a├žmal─▒ bu konuda. Ama proton da stealth protokole al─▒nca ├žal─▒┼č─▒yor ┼ču an

Art─▒k http bir sitenin kalmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek dedim. H├ólihaz─▒rda ┼čifrelenmi┼č bir trafi─či tekrar ┼čifrelemeye gerek yok. Socks proxyde modem ya da internet sa─člay─▒c─▒s─▒ taraf─▒ndan de─či┼čtirilmi┼č ssl sertifikalar─▒n─▒n da de─či┼čtirilmemi┼č orijinalleri geliyor, DNS proxy ├╝zerinde oluyor.

G├╝venlik konusunda tek s├Âz konusu olucak ┼čey http trafik de─čil. -illa http ├╝zerinden ├Ârnek vermek gerekirse; site olarak de─čil custom ├Âzel bir servis kurdu─čunuzda yap─▒land─▒rmadan ├Ânce genel olarak ilk req ler http ├╝zerinden d├Ânmekte. uptime kuma/nextcloud/wg-easy vbÔÇŽ- Dante user (id:pass) do─črulama y├Ântemi bile vpn protokollerindeki ┼čifrelemenin yan─▒ndan ge├žemez (bahsetti─čim ┼čifreleme trafik i├žin olan de─čil, handshake i├žin kullan─▒lan do─črulama sistemi). Tekrarlad─▒─č─▒m ├╝zere bir ┼čifreleme olmamas─▒ndan dolay─▒ dns in proxy ├╝zerinden d├Ânmesinin bir anlam─▒ yoktur.

S├Âz konusu olan ama├ž, ip adresini de─či┼čtirmek ise proxy veya vpn kullan─▒labilir ancak s├Âz konusu g├╝venlik ise bu 2 servis kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒lamaz.

Bir ┼čifreleme olmamas─▒, dns trafi─či dahil a├ž─▒k bir ┼čekilde gitti─či anlam─▒na gelir.

kill-switch/always on gibi ek konfig├╝rasyonlar kullan─▒lmad─▒─č─▒ndan ip s─▒z─▒nt─▒s─▒ rahatl─▒kla olabilir. Ben burda socks5 proxy kullan─▒rsan─▒z hacklenirsiniz veya %100 g├╝vensiz gibi bir ┼čey s├Âylemiyorum. Sadece s├Âylemek istedi─čim VPN teknolojisi ile D├╝z Proxy(Socks5/4-HTTP/HTTPS) servisi bir tutulamaz. -VPN i sadece ip de─či┼čtirme ama├žl─▒ g├Ârmekte zaten hata olur.- Bakt─▒─č─▒m─▒zda ama├žlar─▒ bile farkl─▒ ve bu ama├žlar do─črultusunda al─▒nan g├╝venlik ├Ânlemleri de ayn─▒ ┼čekilde farkl─▒. ├ľzetle g├╝venlik anlam─▒nda e┼čit g├Âremeyiz 2 protokolleri/servisleri.

Alternatif olarak g├╝venli bir ┼čekilde proxy kullanmak istenildi─činde, Tor gibi araya bir istemci arac─▒l─▒─č─▒ ile ┼čifreleme veya belirli algoritmalar eklenmeden a├ž─▒k trafik ├╝zerinden ├ž─▒k─▒┼č─▒n ip adress changing d─▒┼č─▒nda bir katk─▒s─▒ olmaz, yukar─▒da belirtti─čim riskleri bar─▒nd─▒r─▒r bu durum. ├ľnerim TorÔÇÖa ek:

─░yi forumlar, iyi geceler dilerim.

4 Likes

Proton VPN 'i Ayarlardan Protocol k─▒sm─▒n─▒ Stealth 'a ├žekerek hala kullanabiliyorum.

2 Likes