NixOS Öğreniyorum

NixOS’i öğrendim gibi videosu yakında!

Aramızda NixOS kullanan var mı?

8 Likes

Şu NixOS’u sırf logosu yüzünden öğrenesim var :smiley:

1 Like

Ben yakın zamanda geçmeyi planlıyorum. İlginç bir dağıtım.

1 Like

Merhaba art foruma hoş geldin. :slight_smile: Videoyu çektim ve şu an katıl üyelerine özel açık. Cumartesi günü herkese açık yayına girecek. Eğer aklında soru işaretleri varsa belki o videodan sonra geçersin.

1 Like

Her şeyin tek bir yerde olması çok iyi olmalı. :smiley: İnşallah bende bir zaman denerim.

Yeni distrom NixOS, NixOS’in en güzel yanları ve Neden NixOS’den başka distroya geçtim videolarını iple çekiyorum (!) :stuck_out_tongue:

5 Likes

Suan kullaniyorum ama flake’lerle home-manager’i ogrenmek harbiden zor geldi. Normalde yenilige acik, hizli adapte olan biriyimdir ama nix gercekten kafami karistirdi.

Imperative’den declarative’e gecmesi ayri bir sey, conf.nix dosyasiyla yapamadiklarinizi home-manager’la yapmaniz ayri bir sey (ki conf.nix dosyasi neden var sorusu doguyor), scriptleri import etmesi ve saklamasi ayri bir sey. (sahsen butun scriptlerimi github’a yukleyeceksem, arch kullanir, sistemim icin install script yazar gecerim. Bana suan tek avantaji paketleri isolated olarak calistirmasi geliyor. Kostumizasyon yerlerde, ayrica dedigim gibi butun sistemi tek dosyada kontrol etme falan hikaye.

Tamam da arch scripti yazsan bile bütün kullanıcı ayarlarını systemd ayarlarını veya başka bir sürü ayarı tek scriptte saklaman ve anlaman sonra değiştirmen zor. NixOS ayar dosyası bunu basitleştirmiyor mu?

NixOS çok güzel bir distro aslında felsefesi hitap eden kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz eğlenceli bir Distro ayrı bir dünyadaymışız gibi hissettiriyor. :smiley:

2 Likes

Genelde yazdigim scriptlerde .config ve /etc dosyasinin yedekleri oluyor.
Scripte sudo cp -r doomtile/.config/* ~/.config/
ya da aynisinin /etc versiyonunu ekleyince cok rahat ediyorum. Bilemedim, nixos’ta flakeleri kurmadan once kendine gore duzenlemek, lazimsa yeni chanellar eklemek bana daha uzun geldi ve daha shell scripting’e dokemedim. Mesela arch’ta yeni repo eklemem gerekiyorsa sed, ya da >> bitti. Ama nixos’ta tekrar tekrar channel -update ya da rebuild yapmasi bana daha ugrastirici geldi.

1 Like

NixOS’da bulunan paketler son sürüm mü (arch fedora gibi) ?

Merhaba Yusuf, forum siten hayırlı olsun. Dilerim DDOS saldırıları gibi şeylerle daha fazla uğraşmazsın.

Bugünkü NixOS videonu izledim. Her ne kadar NixOS’i yeterince tecrübe etmediğinden ve fırsat bulunca günlük işletim sistemin olarak deneyeceğinden bahsettiysen de videonda birkaç önemli noktadan bahsetmediğini gördüm.

Bunlardan ilki NixOS’in bir immutable yani değişmez işletim sistemi oluşudur. Bu yönüyle geleneksel dağıtımların yanı sıra Fedora Silverblue/Kinoite, Vanilla OS, Endless OS, Steam OS gibi diğer popüler değişmez sistemlerle de benzer veya farklı yönlerinden bahsedilebilirdi. İkincisi Nix paket yöneticisinin her uygulamayı benzersiz dizinlere yüklemesi, uygulamaların farklı sürümlerinin aynı anda kullanılabilmesi ve hatta bu paket yöneticisinin diğer Linux dağıtımları ile MacOS’e de yüklenebileceğinden bahsedilebilirdi. Nix paket yöneticisi, sanırım sandbox olmasa da, konteynerize bir yapıda olduğu için Snap -Ubuntu’nun Snap temelli değişmez bir işletim sistemi geliştirdiğini düşünürsek- ve Flatpak ile karşılaştırıp artı veya eksi yönlerine de değinilebilirdi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Belki ilerleyen aylarda daha kapsamlı bir NixOS deneyim videosu paylaşırsın. :slightly_smiling_face:

3 Likes

Teşekkürler! Bahsettiğiniz noktaların bir çoğu önemli. Bir sonraki videoda mutlaka bahsederiz. Foruma da hoş geldin! :slight_smile:

1 Like

Ben daha Window Manager kurmaya üşeniyorum. Millet Linux’un içinden geçiyor. Kıskanmadım değil.

WM denememek, pişmanlıktır. Ve bunu herkes yapar ki.

Üşeniyorum aslında. Bir ara güzel bir şekilde kuracağım.

i3wm mutlaka denemelisin. Tabi sistemin iyiyse Hyprland’de aynı şekilde.

Konu açayım oradan güzelce tam teşekküllü bir şeyler yapalım.

Tamam, konu açınca beni de etiketleyebilirsin.

NixOs videosundan sonra 4 gündür aklım hep NixOs’de.

Dağıtım gerçekten çok güzel özellikler getiriyor, kurcalarken yeni şeyler de öğrenmek güzel olacak; ama şu anki sistemimi yapılandırırken çok uğraşınca her ayara baştan başlamak zor geliyor.

Bir de oyun ve grafik işlerinde Nobara ile aynı performansı verir mi? Nvidia ayarlarını sorunsuz yapabilecek miyim bilemiyorum?

CloneZilla ile sistemimin yedeğini aldım, @yusufipek NixOs’e ufak bi rehber tadında video çekerse, dayanamaz geçiş yaparım muhakkak.