Ne yaparsam yapayım bir türlü linux'a alışamıyorum :(

Nedense windowstaki rahatlığı linuxta bulamıyorum ve ne zaman başlamak istesem her seferinde yeniden windows’a geçiyorum ve bu durum benim canımı çok sıkıyor bana ne önerirsiniz ? Bildiğim kadarıyla şuanki laptopta nedense manjaro kullanılmıyor fedora yükleyebiliyorum ama onlarda sanırsam kaynak kodlarını kapatacaklardı en son yanlış hatırlıyor olabilirim kısacası linux hakkında bana önerileriniz nelerdir ister kişisel olsun ister teknik olsun ?

Foruma hoş geldiniz. :slight_smile:

1. Linux’un Windows’tan farklı bir yapısı olduğunu kabul edin ve yeni şeyler öğrenmeniz gerekebileceğini de kabul edin.
  2. Windows’a benzeyen dağıtımlar tercih edin örneğin Linux Mint Cinnamon
  3. En azından 1 hafta kendinize süre koyun ve 1 hafta boyunca geriye geçmeyip takıldığınız şeyleri çözmeye odaklanın, istediğiniz gibi kişiselleştirmeye odaklanın.

Bu adımlarla da olmuyorsa zorlamaya gerek yok. Neyde rahat ediyorsanız onu kullanmaya devam edin.

2 Likes

Rahatlık alanınızdan uzaklaşıp Linux’u öğrenmeniz lazım zaten. Windows’u da bebekliğinizden beri bilmediğiniz gibi Linux için de alışma ve öğrenme süreciniz olacak.

1 Like

Size rahatsızlık veren iki konu var: Windows’tan kurtulup bir Linux dağıtımını kullanmayı istemek ve Linux’tan verim alamayıp yeniden kurtulmak istediğiniz Windows’a dönmek. Bu döngünün nedeni Windows’taki gündelik kullanım alışkanlıklarınızı, rutininizi Linux’a aktaramamak olabilir. İhtiyaçlarınızın ve alışkanlıklarınızın Linux’teki karşılıklarını araştırmanız gerekir. Eğer hiçbir karşılık bulamıyorsanız Linux sizin sorunlarınızı çözmekten çok karşınıza yeni sorunlar çıkartacaktır.

1 Like

Daha stabil bir dağıtımı deneyebilirsin, Majaro kullanmayı denediğimde ben de sorunlar yaşamıştım. Bunu sebebi Majaronun gerçekten sorunlu olması. Eğer Arch tabanlı bir dağıtım kullanmak istiyorusan EndevourOS’e şans vermek isteyebilirsin, masaüstü ortamı olarak da KDE Plasma kullanırsan belki önceki kötü deneyimini geride bıkabilir.

İnternette sorunlarını güzel aratırsan çözümünü bulamacağın çok nadir problemler vardır, ya çok yeni bir sürümden kaynaklanıyordur ya da sen hiç çözülmemiş bir sorunu bulacak kadar şanslısın :slight_smile: