Oyunlardaki sıcaklıklarım 89 - 90 buluyor ne yapmalıyım?

Fedorada test amaçlı bazı oyunları kurdum ve genel olarak cpu ve gpu sıcaklıklarım 89-90 civarında 70 - 77 arasında tutabilmemin bir yolu yok mu ?

Çünkü windows tarafında turbo boost kapatma ve bir kaç ayar sonrası bu sıcaklıkları elde edebiliyordum

Laptop : MSI ALPHA 17 A4DEK

Sistemim :

CPU : Ryzen 7 4800h
Ram : 16 GB
GPU : AMD Radeon RX 5600M

CoreCtrl yazılımı ile fan ve voltaj ayarlarınızı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

sudo dnf install corectrl

İndirdikten sonra yapmanız gereken birkaç ayar var.
Uygulamayı her açtığınızda şifre sormasını engellemek için polkit ayarı yapmalısınız. Ayrıca AMD ekran kartlarında tam kontrol elde edebilmek için bootloader’ınıza amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff başlatma seçeneğini eklemeniz gerekiyor. İkisinin de nasıl yapıldığını bu rehberde bulabilirsiniz.

3 Likes

Size sıcaklıkları kafanıza takmamanızı öneririm. İşlemciniz zen 3 mimarisi ve zen 3 mimarisi 90 derecede çalışmaya odaklı.

AMD işlemcilerde işletim sistemi üzerinden turbo boost kapatma 6.6 çekirdeği ile eklenecek:

Eğer BIOS’da bu seçenek yoksa cpupower gibi bir toolla manuel olarak işlemciyi temel frekansına maksimum olarak sabitleyebilirsiniz. Isının azalmasına yardımcı olacaktır.

cpupower-gui denen araçtan mı bahsediyorsunuz yoksa farklı bir araç mı ?