Programcılık için dağıtım önerisi (Kali hariç)

kali önerisi vermeyin lütfen araçların çoğunun ne işe yaradığını bilmiyorum ve hack değil programcılık için arıyorum hafif bi dağıtım olması da hoş olur açıkcası sürekli ezbere kali önerisi yapıldığı için diğerlerinin adına pek denk gelmedim önerebilecceğiniz neler var?

Genel anlamda hem son kullanıcı hem topluluktan dolayı ubuntu öneririm.
Her türlü program önce ubuntuya çıkıyor diyebilirim en azından desteği.

1 Like

Selam olsun. İstediğin dağıtımı kullanabilirsin. Hafif istiyorsan Void öneririm.

4 Likes

Linux Mint kurup keyfine bak.

Fedora, Debian tabanlı dağıtımlara kıyasla daha güncel ve seni Ubuntunun yaptığının aksine, belirli programları kullanmaya zorlamıyor.

1 Like

Ben ubuntu 18 ve 20 kullandım öyle uygulama mağazasını kullanmayınca sıkıntı olmuyor.
Ben hep apt kullandım hiç snap derdi de olmadı apt hiç de sıkıntı çıkarmadı.

Fedora, Linux Mint veya Ubuntu.

Mesleğim yazılım değil, hobi olarak web, mobil geliştirme yapıyorum ve RaspberryPi ile uğraşıyorum. Sistemim bir kaç yıldır Fedora(KDE). Adroid Studio, VsCode, PyCharmPro ve Arduino IDE2/ Thonny kullanırken herhangi bir problem yaşamadım. Mobil uygulama derledim, emulator de çalıştırdım, Waydroid de kullanıyorum(Wayland ile). Genymotion da sorunsuz. Flutter ile geliştirme yapmak için bazı kütüphaneler eksik sadece(clang, cmake, ninja). Bence hangi dağıtım olursa olsun tüm bunları her dağıtım ile yapabilirsin. Bu arada Docker ile de sorun yaşamadım.
Yapay zeka, makine öğrenmesi, oyun geliştirme gibi konularda durum ne bilmiyorum.

android studio’nun verdiği emülatörler daha mı kötü? bende baya kasma yapıyor diye telefonu kabloyla bağlayıp scrcpy açıyordum

Ben A.Studio emulatorde ciddi sıkıntı, kasma vs yaşamadım. Genymotion’ı da çeşitlilik olsun diye kullanıyorum. Belki donanımla alakalıdır kasma. Benim donanım i7-6700HQ, GTX 950M, 32GB ram. Macbook Air de kullanıyorum, akıcılığı aynı değil elbette.