Oyun oynarken takılıyor ve bilgisayarı yeniden başlatmadan düzelmiyor

Merhabalar,

1 haftadır Garuda Linux kullanıyorum. Garuda aslında güzel ama bir sorun yaşıyorum. Steam’den Wine Proton ile oyun oynarken alt tab atınca veya oyun anlık yanıt vermediğinde ekran donuyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Bunun sebebini Proton Wine olduğunu düşünüyordum ama Minecraft oynarken Java ile çalıştığı için (Wine veya Proton kullanmıyor diye biliyorum), böyle bir hata olmaz diye düşünürken Minecraft’ta da aynı şey oldu. Yine ekranım dondu ve yeniden başlatmadan düzelmedi. Bu durumu yaşayan var mı? Yaşayan varsa nasıl düzeltebilirim? Eğer böyle devam ederse Arch’ı bırakıp Ubuntu tabanlı Mint ya da farklı bir dağıtıma geçebilirim.

+windows’a göre çok daha az fps alıyorum

Merhabalar, ekran kartınız nedir? Hangi görüntü sunucusunu kullanıyorsunuz (X11/Wayland)?

Aynı sorun bende de vardı, bulduğum tek çözüm Fedoraya geçmek oldu

GTX1650TI ve Garuda Sanırım wayland kullanıyor.
*(Güncelleme)
X11 Kullanıyormuşum :smiley: Wayland sanıyordum.

Fedora çok ayrı bir kafada olduğunu düşünüyorum. Kötü demiyorum ama gördüğüm kadarıyla bana göre değil.

O zaman Garuda değil, başka bir distro dene, Cachy Os,Arch Linux önere bilirim, Garuda da aynı sorun bende de vardı dediğim gibi Fedoraya geçtim, sorun çözüldü, belki sende Arch tabanlı başka bir dağıtıma geçersen sorun çözülür, çözülmesde sorun Archda :smiley:

Fedora peki nasıl bir dağıtım? Yeni dağıtımlar denemek istiyorum fedorayı da deneyeceğim. Oyun oynuyorum hemde yazılım ile uğraşıyorum. Sence kullanılırmı fedora? Oyun oynama konusunda sorunu yoksa bir süre deneyeceğim.

Ben hazır gelsin, kurum kullanayım diyorsan, Nobara Linux(Fedora tabanlı) kullana bilirsin, dediklerinin hepsini ben yapıyorum, hiç sorun çıkarmadı şimdiye kadar

Nobara Linux’u daha önce duymuştum ama nasıl bir dağıtım olduğunu pek bilmiyorum. Şu an yusuf ipeğin videosunu izliyorum ama desteği olmayan bir dağıtım olduğunu söylüyor sitesinde. Ve iş amaçlı değil sadece oyun gibi görünüyor.

Ben 3 aydır kullanıyorum hiç bir sorun çıkarmadı, Güncellemelerde zamanında geliyor Arch kadar olmasada Debiandan hızlı

Deneyeceğim dağıtımlar listesinde üst satırlara koydum :smiley: deneyeceğim.
@B3kirov Eğer fedoraya geçince oyun olarak sorun çözülürse, senin cevabını çözüm olarak işaretlerim :slight_smile:

Nobara uzun süredir geliştieilmiyor, 40. sürümü hala çıkmadı biraz outdated kaldı. Eğer eski sürücüler ve paketler kullanmak şstşyorsanız kullanabilirsiniz tabi.