Pardus işletim sistemi hakkında düşünceler

İlk KDE düzenleme deneyimim konusundaki ilgili gönderiden tartışılmaya devam ediliyor:

Pardusa karış oluşan ön yargıyı anlamış değilim. Bence eksizsiz ve mükemmel bir dağıtım. Keşke daha çok kişi kullansa

Bende ilk pardusla başlamıştım linux kullanmaya Masaüstü ortamı çeşitliliği olsa daha iyi olurdu cinnamon KDE Plasma gibi aynı fedora da olduğu gibi birde flatpakı bir türlü eklemiyorlar nedenini anlamadım kullanıcı gnome u sevmiyor mesela xfce de çok Windows Xp gibi durduğu için tercih edilmiyor bence

flatpak konusu debian’ın kararlılık politikalarından kaynaklı galiba.

:point_right:ilaveten pardus portalda flatbak rehberi varmış

Eski pardusta da sadece kde ile geldiği için eleştiriliyormuş. Söylediğin gibi insanlara süslü püslü şeyler daha çekici geliyor olabilir. Aslında insanlar xfce ile geliyor diye başka masaüstü ortamlarının yüklenemez olmadığını bilseler :slight_smile: durum daha farklı olurdu herhalde. Hatta en çok hoşuma giden şeylerden biri de örneğin gnome için yazılmış bi aracı xfcede kullanmak gibi çapraz kullanım imkanları olması. Madem insanlar linuxtan uzak duruyorlar, demek ki Pardus severler olarak bol bol promosyonunu yapmamız lazım

2 Likes

Pardus’u Pardus yapan tek şey dağıtıma özel yazılmış basit arayüz programları ve tasarımlardır. Onun haricindeki tüm sistem 1:1 Debian paketleri. Pardus depolarını Debian üzerinde kullanırsanız bunu kendinize kanıtlayabilirsiniz. Dağıtım ismi bile değişmeden bir Debian yansısı olarak kullanılabilir. Sadece güncellemeler Debian’a kıyasla geç geliyor tek farkı bu.

Peki ubuntunun debiandan farkı, linux mintin ubuntudan farkı nedir?

insanlar bunu anlamıyor işte biliyor musun pardusa debianın makyajlanmış hali diyip duruyorlar ama baktığın zaman tüm dağıtımlar birbirlerinin alt yapılarını kullanıyor zaten bunlar sadece pardusu görüyorlar nedense pardusla ne dertleri var tam olarak anlamış değilim sürekli gömüp duruyorlar adamlar çok güzel bir iş çıkarmışlar destek olacaklarına köstek oluyorlar o değil kullananlara da bir nevi hakaret etmiş gibi oluyorlar sallıyorum mint varken niye bunu kullanıyorsun veya kullanayım ki der gibi ve umarım pardusu çok daha ileriye taşırlar

3 Likes

Daha farklı şeyler söyleyenlerde var. Pardüs sadece bilgisayarlarda değil akıllı tahtalar içinde özelliştirilmiş ve optimize edilmiş bir işletim sistemidir. Hatta Tübitak’ın sırf akıllı tahtalar için Etap adında bir işletim sistemleri de var.

2 Likes

Canımızı sıkmaya gerek yok sevgili dostum. Kasıtlı olarak çamur atan istemezzükçü tayfayı bence yok saymalıyız. Onlara laf anlatmaya çalışmak boşuna, vaktimize yazık.

En çok eleştirilen debian kopyası konusu hususunda pardus ekibinin de hatası var bence. Neden debian altyapısına geçtiklerini, avantajlarını, önceki pisi yapısının getirdiği iş yükü, dezavantajları vs gibi hususları pardus portalında daha açık şekilde izah edebilirlerdi. Sektör dışındaki sıradan insanlar için daha fazla tanıtım yapmaları gerek.

1 Like

Debian kopyası demek yapılan işe haksızlık. Bildiğim kadarıyla Pardus’ta amaç bir tane daha benzersiz dağıtım çıkarmak değil. Amaç, mümkün olan en az maliyet ve süre içerisinde, başta kamu olmak üzere ülkedeki kurumları yabancı firmalara bağımlılıktan kurtarmak ve yerli bilişim alanında bilinçli ve sağlıklı bi ekosistem oluşturmak.

Debian olumsuz anlamda her hangi bir otoriteye bağlı değil. Özgür yazılım felsefesi etrafında şekillenmiş, küresel olarak kabul görmüş, aktif olarak geliştirilmesi süren, köklü ve mükemmel bir dağıtım. Yerli otoritenin yeniden bir dağıtım çıkarmak yerine debianı kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirip kullanması oldukça mantıklı bir seçim.

Pardus portala girince etap, dönüşüm, ahtapot, engerek, liderahenk gibi Pardus ekibi tarafından üretilmiş yerli piyasadaki ihtiyaçlara cevap verecek çözümler sıralandığı görülebiliyor.

İlaveten benim gibi uzmanlığı olmayan sıradan insanlar için dağıtımın kullanımını kolaylaştıran mükemmel araçlar mevcut. :point_down:

Pardus Bilgisayarım
Pardus Giriş Ekranı
Pardus Hakkında
Pardus Disk Kalıbı Yazıcı
Pardus Güç Yöneticisi
Pardus Hoşgeldin
Pardus Java Kurucu
Pardus Kalem
Pardus Paket Kurucu
Pardus USB Biçimlendirici
Pardus Yazılım Merkezi
Pardus Başlangıç Onarma
Pardus GNOME Karşılayıcı
Pardus Yazı Tipi Yöneticisi
Pardus LightDM Ayarları
Pardus Gece Işığı
Pardus Güncelleyici
Pardus XFCE İnce Ayarlar

Kısaca debianın neden tercih edildiğini anladığımızda ve yukarıda zikrettiğim yerli ekip tarafından geliştirilen yazılımları görünce, Pardus’un amatörler tarafından çıkarılan debian kopyası gibi olduğunu iddia etmek doğru değil. Pardus sekteye uğratıldı, yılların emeği çöpe gitti ve vakit kaybedildi. Bunun sonucunda yeniden toparlanarak debianlı yöntem tercih edildi. Artık Pardus Ubuntu gibi, Mint gibi en az diğer Debian tabanlı büyük dağıtımlar kadar kaliteli ve güçlü bir dağıtımdır.

3 Likes

Ubuntu’nun Debian’dan farkını soruyorsunuz, Mint’in Ubuntu’dan…

Ubuntu Debian’dan tamamıyla farklı aynı paket yöneticisini kullanıyor olmasına rağmen bütün paketler debian repolarından bağımsız ve gerek sunucu, gerek masaüstü tarafında bir çok bağımsız yazılımları var. Bunlar en müşkülden en basitine doğru gider. 2018’e kadar kendi masaüstü dahi vardı (Unity) bu günlerde arayüzsel bir şey pek olmasa da gerek LXD gerek snap gerek flutter’a geçiş gerek multipass gerek launchpad gibi daha nice kendilerine has bir dağıtım Ubuntu. Mint’in Ubuntu’dan farkı ise… Adamların kendilerine ait 2 tane hard-fork masaüstü ortamları var yahu! Nasıl ne farkı var? Ben Pardus’u eleştirmiyorum, kurumsal destek vermek isteyen bir dağıtım pek tabii ki Debian temelini kullanmak isteyebilir. Güvenebileceğiniz nadir temellerden bence birincisidir Debian. Ancak arasında birkaç pygtk ile yazılmış arayüzlü programlar haricinde bir fark yok. Bu da doğru olan bir şey, yalan söylemiyorum ki… 2008’de Pardus kullanarak başladım ben Linux’a. Neredeyse hayatımda hiç Windows kullanmadan. Eleştirmek için demiyorum gün gibi ortada bir şeyi belirtiyorum.

2 Likes

diğer dağıtımlar kendilerini tamamen yerli ve milli dağıtım diye pazarlamıyor :wink:
adamlar güzel işi pisiyi geliştirirken yapıyorlardı… o zamanlar yerli ve milli bir dağıtım denilebilirdi
ayrıca pardus son kullanıcıları hedeflemiyor… şirketleri hedefliyor o yüzden haliyle son kullanıcıya son kullanıcıyı hedefleyen dağıtım öneriyorlar

kendi çatısı altında bulunduğu tübitak bile bunu engelledi zamanında( zamanında ilk akıllı tahtalar pardus ile gelecekti ama…) o yüzden pardustan pek ümitli değilim :slight_smile:
ki dediğiniz gibi ülkedeki kurumları hedefliyor. son kullanıcıyı hedeflemiyor
o yüzden pardus’u son kullanıcıya önermek bana mantıksız geliyor

2 Likes

Pisi aptden daha yeni ve haliyle daha gelişmiş bir paket yöneticisi. Ama kernel, desktop environment vs her şey özgür yazılım topluluğuna ait. Senin mantığınla pisiye de milli denilemez.

Bence Pisi ve apt fark etmeksizin yerli ve milli denilmesinde bir sorun yok. Çünkü maintain eden kurum tcye ait. Bunun özgür yazılım lisansları için de sorun olacağıni zannetmiyorum. Sonuçta ortaya çıkarılan ürün yine aynı lisanslarla lisanslanmış durumda. Kurallara aykırı bir durum göremiyorum. Sadece ben olsam milli işletim sistemi yerine milli dağıtım demeyi tercih ederdim.

Pardus’u son kullanıcı için tercih etmeye gelince… ilk Pardus’u sekteye uğratan tipler, büyük ölçüde devlet kurumlarından temizlendi mi, temizlendi. Yöntem değişse de dağıtım halen ciddi bir kurum tarafindan destekleniyor mu, destekleniyor. Pisi ya da apt sonuçta aynı vazifeyi yerine getiriyorlar. Sonuçta kullanıcı için değişen bir şey yok. Pardus ekibinin kurumlara yönelik araçlar geliştirmesinde son kullanıcıyi engelleyen bir durum da yok. Halen Pardus’u diğer dağıtımlar gibi eksiksiz şekilde dilediğin amaçta kullanmaya devam edebiliyorsun. Bu nedenlerle ben son kullanıcı için tavsiye edilmesinde bir sakınca göremiyorum. Istemeyen kullanmaz.

2 Likes

bir yere kadar denilebilir. init sistemi,paket yoneticisi… turk muhendisler tarafindan yazildi
orada demek istedigim yerli ve milli denilecekse pardus’a degil pisiye yerli ve milli denilebilir (bir yere kadar)

hayir. o paketleri debian maintain ediyor… pardus degil

kurumlara yonelik arac gelistirmelerinde bir sakinca yok. ancak son kullaniciya yonelik bir dagitimda firefox esr inik olmasi mesela? sizce ne kadar mantikli

1 Like

debian olsa bile os güncellemeleri, dağıtım desteğini Pardus ekibi sunuyor demek istiyorum.

bazı yazılım sürümlerinin geriden geliyor olması, ffx standart versiyonu gibi güncel sürümlerin yüklenemeyeceği anlamına gelmiyor. Bazı dağıtımlarda chrome yüklü gelmeyince son kullanıcı için uygun değil denilemeyeceği gibi Pardus içinde uygun değil denmesi bence doğru değil.

1 Like

pardus ekibi paketleri aynen debian repolarindan aliyor… pardus repolari daha cok mirror tarzi calisiyor

yuklenemez demiyorum. chrome ile bir alaka seviyesi de yok
SON KULLANICIyi hedefledigini iddia edip KURUMLAR ICIN yapilan uygulamalari yukleyip default olarak yuklu getirmek sizce ne kadar mantikli? onu sormustum
konuyu baska yere cekmeyin… firefox yuklenebildigini ben de biliyorum

1 Like

Başka yere çekmek gibi derken? Bence gayet makul bir örnek. Ayrıca kurumları hedefleyen uygulamalar Pardus’ta yüklü gelmiyor. Neyse ortak noktada buluşamayacımız belli. Benim fikirlerim değişmeyecek. Size kolay gelsin

1 Like
  • Pardus Java Kurucu
  • Firefox ESR
    ve daha fazlasi kurumsal degil mi?

kurumsal uygulamalardan kastım etap, ahtapot gibileriydi…

java ile geliştirilmiş bir oyun oynamak istesem jdk kurmam gerekmeyecek mi? Bilakis java kurucu gibi uygulamalar son kullanıcıların işini kolaylaştırmak için eklenmiştir. Şuradaki yanıtımda Pardus işletim sistemi hakkında düşünceler - cografyakaderdir tarafından #9 uzmanlığı olmayan kullanıcılar için diye zaten belirtmişim.

Bir tek ffx esr kalıyor ve esr iki taraf içinde geçerli sayılabilir. Örneği quantuma geçildiğinde bazı eklentiler devre dışı kaldı ve insanlar esr ile sorunlarını giderdiler

bence olay sadece pardus değil, şahsen ben sadece bağımsız dağıtımları kullanmayı tercih ediyorum, yada ancak endeavouros gibi kullanımı kolaylaştırabilen asıl dağıtımdan çok da uzaklaşmamış türevleri (fork :slight_smile: ) tercih edebilirim çünki repoların paketlerin elden ele dolaşmasını bana gelene kadar beklemeyi düzeltilmesini başkalaşmasını sevmiyorum, bir de işin içinde ubuntu varsa benim için çekilmez oluyor kullandığı mağaza ayrı reposu ayrı regülasyonu ayrı delirtiyor beni.

Java genelde kurumlar icin.