Not enough swap space for hibernation hatas─▒

Merhaba, sistemimde hyprland var ve wlogout kullan─▒yorum fakat hibernate ve sleep men├╝lerini ├žal─▒┼čt─▒ram─▒yordum. Sonra wlogoutu terminalden ├žal─▒┼čt─▒r─▒p hibernate men├╝s├╝ne t─▒klay─▒nca ÔÇśnot enough space for hibernationÔÇÖ hatas─▒n─▒ ald─▒m. Ara┼čt─▒r─▒nca bunu systemin g├Ârmezden gelmesi i├žin bir i┼člem yapt─▒m (ÔÇś[SOLVED] Hibernating/suspend to disk without activating swap. / Newbie Corner / Arch Linux ForumsÔÇÖ burada ki son post yapt─▒─č─▒m i┼člem). Art─▒k bu hatay─▒ alm─▒yorum fakat pcyi ne hibernateÔÇÖe alabiliyorum nede uykuya. Yard─▒mlar─▒n─▒z─▒ bekliyorum. ┼×imdiden te┼čekk├╝rler.

Merhaba, foruma ho┼č geldiniz Cihaz─▒n─▒zdaki Ram miktar─▒ ile swap alan─▒n─▒ orant─▒l─▒ bir ┼čekilde ayarlad─▒n─▒z m─▒ acaba?

-Sleep ├Âzelli─či RAMÔÇÖe kaydederek cihaz─▒n o anki durumunu haz─▒rda tutan bir ├Âzellik iken
-Hipernate ├Âzelli─či bunu hard diske kaydederek yap─▒yor. Bu nedenle sorma gere─či hissettim.

1 Like

20231203_23h07m04s_grim
Bu y├Ântemi biliyorum ama yard─▒mc─▒ olur mu ?

16 GB RamÔÇÖe kar┼č─▒l─▒k 4 GB swap ayarlam─▒┼čs─▒n─▒z. Hibernation i├žin swap san─▒r─▒m yetersiz. Bu konuda ┼č├Âyle d├╝┼č├╝nebilirsiniz. RamÔÇÖde tutulan her ┼čey diske kaydedilecek o y├╝zden minimum ram boyutu kadar olmas─▒ laz─▒m. Bu ├ž─▒kar─▒ma da itsfoss adl─▒ sitenin tablosu ile ula┼č─▒yorum.

Bu ram/swap ayarlamas─▒n─▒ yapt─▒ktan sonra hibernation i├žin yapt─▒─č─▒n─▒z g├Âzard─▒-et ayar─▒n─▒ d├╝zeltirseniz belki art─▒k ├žal─▒┼č─▒r ve hatay─▒ vermez.

Bu k─▒s─▒mla ilgili ne ekleyip de─či┼čtirmelisiniz onu daha ├Ânce bu ayar─▒ yapm─▒┼č di─čer kullan─▒c─▒lar s├Âyleyecektir muhtemelen.

Merhabalar swap alan─▒n─▒z az olmas─▒ndan kaynaklan─▒yor arkada┼č─▒m─▒z─▒n kaynak├žas─▒na g├Âre bize gereken swap alan─▒ 20gb bunun i├žin a┼ča─č─▒daki kodlar─▒ yazarak yapabilirsiniz.

ÔÇť/swapfileÔÇŁ ad─▒nda bir dosya bilgisiyar─▒n─▒zda olmamal─▒d─▒r a┼ča─č─▒daki b├╝t├╝n kodlar "/swapfile"ad─▒ndaki dosyan─▒n olmad─▒─č─▒n─▒ varsayarak yazd─▒m.

Dikkat btrfs i├žin

sudo fallocate -l 20G /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo swapon /swapfile
sudo nano /etc/fstab
/swapfile swap swap defaults 0 0

Kaynak├ža:Swapfile ÔÇö BTRFS documentation , Btrfs - ArchWiki

Dikkat ext4 i├žin

#sudo dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1M count=20k status=progress
#sudo chmod 0600 /swapfile
#sudo mkswap /swapfile
#sudo swapon /swapfile
#sudo nano /etc/fstab
/swapfile none swap defaults 0 0

Dikkat ext4 i├žin olan─▒ hi├ž denemedim.
Kaynak├ža:Swap - ArchWiki

1 Like

├ľncelikle yard─▒m─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler, hibernate i┼člemi ├žal─▒┼čmaya ba┼člad─▒ fakat uyku i┼člemi hala ├žal─▒┼čm─▒yor. Bir hata var ise nereden ├Â─črenebilirim.

cat /var/log/pm-suspend.log

├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ ve

journalctl | grep systemd-sleep

├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ buraya atabilirsiniz.

pm-suspend.log bulunamad─▒.

journalctl | grep systemd-sleep ├ž─▒kt─▒s─▒:

Resmi sildim. L├╝tfen hata ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ metin olarak payla┼čal─▒m. CTRL+E ile t─▒rnak i┼čaretine alabilirsiniz. Di─čer t├╝rl├╝ okunabilir olmuyor bizim a├ž─▒m─▒zdan.

Kurallar 3.10 - https://btt.community/faq

1 Like

├ľz├╝r dilerim bilmiyordum. Journalctl ├ž─▒kt─▒s─▒:

Dec 01 15:47:51 archlinux systemd-sleep[14995]: Entering sleep state 'suspend'...
Dec 01 15:47:57 archlinux systemd-sleep[14995]: System returned from sleep state.
Dec 01 16:44:17 archlinux systemd-sleep[1770]: Entering sleep state 'suspend'...
Dec 01 16:44:23 archlinux systemd-sleep[1770]: System returned from sleep state.
Dec 01 16:45:02 archlinux systemd-sleep[2661]: Entering sleep state 'suspend'...
Dec 03 16:47:19 archlinux systemd-sleep[1412]: Failed to find location to hibernate to: Function not implemented
Dec 03 16:47:32 archlinux systemd-sleep[1465]: Entering sleep state 'suspend'...
Dec 03 16:47:37 archlinux systemd-sleep[1465]: System returned from sleep state.
Dec 03 16:47:48 archlinux systemd-sleep[1592]: Failed to find location to hibernate to: Function not implemented
Dec 03 20:23:38 archlinux systemd-sleep[2790]: Failed to find location to hibernate to: Function not implemented
Dec 03 20:26:38 archlinux systemd-sleep[4143]: Failed to find location to hibernate to: Function not implemented

Sorun yok da bu ├ž─▒kt─▒lar Aral─▒k 3ÔÇÖe ait. Acaba bir uykuya almay─▒ deneyip tekrar kay─▒tlar─▒ atabilir misin?

Ah pardon, ay─▒n 8ÔÇÖine kadar ayn─▒ hatay─▒ vermi┼č ama ┼čimdi farkl─▒ verdi.

Dec 10 21:16:00 archlinux systemd-sleep[70176]: Failed to lock home directories: Unknown object '/org/freedesktop/home1'.
Dec 10 21:16:00 archlinux systemd-sleep[70176]: Performing sleep operation 'suspend'...
Dec 10 21:16:02 archlinux systemd-sleep[70176]: System returned from sleep operation 'suspend'.
Dec 10 23:03:56 archlinux systemd-sleep[7733]: Failed to lock home directories: Unknown object '/org/freedesktop/home1'.
Dec 10 23:03:56 archlinux systemd-sleep[7733]: Performing sleep operation 'suspend'...
Dec 10 23:03:57 archlinux systemd-sleep[7733]: System returned from sleep operation 'suspend'.