PC'den flash diske verilerin eksiksiz kopyalandığı nasıl teyit edilir?

Merhabalar
Forumda ve linux’ta yeniyim. Ubuntu 23.10 kullanıyorum.

Yaklaşık 100GB olan verimi bilgisayarımdan flash belleğe kopyaladım. Ama bazen kopyalamış gibi gözükmesine rağmen verileri sağlıklı kopyalamayabildiğini öğrendim. Diyorlar ki bu eski adıyla nautilus, yeni adıyla ise gnome files isimli file managerdaki bir bug imiş. Normalde belli aralıklarla sync atması gerekiyormuş.(O da ne ise artık). Ama atmıyormuş. Bu yüzden kullanıcı kopyalanmış gibi görüyormuş ama veriler kopyalanmıyormuş. Xfce olan dağıtımlarda file manager olarak thunar varmış ve thunarda böyle bir sorun yok diyorlar? Bu konudaki bilgi ve görüşlerinize ihtiyacım var.

Ayrıca şu anda verilerimi dd ile kopyalamaya çalışıyorum ama bir sorun oluyor. Normalde verim 105GB ama 122GB oldu hala kopyalamaya devam ediyor. Nedenini anlayamadım? bi de dd ile kopyalarken sync ayarı yapmadım o sorun olur mu? Lütfen yardımcı olun?

1 Like

Öncelikle foruma hoş geldiniz :grin:.
Diğer masaüstü ortamlatını kurmadan da diğer dosya yöneticilerini kullanabilirsin.

Thunar kurmak istersen kurmak için adımlar:

1. Ubuntu evrensel repoları aktif etmek. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırın.
sudo add-apt-repository universe && sudo apt update
  1. Thunarı kurmak. Bunun içinde aşağıdaki komutu çalıştırın.
sudo apt install thunar 

Ve sonrasında thunarı kullanarak işleri halledebilirsiniz.

Peki sudo apt install thunar yazıp yüklediğimde nautilus mu aktif thunar mı aktif nereden kontrol edebilirim?

Nautilius aktiftir onu değiştimek için sistem ayarlarından default dosya sistemini değiştirmen gerek.

İstersen default olanı değiştirmeden de yedek alabilirsin veya işlerini halledebilirsin. Komut satırından veya uygulamalar kısmından thunarı seçebilirsin.

Sistem ayarlarından değiştirdiğinde sadece dosyalara sol tıkla açtığında default olan açılır.

Merhaba foruma hoş geldin. Bu aslında verilerin diskte kapladığı alan ile PC de kapladığı alanın farklı olmasından kaynaklanıyor. Flash diski formatlarken blok boyutu diye bir şey sorar. Bunu verilerin depolanabileceği en küçük parçaya benzetebiliriz. Mesela bir otelin var ve en küçük odan 4 kişilik. Gelen herkese ve gruba verebileceğin en küçük oda bu. Şimdi 8 kişi geldiğinde duruma göre 2 oda duruma göre 8 oda vermen gerekebilir. Çünkü hepsi aile mi tekil kişi mi bilmiyoruz. İşte verilen diskte tuttuğu alan da böyle. Verilerin çok küçük parçalar halinde dağılmış ise maalesef kopyaladığın zaman daha çok yer işgal edeceklerdir. Ama tam tersine 100GB tek bir dosya olsaydı muhtemelen çok ufak bir fark oluşacaktı diksteki/PC deki boyut farkı olarak.

Ben bu tip büyük kopyalamalarda rsync aracını kullanıyorum. Birçok girdi ile istediğim gibi dosyaları yedekleyebiliyor veya kopyalama yapar gibi kullanabiliyorum. Ayrıca tekrarlayan işlerde sadece değişen kısmı atmaya veya silinen dosyaları karşıdaki diskten de silmeye yarayan güzel özellikleri var. Eğer zamanınız çok ise her bir verinin sha/crc karşılığını da kontrol ederek size tam olarak kopyalandığını ve sonradan değişmediğini teyit edebilir. Hangi komutları kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz size şöyle bir web arayüzü önerebilirim.

Sistem ayarlarından default dosya sistemini nasıl değiştirebilirim?

Ubuntu ayarlara gir. Orada solda menülerin en alt taraflarında varsayılan uygulamalar kısmı gibi bir kısım olacak oraya tıkla ve sonrasında gelen menüden ayarlayabilirsin.

Nasıl yapıldığına internetten ingilizce bir kaynak buldum. Oradaki anlatımı türkçeleştirdim. O yüzden çevirim tam doğru olmayabilir. Ben arch i3wm kullandığım için gnome olarak tam bilmiyorum.