NixOS, Flatpak ve NixStore indirme konumu değiştirme

NixOS’e daha geçen gün geçtim bir ve çok işinide hallettim ancak Nix Store v Flatpak konumunu ekleyemedim, driver yükleyemedim. Flatpak’a bakacak olursak /etc/flatpak/installations.d/extra.conf dosyası bulunmuyor yada bozdum bilemiyorum, sistemin olduğu ssd’de alan az olduğu için başka bir hdd eklemiştim ama flatpak konumu ekleyemedim birde Nix Store biraz fazla yer işgal ettiği için onu değiştirmeyi düşündüm ancak tam olarak anlayamadım.

NixStore indirme konumuyla uğraşmanı tavsiye etmem. Zaten okunabilirliği bile sıkıntılı niye uğraşacaksın ki?

NixStore’daki paketleri temizlemek istiyorsan garbage collector diye bir komut vardı onu kullanarak eski configlerinde indirdiğin paketleri silebilirsin hatta haftada 1, 5 günlük configimi sil diyecek şekilde komutu çalıştırabilrisin.

Onun dışında flatpak konumunu değiştirmek için şöyle bir symlink çözümü var:

Bilmiyorum daha iyi bir çözümü olan varsa yazabilir hiç Flatpak konumunu değiştirmek gibi bir maceram olmadı bugüne kadar. :smile:

yanlış anlamadıysam bu sadece bir uygulamayı değiştiriyor değil mi? Ben extra flatpak konumu eklemek istiyorum, halihazırda ikincil diskimde flatpak yüklü; bunu yeni sistemimde -önceden fedora kullanıyordum- eskisi gibi ekleyemez miyim? Flatpak’ın bir config dosyasını düzenlemiştim galiba
Not: Yanlış değilsem bu dosyanın /etc/flatpak/installations.d/ içerisinde olması gerek ancak yok

/home dizininiz / dizininden ayri mi?

evet öyle efendim. home dizinim ayrı

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.