Performans ve Genel Kullanım Hakkında Problemler

Neofetch:

Dağıtım: Linux Mint 21.2 x86_64
Kernel: 5.15.0-89-generic
Packages: 2306 (dpkg), 13 (flatpak)
Shell: bash 5.1.16
DE: Cinnamon 5.8.4
Terminal: gnome-terminal
İşlemci: Intel i5-2400 (4) @ 3.400GHz
Grafik Kartı: AMD ATI Radeon 540/540X/550/550
Bellek: 3935MiB / 7908MiB

Linux Mint 21.2 kullanmaya yaklaşık bir kaç hafta önce başladım. Linux’a meraklıyım ve videolardan izlediğim kadarıyla epey bi’ heveslendim fakat kurduğumda biraz hayal kırıklığına uğradım. Görsellik yahut benzer yazılımsal problemlerden değil. Linux Mint dağıtım ile bilgisayar gerçekten yavaş çalışıyor.

Sorunlar:
a) Windowsa kıyasla, bir şeyler yüklendiğinde ses aktarımı, yüklenme hızı ve benzeri şeyler daha yavaş, sorunlu gerçekleşiyor.
b) protonDB’de Platinum, Altın, Sorunsuz gözüken oyunlardan en az 5’ini denedim ve Windows’ta aldığım performansın yaklaşık dokuzda birini alabiliyorum.
c) Birden fazla işlem yürütürken Windows’a kıyasla çok daha yavaş ve sinir bozuculaşıyor…
d) Çoğu zaman fazlasıyla doğru terminal komutlarını kullanırken hatalar alıyorum, içerisinde genellikle bir şeylerin istendiğini ve eksik olduğunu, sistem dosyalarını bulamadığını v.b. şeyleri söylüyor. Traceback gibi içeriklere sahip error mesajları da aldım.

Denediğim Çözümler:
e) Tabii ki hem bilgisayar özürlüsü olduğumdan, hem de bu işlerden pek anlamadığımdan arkadaş tavsiyesiyle dağıtım değiştirdim… Ubuntu gibi sistemleri denedim ve en son Linux Mint’teyim, durum sorunlar kısmında yazdığım gibi.
f) USB’ye yazdırdığım ISO dosyasının doğru olduğunu kontrol ettim ve farklı bir cihazdan da deneyerek teyit ettim. ISO dosyası problemli değildi. HashTool gibi yazılımlarla da kontrol ettim.
g) Aynı USB üzerinden, 2. kez kurulum yaptım ve olabildiğince Linux Mint’in tavsiyelerini düpedüz uyguladım ve riayet ettim. Sonrasında ilk açtığımda sistemi terminalden güncelledim, paketleri güncelledim v.s. Sürücü Yöneticisi, Güncellemeleri Kuran Mint Arayüzlü şeysini hepsini yaptım… Fakat sorunların hiç biri kaybolmadı, halen dosya indirirken mikrofonum ile ses aktarımı yapamıyordum ve diğer tüm sorunlar devam ediyordu.
h) BIOS Optimizasyonu dedikleri olaylarla uğraşmaya çalışsam da Anakartım pek iyi değil ve BIOS ayarlarında doğru düzgün bir şey yok. OptiPlex390 kullanıyorum. Gene de boot ayarlarından gerekli olabilecek bazı performans arttırıcı olan seçenekleri denedim.
i) ChatGPT’den yardım istedim, söylediği bazı paket güncelleme gibi komutları birebir uyguladım fakat bu da işe yaramadı.
j) Sadece Ekran Kartım olan AMD’nin RX550 için sürücüsünü yükledim, “bu sürücü zaten güncel” şeklinde bir mesaj kutucuğu da geldi Mint’ten.

notlar:
Herhangi bir donanımsal problemim olduğuna inanmıyorum. Bundan yaklaşık on gün önce rahatlıkla Windows 10 kullanırken, aynı anda arkaplanda Visual Studio 2022 açıkken, grafikli oyunlar oynayabiliyorken bu performans düşüşü hayal kırıklığı oldu…

Terimler ve benzeri şeylerden pek anlamıyorum, dolayısıyla anlayış göstereceğinizi ve kaliteli bir iletişim yapacağınızı umarak teşekkür ediyorum.

Denemediğim fakat Belki Merak edebileceğiniz Çözümler:
k) Farklı bir USB ile boot etmeyi denemedim, farklı bir USB’ye sahip değilim. Bunun ile alakalı olduğunu düşünmek son işimiz olsun lütfen, çünkü bir sakatlanma sonucu 3 haftalığına yürüyemiyor ve dışarıya çıkamıyor durumdayım.
L) Kernel ile alakalı zerre bir şey yapmadım kendime de güvenmedim bir şeyleri bozarım diye. Kernelin ne olduğunu dahi bilmiyorum.
m) Kasa’nın içerisini açıp herhangi bir fiziki müdahelede hiç bulunmadım.

Yardım istiyorum, projelerime ara vermek durumunda kaldım… Aceleci olmamı anlayışla karşılayacağınızı düşünerek şimdiden teşekkür ederim.
Linux çok güzel görünüyordu, ki aslında güzel. İnsanlar tak tak çalıştırıyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

1 Like

1- Oyunları oynarken ekran kartını aktifleştirdiniz mi? bkz → DRI_PRIME=1 %command% bu seçeneği Steam’de başlatıcı parametrelerine ekleyin.
2- Tam hatayı bilmemiz lazım.
3- pavucontrol yazılımını yükleyip mikrofonun sesini açmayı deneyin.
4- İSO’yu doğrulamış mıydınız?

Öncelikle foruma hoş geldiniz :grin:
Postu çok temiz ve ayrıntılı yazdığınız için teşekkür ederim.

Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Ubuntu sebepli bir hata olabilir. Ubuntu tabanlı olmayan farklı bir Dağıtım kullanmanızı ve denemenizi öneririm. Eğer farklı bir Dağıtım kullanmak isterseniz Fedora önerebilirim hem topluluk olsun hem kullanımı olsun kolaydır.

Dengesiz kokarcanın belirttiği gibi ekran kartınız ile uygulamaları başlatmak oyun performansını arttırır.

Aldığınız hataları koplayalayıp forumda ctrl+e ile tırnaklar arasında paylaşırsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz.

Acaba windowsta performans modunda vb mi kullanıyordunuz? Linüxte genellikle ondemand veya powersave modunda çalışıyor. Performans düşüklüğünün sebeplerinden biri de bu olabilir.

1 Like

1- Ekran kartı aktif, denedim, çalışmıyor maalesef.
2- Tam hataları gelişen süreçte paylaşacağım.
3- Mikrofonun sesi zaten geliyor, fakat windows’a kıyasla daha pingli artık.
4- Evet. paylaştım detaylarda.

Performans:
Ekran kartım ile başlıyordu zaten, hiç bir performans artışı yaşamadım.

Bu post altında tırnak içerisinde belirttiğiniz gibi paylaşacağım hataları.

Fedora kurmayı istemiyorum, Debian tabanlı bir distro kullanmak istiyorum. Farklı bir distro olmaz mı?

Bunu anlamadım, açar mısınız?

Windowsta güç seçenekleri kısmında güç tasarrufu, nihai performans ayarı vb var onları kastettim.

Evet windows’ta performans ile ilgili ayarları yapıyordum, fakat yapmasam bile sadece 7-8 fps artıyordum oyunlarda ve genel kullanımda da o civarda bir artış oluyordu.

eee çözümü napıyoruz? :smiley:

Ayrıca, “fedora değil Saf Debian kullanmamda problem olur mu?” Soruma cevap verir misiniz?

Sıkıntı olmaz ama geçmeden önce bir auto-cpu-freq kullanarak güç modunu ayarlamanızı öneririm. Bu repoda nasıl kurulacağı anlatılıyor. Snap kullanarak da kurabilirsiniz. Linüx çok daha iyi güç ayarlayabiliyor o yüzden bunu kurup denemenizi öneririm.

Kurduktan sonra gui ile seçmek için
sudo auto-cpu-freq-qt
Yazıp çalıştırıp performans modunu seçebilirsiniz.

Merhaba, benzer sorunları Mint’de bende yaşadım. Cinnamon zaten başlı başına bir problem. En ufak bir eklenti eklediğinizde ui da donmalar ve kasmalar oluşmaya başlıyor. Herhangi bir oyun veya video açtığınızda problem orada da devam ediyor. Bu zaten Cinnamon un bir bug ı. Biraz araştırdığınızda forumlarda görebilirsiniz.

Performans konusu linux de biraz tuhaf doğrusu. İlk başta bende şaşırmıştım. Dağıtım ilk kurulduğunda powersave ve performance haricinde hiç bir governor bulunmuyor.(bütün dağıtımlar böyledir demiyorum. Kontrol etmekte fayda var.) Böyle olması eğer cihaz powersave governor unda çalışıyorsa aşırı bir performans kaybına, performance da çalışıyorsa aşırı ısınma ve fan sesine neden oluyor. Bu sorunu manual olarak çözmeniz gerekebiliyor. Cpu Power GUI adında bir cpu frekans ve governor yönetim aracı var. Bu araç sayesinde istediğiniz cpu çalışma modunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Fakat başta belirttiğim gibi çoğu dağıtımda yalnızca 2 governor var. Sizin diğer governorleri de aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için “cpufreqd” ve “cpufrequtils” paketlerini kurmalısınız. Günlük kullanımda ondemand governoru idealdir. Governorleri paylaştığım bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Cpupowergui:

Governorlar hk.:
https://demirten.gitbooks.io/gomulu-linux/content/misc/cpufreq.html

2 Likes

Merhaba, çok teşekkür ederim bu yazdıklarınız için. Fakat yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum, bana eğer tabiri caizse ne yapmam gerektiğini adım-adım anlatır mısınız? Ayrıca Mint’i değiştirmem gerekli mi?

Elbette anlatırım lakin Mint’i değiştirip değiştirmeyeceğiniz size kalmış.

Öncelikle benim gibi komutlarla uğraşmaktan hoşlanmıyorsanız userinterface paket kurulum aracı olan synaptic paket yöneticisi ile "cpufreqd” ve “cpufrequtils” paketlerini bulup yükleyin.

veya komut satırına

sudo apt-get update
apt get-install cpufreqd
apt get-install cpufrequtils

cpu power gui aracını ise Mint’in repolarından kurmanızı önermiyorum zira çok eski sürümleri mevcut. Bunu paylaştığım linkten

cpupower-gui_1.0.0-1_all_linux_mint.deb
paketini bilgisayarınıza indirip Windows’taki gibi üzerine çift tıklayarak kurabilirsiniz. Sonrasında cihazı yeniden başlatın. cpupowergui programını çalıştırın. İstediğiniz konfigurasyonu yaptıktan sonra apply butonuna tıklamanız yeterli. Ayrıca belirlediğiniz ayarları profil olarak kaydedip başlangıçta çalışacak şekilde de seçebilirsiniz.

1 Like

Merhaba, cpupower-gui aracı ile Ondemand ayarını yapıp uyguladım ve gerekli bahsettiğiniz governorları yükledim. Değişen bir şey yok. Halen Windows’ta aldığım FPS’in dokuz’da birini alıyorum. Ayrıca, arkaplanda bir oyun varken Windows’a kıyasla sanki bilgisayarda nasa işlemi yapıyormuşum gibi duraksamalar ve yavaşlamalar gerçekleşiyor. Sorunlarımın hepsi halen geçerli maalesef.

Bahsettiğim durum genel sistem performansıyla ilgiliydi. Oyunlarla ilgili olan kısım ekran kartı driverları ile ilgili olabilir. Veya oyun oynarken integrated graphics kullanıyor olabilirsiniz. Oyunu harici ekran kartını kullanarak açtığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca Wine’ı Mint repoları eski olduğundan oradan değil WineHQ nun kendi repolarını tanımlayarak güncel versiyonu oradan kullanmanızı öneririm. Ayrıntılı olarak nasıl kuracağınız linkte gösteriliyor. :point_down:
https://wiki.winehq.org/Download

Bunun haricinde eski ekran kartlarıyla ilgili olarak şunu deneyimledim. Örneğin elimde GT755m gpu lu bir cihaz var. Ben bu gpu ile Windows’da Tekken 7 oyununda 720p çözünürlükte neredeyse full grafik ayarlarında 60 fps sabit alabiliyorken Linux’de aynı ayarlarda 45 fps zor görüyorum. Bu oyun protonDB de ALTIN kategorisinde bulunuyor. Youtube’da paylaşılan videolarda Windows-Linux birebir fps değerlerinin güncel oyunlar ve güncel donanımlar için geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. En azından benim tespitim bu yönde.

1 Like

Oyunu harici ekran kartıyla açtığımdan eminim.

Açtığım oyun Unturned ve protonDB’de, Platinum seviyesinde gözüküyor. Windowsta bu oyunu, orta grafiklerde 70-80 FPS değerlerinde oynayabiliyorken, Linux’ta aynı grafik ayarlarıyla 4 veya 8 FPS değerlerinde oynayabiliyorum.

WineHQ’ye gelince, sitenin öğreticisiyle birlikte kurdum… Fakat halen 3 farklı oyuna girip denediğimde, 3 platin destekli oyunda da Windows’a kıyasla aldığım FPS’in Yedi’de birini alıyorum.

Halen, Windows’ta açsam, arkaplanda 20 işlem daha yapabilecekken, bir adet oyun açtığımda arkada bir işlem dahi yapmakta yavaşlamalardan dolayı zorlanıyorum…

Çözümü şuanda Devuan dağıtımına geçmekte aramayı düşünüyorum. Desteğiniz için teşekkürler. Daha fazla fikriniz varsa lütfen paylaşın, Linux’u bırakmak istemiyorum.

direkt auto cpu freq’de kullanabilir bence hocam sonuçta powersave’de bile işlemci yeteri kadar iyi iş çıkarıyor

1 Like

Merhaba, bahsettiğiniz auto cpu freq uygulamasını da duydum fakat hiç kullanmadım. Kullanmadığım bir uygulamayı tavsiye edemeyeceğim için bahsetmedim. O da bir alternatiftir, muhakkak iyidir.

Powersave governor u hakkında ise aynı görüşte değilim. Bu governor işlemciyi mevcut olan minimum frekansa sabitler. Bu durumda yeni işlemcilerle eski işlemciler arasında devasa bir performans farkı açığa çıkacaktır. Güncel işlemciler minimum frekansta bile çalışsa belki günlük kullanımda fark hissetmeyebilirsiniz. Fakat konuda bahsi geçen Core i5 2400 işlemcisini minimum frekansa sabitlerseniz hiç bir şey yapmanıza gerek yok userinterface de gezinirken bile yavaşlığı bariz hissedersiniz. İşlemcinin dinamik olarak frekansları yükseltmesi ve gerektiğinde turbo frekansa çıkması Windows’da varsayılan olarak çalışır halde geliyor. Linux’de neden bu şekilde haricen paket kurarak yönetilebilir hale geliyor bende anlamış değilim doğrusu. Özellikle notebook kullanıcıları için son derece önemli bir konudur.(böyle olmayan dağıtımlar varsa paylaşabilirsiniz)