Nasıl Yakınlarımızı veya Ülkemizi Dağıtık Ağa Geçirebiliriz?

Çalıştığım bir projemden ötürü yeni bir Mastodon hesabı açacaktım,projeden dolayı özellikle bir Türk Mastodon sunucusu istiyordum.Araştırma yaparken ayyildiz.social sunucusunu gördüm.Fakat sonra bu sunucunun 23 Eylülde kapatılacağını öğrendim.Ve o sunucunun adminin resimdeki paylaşımını gördüm.Sonra insanlari ve ülkemizi nasıl dağitık ağa geçirebileceğimiz geldi.Peki sizce ülkemizi ve insanları nasıl Mastodon,Pleroma,Pixelfed,Matrix gibi dağitık ağlara geçirebiliriz?(Biraz uzun oldu :sweat_smile:)

1 Like

Bence bunun tek yolu mastodon gibi sosyal medyaların reklam yapmaları ve yenilikler sunarak rekabet etmesi lazım.

Keşke özellikle siyasetçiler,Tiktoka geçeceklerine bu tarz platformlara gecseler.Sırf onlari takip etmek için gelenler olur dağitık ağa.

2 Likes

Siyasetciler gecmesi icin banlanmaları lazım yoksa durduk yere gececeklerini hic sammam.

1 Like

Mastodonun yerlisi cıksa mesela o zaman da rağbet olabilir.
İnsanlar biraz daha tanır dagitık ağı.
Şuan sokağa cıkip Mastodon’u biliyor musunuz diye sorsan 10 milyonda 100 cikar belki.
Oda Yusuf İpek gibiler sayesinde😅

1 Like

Siyasetçi Twitter hesaplarının mirrorunu yapan Mastodon hesapları vardı galiba da bu Twitter API şartları değiştikten sonra kapanmışlardır herhalde

1 Like

kendine özgü özellikler sunmadıktan sonra unutulur gider bi ara twitter alternatifi bir yerli sosyal medya vardı cıkmadan önce acayip reklam yapmışlardı televizyonda ama şimdi unutulup gitti.

Yaay sanırım bahsettiğin.Türk Telekom’a bağlı TT Ventures çıkarmiştı onu.Yaaaaaay diyeydi reklamı

Ortak bir mastodon instance’ı yerine her kullanıcının kendi instance’ı olsa sunucu maliyetleri büyük oranda azalabilir. Ancak Mastodon gibi ağlar ne yazık ki son kullanıcıların (Mesela anneler, annelerimiz) en azından şu süreçte kullanabileceği bir şey değil ne yazık ki. İnsanlar merkezi sosyal medyalara çok alıştı ve Twitter, Instagram gibi platformlar ile yaşayan insanlar şu anda dağıtık ağın nasıl bir şey olduğunu anlayamazlar (halbuki eski forumların birbiri ile konuşabilen hali gibi bir şey).

Bu yüzden Threads, Tumblr gibi platformların ActivityPub protokolünü son kullanıcıları merkez alacak bir şekilde pratik hale getirmeleri gerekiyor. Ancak büyük platformlar bu işi başarı ile hallederse yakınlarımız dağıtık platformlara geçer. Yoksa veri güvenliği vs. ne yazık ki insanların umurunda değil.

Linux kullanılabilecek her yere dilekçe verelim.

Okulda windows mu kullanıyorlar? Müdüre gidelim ve güzel istatiksel veriler içeren bir dilekçe verelim ve okulun linux’a geçmesi için çabalayalım.

Windows kullanan bir kütüphane mi gördük? Cimer’e 2023/13 No’lu genelgeyi taban alan ve linux’un bilgisayarları hızlandıracağını ve az kaynak tüketiminden teorik olarak elektriği bile az tüketebileceğini yazı yazalım.

Ve nîce diğer bu tür elverişli durumları kullanalım.

İdâreciler az masraf yapan şeyleri severler. Linux ise Windows ile kıyaslanınca tasarrufun babasıdır.

Beleştir, hızlıdır, güzeldir ve güvenlidir.

Şu yukarıdaki 4 konuyu herhangi bir idâreciye güzelce anlattığımız zaman reddetmeleri için bir sebep göremiyorum.

2 Likes