Önerdiğiniz açık kaynak Android uygulamaları

Bu konuda sevdiginiz ve onerdiginiz acik kaynak Android uygulamalarini paylasabilirsiniz, benim onerilerim:

1- Aurora Store
Açık kaynak bir Google Play Store client’i, bazi minik hatalari olmasina ragmen is goruyor. Material You kullandigindan cihazinizin temasina uyum sagliyor ve cok guzel gorunuyor.

2- Metro
Material You kullanan bol ozellikli bir music player, RetroMusicPlayer’in forku.

3- LibreTube
Material You kullanan bir YouTube client’i, bazen sunucu kaynakli problemler cikartabiliyor ama guzel bir uygulama. Video indirme ozelligi videolari ve videolarin seslerini “Android/data/com.github.libretube/” klasorunde ayri ayri sakliyor.

4- NewPipe
Libretube’dan daha stabil ama daha kotu gorunen baska bir YouTube client’i. Video indirmelerini istediginiz klasore yapabiliyorsunuz.

5- Simple Gallery Pro
Mukemmel bir galeri uygulamasi, material you kullaniyor ve klasor kilitleme gibi guvenlik ozellikleri var.
https://f-droid.org/en/packages/com.simplemobiletools.gallery.pro/

6- Aria2App
Aria2 kullanan bir indirme yoneticisi. Detayli indirme ayarlarinin yaninda WebView, Torrent gibi kulanisli ozellikleri var. (Not: Uygulamanin 5.9.13 surumu Android 13’de calismiyor, Android 13 kullanicilarinin 5.9.12 surumunu kullanmasi lazim.)

7- FluffyChat
Material You kullanan bir Matrix client’i.

8- K-9 Mail
Acik kaynak bir Mail client’i. Google, Microsoft gibi hesaplari destekliyor

9- Island
Android’in work profile ozelligini kullanarak uygulamalari klonlamanizi sagliyor.

10- Organic Maps
OpenStreetMap database’ini kullanan navigasyon uygulamasi.

16 Likes

Konuya ben de sevdiğim Foss uygulamaları eklemek istedim

1. Seal - Video Ses İndirici

• Repo: Seal
  • Seal, video seslerini indirmek için kullanışlı bir araçtır. Yt-dlp tabanlı olup cookie desteği sunuyor. .

2. Cromite - Chromium Tabanlı Tarayıcı

• Repo: Cromite
  • Cromite, Bromite’in güncel bir forkudur ve Chromium tabanlı bir tarayıcı şu sıralar aktif olarak bolca güncelleme alıyor.

3. Auxio - Özgür Ses Oynatıcı

• Repo: Auxio
  • Auxio, basit ve kullanıcı dostu bir ses oynatıcıdır. Müziğinizi çalmak ve düzenlemek için mükemmel bir uygulama.
3 Likes

Obtainium

• Bu uygulamaya bir uygulama ekliyorsunuz ve o da GitHub, Apkure, Gitlab vb. yerlerden otomatik olarak güncellemeleri alıyor. Böylece her seferinde elle güncellemenize gerek kalmıyor. Eğer bir uygulama f-droid’de yoksa ve sadece GitHub’dan dağıtılıyorsa hayat kurtarıcı nitelikte diyebilirim.

Localsend

• Bu uygulama sadece Android için değil bilgisayar için olan versiyonu da var. Bu uygulama sayesinde aynı ağda olduğunuz cihazlar arasında dosya, resim, metin, ses, video vb. her türlü içeriği hızlıca paylaşabiliyorsunuz.

InnerTune

• Android’deki en iyi müzik oynatıcılarından indirme özelliğinden tutun şarkı sözlerini çevirmeye kadar her türlü özelliği var ayrıca sürekli güncelleniyor. (Arkadaşlar Vimusic önermiş ama o güncellenmiyor)
6 Likes

1 - Spotube
Açık kaynaklı Spotify clienti. Windows ve Linux sürümleri de mevcut.

2 - ViMusic
Açık kaynaklı, metarial you kullanan bir Youtube Music clienti.

3 - Bromite
Chrome Browser kullanıcıları içib geliştirilmiş, özgür, açık kaynaklı ve dahili reklam engelleyici ile gelen debloat edilmiş Chromium tabanlı browser.

2 Likes

RSS okuyucu → Feeder

YouTube Music alternatifi → Inner Tune

Reklam engelleyici → Adaway (rootlu cihazda yüklenmeyince telefon küsüyormuş)

Pdf görüntüleme aracı → Librera Reader

Ofis dosyaları açma düzenleme → Libreoffice Viewer

FDroid alternatifi → Neostore (Tasarımı ve diğer repoların hazır bulunması benim için artı)

Kullandıklarım bunlar.

2 Likes

Reklam engelleme için RethinkDNS bakmanızı öneririm çok daha artısı olan bir uygulama.

1 Like

Root erişimi istiyor mu? Diğer türlü VPN mantığında çalışıyorlar çünkü

Hayır istemiyor, ve evet VPN ile çalışıyor.

1 Like

Android için Libreoffice gibi alternatifler çok az. Olanda zaten düzgün çalışmıyor. Kaliteli bir tane bilen var ise önerebilir mi? WPS Office tarzında.

Libreoffice Viewer kullanıyorum

Microsoft’un kendi uygulaması var ama gizlilik için iyi değil onun yerine OnlyOffice veya Collabora’ya bakabilirsin.

Biliyorum ama LibreOffice uygulama içi gösteremiyor. LibreOffice i açıp gösteriyor ve düzenleme için yetersiz. Only ve Collabora da çok eksik uygulamalar. Birçok şeye destek vermiyorlar. Şu anki WPS desen zaten kaplumbağa kadar yavaş.

O zaman resmi Office uygulamasını kullanmalısınız.

Özgür yazılımlar bile devre dışı demek. El mahkum desene :frowning:

Collabra Office var LibreOffice ekibi tarafından geliştirilen bir uygulama, incelemeni öneririm.

Denedim merak etme. Ama yok henüz kullanılabilir kıvamda değil. Normal kullancı için belki ama benim işimi çok zora sokar.

1 Like

Maalesef öyle… :disappointed: Belki freeoffice’in geliştirdiği textmaker vb. yazılımları kullanabilirsiniz ama kapalı kaynaklar.

Bir süre daha WPS ile devam yapacak bir şey yok. Hiç olmadı 1 haftamı ayırıp yazcam kendime özel bir Office programı. Yoksa açık kaynak bekliye bekliye ağaç olucam.

Güzel bir 2FA uygulaması.

4 Likes

Reklam engelleyicili Twitch oynatıcısı.

Sadece baş parmağınızla telefon kullanmak isterseniz deneyebilirsiniz.

3 Likes