Neden Slackware?

Arkada┼člar merhaba ba┼čl─▒ktaki gibi bir sorum var. Neden Slackware?

Bildi─čim kadar─▒yla,ki profesyonel de─čilim bu alanda, Slackware taban─▒ ├Âzellikle yaz─▒l─▒msal destek ve donan─▒msal destek olarak bir hayli geride.

Mesela genelde;

Debian kullananlar, stabillik ve hafiflik sevdikleri i├žin kullan─▒yorlar. Kurulum an─▒ ve sonras─▒ u─čra┼čmay─▒ sevmeyenler de antiX, MX vb. gibi ayn─▒ taban da─č─▒t─▒mlarla mutlu.

Arch kullananlar, ay─▒l─▒p bay─▒l─▒p ald─▒─č─▒ son moda donan─▒mlarla son moda yaz─▒l─▒m paketleri tak─▒nt─▒s─▒ oldu─ču i├žin kullan─▒yor. Tabi i┼čin i├žine hava atma ve i┼čletim sisteminin tam kontrol├╝n├╝ sa─člama da giriyor. Kurulum ve sonras─▒nda u─čra┼čmak istemeyenler Endeavour, Manjaro vb. gibi ayn─▒ taban da─č─▒t─▒mlarla mutlu.

Fedora kullananlar, 30-40 ya┼č─▒na gelmi┼č belki de bu ya┼člar─▒ a┼čm─▒┼č tak─▒m elbiseliler diyebiliriz. Bilgisayar─▒ genelde i┼č i├žin kullanan kesim. Yani en az─▒ndan ben g├Âzlemledi─čim kadar─▒yla bu kan─▒ya vard─▒m.

Vb. Vb. yaniÔÇŽ Slackware mesela neden ni├žin kullan─▒l─▒r, tercih edilir? Slackware ile ilgili pek deneyimim olmad─▒ ama olan deneyim de pek i├ž a├ž─▒c─▒ de─čildi do─črusu. 1 saatlik Absolute Linux, 1 saatlik Porteus, yar─▒m saatlik Slax(Slackware taban─▒ olan s├╝r├╝m) ve zaman─▒n─▒ bilmedi─čim bir s├╝re de WifiSlax deneyimi ya┼čad─▒m. WifiSlaxÔÇÖ─▒ halen kullan─▒yorum. ├ç├╝nk├╝ airgeddon arac─▒n─▒ kullan─▒yorum. Bu edindi─čim deneyimler ile de vard─▒─č─▒m kan─▒, destek konusunda ├žok s─▒n─▒fta kalm─▒┼č bir taban. Ama k─▒y─▒da k├Â┼čede ├Âzellikle distrowatchÔÇÖda okudu─čum yorumlar hi├ž de b├Âyle de─čil. ├ľve ├Âve bitiremiyorlar tabiri caizse. Bunlar─▒n g├Ârd├╝─č├╝ ve benim g├Âremedi─čim bir tercih sebebi olmal─▒. Bu sebebi ar─▒yorum asl─▒nda ama elle tutulur bir ┼čey bulamad─▒m ne yaz─▒k kiÔÇŽ

Mesela Slackware ya da taban─▒nda bir da─č─▒t─▒m kullansam;
. Steam ve Heroic Games LauncherÔÇÖ─▒ sorunsuz kullanabilir miyim?
. Eski ekran kart─▒m─▒ sorunsuz tan─▒tabilir miyim? (Radeon hd2400 pro)
. Taray─▒c─▒ ├╝zerinden indirdi─čim dual dilli mkv filmi, mkvtoolnix gui arac─▒yla d├╝zenleyebilir miyim?
. Korsan oyun oynayabilir miyim?
. AntiX kadar hafiflik sa─člar m─▒? (Bo┼čta 200 MB alt─▒ Ram t├╝ketimi yani)

Daha da a├žarsak bu gibi sorular─▒n pe┼čindeyim. Slackware hakk─▒nda bilgi sahibi olanlardan yard─▒m istiyorum.

Slackware kullanmak i├žin g├Âsterebilece─čim bir sebep yok. Hangisi ihtiyac─▒n─▒z─▒ kar┼č─▒l─▒yorsa kullanabilirsiniz. Debian gayet g├╝zel bir alternatif. Hem stabil hem de g├╝ncel bir ┼čeyler ar─▒yorsan─▒z DebianÔÇÖ─▒n testing veya unstable depolar─▒ndan faydalanabilirsiniz. Bu depolar daha s─▒k g├╝ncelleniyor ve gene DebianÔÇÖ─▒n kat─▒ paket politikalar─▒na sahip. ─░ki senedir bug├╝ne kadar birka├ž sorun ya┼čad─▒m ancak hi├žbiri sistemimi k─▒rmad─▒. E─čer APTÔÇÖye a┼činaysan─▒z kullanabilirsiniz, eski bilgisayar─▒n─▒zla da uyumlu olacakt─▒r.

1 Like

Cevap i├žin te┼čekk├╝rler da─č─▒t─▒m ├Ânerisi i├žin a├žmam─▒┼čt─▒m konuyu asl─▒nda. AntiX ile son derece mutluyum sadece merak etmi┼čtim. Nesi y├╝z├╝nden tercih ediliyor diye. ├ç├╝nk├╝ cidden Debian, Arch, Fedora gibi tabanlar varken Slackware ├žok ikinci planda kal─▒yor buna ra─čmen distrowatchÔÇÖta ├žok olumlu yorumlar olmas─▒na ┼ča┼č─▒rd─▒m.

Kullan─▒c─▒lar─▒n kemik kitlesine ait ba─čl─▒l─▒k olabilir. G├╝n├╝m├╝zdeki en eski da─č─▒t─▒mlardan birisi kendisi.

3 Likes

2 ayd─▒r aktif olarak Salix da─č─▒t─▒m─▒n─▒ kullan─▒yorum. Linux camias─▒na 2019ÔÇÖun sonlar─▒nda ba┼člad─▒m. Debian tabanl─▒ bir ├žok da─č─▒t─▒m kulland─▒m ama ├Âzellikle PardusÔÇÖta ├žok├ža zaman ge├žirdim. Pisi, Milis, Linux Mint, Kubuntu, Xubuntu gibi da─č─▒t─▒mlar─▒da kulland─▒m.
Sonras─▒nda bende farkl─▒ sistem ke┼čfetme hissi geldi. Slackware kurarken ufak sorunlar ya┼č─▒yordum ve grafik kurulum ├Âzelli─či olmad─▒─č─▒ i├žin tabanlar─▒na ge├žtim ve SalixÔÇÖi se├žtim. Detayl─▒ bir kullan─▒c─▒ de─čilim, oyun oynamam ve geli┼čtiricide de─čilim. Normal bir kullan─▒c─▒ i├žin gayet ideal bir sistem asl─▒nda. Oyun performans─▒ i├žin bir bilgim yok.
Ram Kullan─▒m─▒ olarak, sadece BTT Topluluk sayfas─▒n─▒n a├ž─▒k oldu─ču Firefox ile 1.4GB Ram t├╝ketimi mevcut.
Herhalde ya┼čl─▒ Linux├žu day─▒lar─▒n kullanmas─▒ndan kaynakl─▒ olarak Slackware taban─▒n─▒ ke┼čfetme hissine kap─▒ld─▒m. Yaln─▒z ki┼čiselle┼čtirmede k├Ât├╝ oldu─čum i├žin tema konusunda pek i├ž a├ž─▒c─▒ oldu─ču s├Âylenemez. Ki┼čiselle┼čtirme i├žin ekstradan ayarlama yap─▒lmas─▒ gerekmektedir.
Ayr─▒ca Appimage ve Flatpak deste─čide mevcut.
slackware.org.tr T├╝rkiye toplulu─čuda mevcut. T├╝rk Geli┼čtiricilerin eski ├žal─▒┼čmas─▒ olan TruvaLinux ekibinin k─▒ymetli hocalar─▒ taraf─▒ndan y├Ânetilen bir topluluk.

Topluluk okuyucular─▒na selam ve sayg─▒lar─▒mla...

2 Likes

─░lk linux da─č─▒t─▒m─▒ olman─▒n verdi─či bir g├╝├ž olabilir. Bildi─čim kadar─▒ ile ayr─▒ca tek bir ki┼či taraf─▒ndan geli┼čtiriliyor. Bir ki┼čilik da─č─▒t─▒m i├žin ┼čahsen gayet ba┼čar─▒l─▒.