NVIDIA Açık Kaynak Sürücülerini Test Etmeye Başladım

Bunun videosunu çekmek istediğimi söylemiştim. Henüz yeni başladım ve normal kullanımda şu anlık bir fark hissetmedim. Ufak bir oyun testi atayım:

Cyberpunk 2077 NVIDIA Açık Kaynak Sürücülerle

Cyberpunk 2077 NVIDIA Kapalı Kaynak Sürücülerle

Cyberpunk’ta birazcık daha iyi performans verdi. Tabii bir oyundan yola çıkarak sonuca varamayız. Dolayısıyla biraz daha fazla kullanıp hem normal işlerimi yapmam hem de oyun testleri yapmam gerekecek.

Özellikle test etmemi istediğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz.

5 Likes
  • Video renderi alma hizi nasil?
  • Eksikleri neler?
1 Like

İlk çıktığında (515) şöyle diyordu:

Most features of the Linux GPU driver are supported with the open flavor of kernel modules, including CUDA, Vulkan, OpenGL, OptiX, and X11. However, in the current release, some display and graphics features (notably: G-SYNC, Quadro Sync, SLI, Stereo, rotation in X11, and YUV 4:2:0 on Turing), as well as power management, and NVIDIA virtual GPU (vGPU), are not yet supported. These features will be added in upcoming driver releases.

Şimdi (535) böyle diyor:

Most features of the Linux GPU driver are supported with the open flavor of kernel modules, including CUDA, Vulkan, OpenGL, OptiX, and X11. G-Sync with desktop GPUs is supported. Suspend, Hibernate, and Resume power management is supported, as is Run Time D3 (RTD3) on Ampere and later GPUs.
However, in the current release, some display and graphics features (notably: SLI, G-Sync on notebooks, preserving video memory across power management events with NVreg_PreserveVideoMemoryAllocations set) and NVIDIA virtual GPU (vGPU), are not yet supported. These features will be added in upcoming driver releases.

Gsync dışında normal kullanıcıya eksik gelecek bir şey kalmamış gibi.
Blender’ın benchmark sahnelerinden deneyebilir misiniz? :yum:

İleride upstreame eklendiğinde ve NVK de kullanılabilir hale geldiğinde, sistemi kirletmeden açık kaynaklı sürücüyle kullanıp, flatpak ile sahipli userspace sürücü de yüklenip sadece belirli uygulamarda - steam, blender gibi - kullanılacak şekilde (örneğin FLATPAK_GL_DRIVERS=nvidia-535-104-05 yetmeli) ya da distrobox ile yalıtılabilir belki. :smiley:

1 Like

Bir süredir kullanıyorum bir eksisini görmedim ama bu notları paylaştığın iyi oldu eksiklerini bilmiyordum. İlerleyen güncellemelerde bunlar da kapatılır herhalde.