OpenWrt'de bağlı cihazların veri kullanımını görme ve limitleme

OpenWrt’de hangi cihazın ne kadar download/upload yaptığını nasıl görebiliriz ve onları nasıl limitleyebiliriz?

Merhaba, nlbwmon isimli bir paket var. Bunun LUCI versiyonunu indirip (opkg gibi bir paket yöneticisi ile kuruluyordu) web arayüzü üzerinden kimin ne kadar upload/download yaptığını vs görebilmeniz mümkün görünüyor. Sınırlama özelliği bu paket ile gelmiyor. Bu sadece network monitor tarzı bir görselleştirme sağlıyor. Temsili görüntü aşağıdaki gibidir:

3 Likes

peki limitleme nasil yapa bilirim tesekkurler

OpenWRT forumunda şöyle bir konu buldum. Buradaki sağlanılan script dosyasıyla üç farklı hız limit grubu belirleyip istediğiniz cihazları MAC adresleriyle o gruplara atayabiliyorsunuz.

connmark paketinin routerınızda yüklü olması gerekiyormuş. Şahsen ben denemedim ama en son 2020 yılında insanlar çalıştığını yazmış. Scripti incelediğimde sistemde geri döndürülemez bir değişiklik yapmıyor gibi gözüküyor ama tavsiyem ne olursa olsun denemeden önce bir yedekleme almanız olur.

Teşekkürler . fakat merak etdiğim konu şimdiye kadar luci gibi neden bir extension sunulmaması fazlaca gerek bir konu fikrimce

Şöyle grafik arayüzlü bir eklenti de buldum ama denemek lazım kullanmadığım için bilmiyorum: GitHub - rosywrt/nft-qos: QoS over Nftables (This packages is merged upstream, please visit openwrt/packages and openwrt/luci for more detail)

SQM ayarını açtıktan sonra özellikle bir cihaza daha az veya fazla gibi bir şey vermeye ihtiyaç duymuyorum kendi adıma. Senin durumun nedir bilemem ama SQM zaten düzgün bir şekilde hız dağıtımını sağlıyor.