Orijinal ROM üzerinde MicroG kullanmak

Öncelikle birkaç custom rom önerisine baktım fakat tam anlamıyla sıkıntısız çalışan popüler rom bulamadığım için orijinal rom’u kendimce arındırabilirim diye düşündüm fakat MicroG’de safetynet sıkıntısı yaşadım. Telefon modeli ve ilerlediğim adımlar detaylıca aşağıda:

Samsung j7 prime (SM-G610F) telefon modeline sahibim. Telefon 2016 - ilk alındığı tarih - yılından beri güncelleme almıyor yurt dışı cihazı olduğu için (Kaçak değil, imei bilgileri mevcut.). Cihazda TWRP yok.

1- Kurulum sürecini kolayca tamamlayabilirim diye orijinal ve en yeni - sanırım 2019’du - rom’u magisk ile birlikte kurdum.

2- adb ile birlikte tüm gereksiz uygulamaları ve Google ile ilişkili uygulamaları Universal Android Debloater ile kaldırdım.

3- MicroG’yi magisk modülü olarak kurdum.

4- Bu noktada Signature Verification ile ilgili MicroG üzerindeki bazı tikler işaretlenemiyordu.

5- Bu Signature Verification hatasını nanodroid magisk modülü kullanarak çözmeyi denedim fakat olmadı, daha sonrasında Smali Patcher diye bir uygulama buldum xda forum üzerinde. Bu uygulama gerekli sistem dosyalarını çekip patch’leyip magisk modülüne çeviriyordu ve bu magisk modülü işe yaradı.

6- Sıradaki aşamadığım hata Safetynet testiydi. Bunu MicroG kendi uygulamasıyla yapıyor fakat Safetynet testini geçemedim. Magisk modülü de kullandım ancak MicroG’de hata vermeye başladı.

7- Tamam dedim, olabilir. En azından cihazdaki bluetooth, GPS gibi modülleri deneyeyim, çalışıyor mu bakayım dedim. Eğer modüller istediğim gibi çalışırsa daha geniş zamanımın olduğu bir anda da diğer hataları çözebilirim dedim.

8- Konumun çalışmadığını fark ettim. GPS test uygulaması indirdim, sorunun uydu bulamayışından kaynaklandığını gördüm. Eski - 2016 yılından kalma - yazılımda da bu problem var mıydı bilmiyorum ama sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum.

9- Acaba Google Servisleri ile konum belirleme yaparak konumumu bulabilir miyim diye düşündüm, tekrar magisk’siz MicroG’siz orijinal rom’a geçtim ve konumumu bulabildim. GPS testi yaptığımdaysa hala uyduları görmüyordu.

1. Aşamada kaldım. Nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle ilgili fikri olanlardan yardım istiyorum.

Hayatımda ilk kez forum kullanıyorum, hata yaptıysam kusuruma bakmayın.

Merhaba öncelikle. Benimde eski telefonum J7 Prime idi. Belki çıkan tüm romları denemisimdir. MicroG kullanmak istediğim zaman birkac tane aosp rom vardı MicroG ile kullanabileceğim ama onlarda çok hatalı romlardı. Orijinal romda MicroG kullanmak mantıklı değil çünkü orijinal romda Google çöpü var onu temizleyeceksinde MicroG yi koyacaksın da çok iş cidden. Bende android 9 OneUI bir rom bulmuştum adı Skyrom. Belki J7 Prime telefon için en sorunsuz rom o diyebilirim.Onu kurmanızı tavsiye ederim. Linki aşağıya bırakıyorum.

1 Like

Telefoncuda çalıştığım zamanlarda rom isteyenlere unofficial da olsa lineage atıyordum. Official rom yoksa unofficial denemeniz lazım illa ki. J7 serisi köklü bir seri. İlla ki stabil çalışan android 8 ve üstü rom vardır.

1 Like

Xda forumdan hemen hemen her rom’a baktım. Yorumlarında sürekli telefonun ekranı kapalıyken tuşa basıldığında gecikmeli açılmalardan şikayet edenler vardı.

Eğer istediğim sonucu elde edemezsem - pes etmek de istemiyorum aslında - üstteki arkadaşın kişisel olarak denediği rom’a geçeceğim. Teşekkür ederim cevap için.

Aslında başlığı açma amacım orijinal rom’da MicroG kullanmak istememden kaynaklıydı. Google çöpünü temizlemek o kadar zoruma gitmiyor rom’da hatasız deneyim elde edeceksem.

Eğer problemi çözemezsem dediğiniz rom’u kuracağım. Drive linki haricinde kaynak kodunun linki ve yapımcının rom’u sunduğu bir gönderi var mı? Bu arada teşekkür ederim cevap için.

Telegram kanalı vardı fakat onuda kapattı artık herhangi bir rom çıkartmıyor ama gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz o romu. 1 2 sene kullandım hiç sorun yaşamadım

Hocam merhaba, attığınız j7 prime için olan rom’u kuracağım da. Kurmak için kullandığınız twrp dosyası mevcut mu acaba? Ya da kurmak için bir rehber falan var mıydı?