Mükemmel Windows Nasıl Elde Edilir?

Windows 11 yüklediğimizde en muzdarip olduğumuz sorun sistemin çok fazla gereksiz uygulama ve özelliklerle gelmesi. Ayrıca gizlilik sorunlarının olması. Bu konuda bu sorunları nasıl çözeceğimizi ve sonunda mükemmel bir Windows 11 elde edeceğimizi öğreneceğiz.

Not: Adımlar Windows 10 için de geçerlidir.

Devam etmeden önce Microsoft hesabı olmadan yerel hesap açma konumu uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlk olarak bu ekrana geldiğimizde arama kısmına PowerShell yazıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Yönetici PowerShell ekranı karşımıza geldiğinde aşağıdaki komutu yazıp çalıştırıyoruz.

iwr -useb https://christitus.com/win | iex

Chocolatey yükleme sorusuna y diyoruz.

Karşımıza gelen ekranda yüklemek istediğimiz yazılımları seçip üstteki Install Selection butonuna basıp yüklemesini bekliyoruz. (isteğe bağlı)

Yukarıdaki Tweaks sekmesine geçiyoruz.

Bu sekmede istediğiniz ince ayarları seçip Run Tweaks butonuna basabilirsiniz ama eğer hiçbir fikriniz yoksa aşağıdakileri seçip Run Tweaks butonuna basın.

:exclamation::exclamation: ÖNEMLİ :exclamation::exclamation:: Eğer Microsoft Edge’i silmek istemiyorsanız Run Tweaks demeden önce Remove Microsoft Edge seçeneğinin tikini kaldırın!

Not: Eski sağ tık menüsünü istiyorsanız Set Classic Right-Click Menu seçeneğini işaretleyin.

Arama kısmında Bing istemiyorsanız soldaki Bing Search in Start Menu ayarını Off yapın.
Done diyaloğu geldiği zaman Tamam deyip arkadaki Edge Removal penceresini EDGE REMOVED! diyene kadar kapatmıyoruz.
Not: Microsoft Edge’i silmediyseniz sadece çıkan diyalogda Tamam’a tıklayın.

Updates sekmesine geçip sadece güvenlik güncellemelerini istiyorsanız (öneriyorum) Security (Recommended) Settings butonuna tıklıyoruz.

Sadece güvenlik güncellemelerini seçmenizi şiddetle öneriyorum çünkü yeni gelen özellik güncelleştirmeleri genellikle işe yarar hiçbir şey getirmiyor ve Microsoft Edge’i sildiyseniz geri yüklüyor. Özellik güncelleştirmeleri ile başlat menüsüne reklam geldiği bile oldu.

Denetim Masası’ndan Program kaldır ekranına gelip OneDrive’ı kaldırıyoruz. (isteğe bağlı)

Görev Yöneticisi’nden Başlangıç uygulamaları sekmesine gelip istemediğimiz programları devre dışı bırakıyoruz.

Görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev çubuğu ayarlarına giriyoruz.

Gelen ekranda aşağıdaki ayarlamaları yapıyoruz. (isteğe bağlı)

Aşağı kaydırıp Görev çubuğu davranışları menüsünü genişletip Görev çubuğu hizalama ayarını Sol yapıyoruz. (isteğe bağlı)

Başlat menüsünden gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Sonunda mükemmel Windows 11’e ulaşmış bulunmaktayız, şimdi yazılımları nasıl daha iyi bir şekilde kuracağımızı göreceğiz.

Arama kısmından Terminal’i açıyoruz.

Terminal açıldığında yazılım yüklemek için winget install yazılımadı yazıyoruz. Bu örnekte Firefox kullanacağım.

Koşulları kabul ediyor musunuz sorusuna y diyoruz.

Birden fazla Firefox listelendi, sonunda winget yazan satırdaki Id’yi kopyalayıp winget install uygulamaId komutunu çalıştırıyoruz. (uygulamaId kısmını kopyaladığınız Id ile değiştirin)

Successfully installed yazısı geldiğinde pencereyi kapatabiliriz.

Arama kısmından Firefox’un yüklendiğini görebilirsiniz.

Yüklediğiniz uygulamaları kaldırmak için başlat menüsünden sağ tıklayıp kaldır diyebilirsiniz ya da tekrar Terminal’i açıp winget uninstall uygulamaId yazabilirsiniz. (uygulamaId kısmını yine yukarıdaki gibi değiştirin)

Sistemdeki tüm uygulamaları güncellemek için yine Terminal’e winget upgrade all yazabilirsiniz.

Son söz

Bu konuda Windows 11’deki gereksiz uygulamaları kaldırdık, telemetriyi kapattık ve bazı ince ayarlar yaptık. Konuyu beğendiyseniz beğenmeyi ve beni takip etmeyi unutmayın!

16 Likes

Hocam son adımı unutmuşsun. Windows 11 kaldırma adımı, en mükemmel windows olmayan windowstur.

Şaka bir yana emeğine sağlık windows kullanan arkadaşlar için detaylı bir rehber olmuş

2 Likes

Merhaba,

Forumda rehber açıp insanlara yardım etmeni takdir ediyorum, ancak konuyu yazarken lütfen Markdown kurallarına uymaya özen göster. Bu, konunun okunabilirliğini artırır ve başlıklar arasında geçişi kolaylaştırır. İlgili kaynaklar için kaynak.Konular arasında ki fark için görünüm.mp4 ve ornek üzerinden ulaşabilirsin.

Teşekkür ederim.

3 Likes

Boş bir zamanımda tekrar formatlayacağım, sağ olun.

1 Like

@Kutay @yusufipek Ek olarak ben de bazı düzenlemeler yaptım, table of contents daha düzenli duruyor şu an, sizce nasıl?

Başlıklar kısa olmalı. Birkaç kelimeden oluşmalı cümleyle başlık olmaz. Makale yazıyormuş gibi düşünün.

Hiyerarşiyi korumak da önemli hiyerarşi dediğimiz şey

- Başlık
-- Alt başlık
-- Alt başlık
--- Alt başlığın alt başlığı
-- Alt başlık
- Başlık

Mesela son söz kendi başına başlık olmalı alt başlık değil. Muhtemelen biraz daha markdown rehberine bakarsanız daha iyi anlayabilirsiniz.

1 Like

Güncelledim, bir dahakine dikkat edeceğim.

1 Like