Mouse orta tu┼čunu windowstaki gibi yapmak istiyorum

Mouse orta tu┼čuna bast─▒─č─▒m zaman kopyala-yap─▒┼čt─▒r ├Âzelli─či ├žal─▒┼č─▒yor. E─čer sitelerde yukar─▒ a┼ča─č─▒ kayd─▒rmak istersem mouse tekerine bir kere t─▒klamak ve bunu bu ┼čekilde kullanmak istiyorum. Biliyorum bu ├Âzellik firefoxta kolay ┼čekilde eklenebiliyor fakat ben sistemin genelinde kullanmak istiyorum.

Asagidaki baglantida bu ozellik icin script yazanlar var, onlari deneyebilirsin. Hangi masaustu ortamini kullaniyorsunuz bu arada?

4 Likes

gnome kullan─▒yorum ┼ču an i├žin

Bu scriptlerin sadece Xorg oturumunda ├žal─▒┼čaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum, e─čer wayland kullan─▒yorsan─▒z bu scriptler ├žal─▒┼čmayabilir. A┼ča─č─▒daki terminal komutuyla hangi oturumu kullan─▒yorsunuz ├Â─črenebilirsiniz.

echo $XDG_SESSION_TYPE
1 Like

Foruma ho┼č geldin. Teknik olarak orta mouse kopyalad─▒─č─▒n metni yap─▒┼čt─▒rm─▒yor. ─░mlecinle se├žmi┼č oldu─čun metni yap─▒┼čt─▒r─▒yor. Bu da sana 2 tane clipboard vermi┼č oluyor. Biraz kullan─▒rsan, pratiklik sa─člad─▒─č─▒ i├žin al─▒┼čabilirsin.

FirefoxÔÇÖta bahsetti─čin ┼čekilde auto-scroll ├žal─▒┼č─▒yor ama sistem genelinde nas─▒l olur bilmiyorum.

3 Likes

discordda vesaire mesajlar─▒ kayd─▒r─▒rken ├žok i┼čime yar─▒yordu. yoksa da sorun yok a├ž─▒k├žas─▒ biraz pes ettim, uzun s├╝redir (sanr─▒m d├╝n de dahil) ara┼čt─▒r─▒yorum ama yapacak bir ┼čey yok. Destek olmaya ├žal─▒┼čan herkese te┼čekk├╝rler

imwheel yaz─▒l─▒m─▒na bakar m─▒s─▒n? ─░┼člerini daha kolay yapman─▒ sa─člayabilir.

Linuxta electron uygulamalar─▒ hen├╝z autoscroll ├Âzelli─čini native olarak desteklemiyor fakat bayraklar ile bunu deneysel olarak aktif hale getirebilirsin. A├žmak istedi─čin uygulaman─▒n sonuna --enable-blink-features=MiddleClickAutoscroll eklemen yeterli.

te┼čekk├╝rler, test edece─čim

imwheeli denedim fakat pek istedi─čim gibi ├žal─▒┼čm─▒yor maalesef

Allah raz─▒ olsun :slight_smile: ├žal─▒┼čt─▒ ama bunu terminal kullanmadan otomatik hale getirmek de m├╝mk├╝n m├╝ acaba?

Bu m├╝mk├╝n hangi uygulamada kullanacaks─▒n─▒z?

Uygulama ├Âzelinde baz─▒ i┼člemler gerekenilir.

brave, discord ve firefox. Hepsinin mant─▒─č─▒ ayn─▒ysa birini s├Âylemeniz yeterli olur

Ge├ž yazd─▒─č─▒m i├žin kusura bakmay─▒n.

Normalde spotify da /usr/bin/spotify adresindeki uygulama asl─▒nda bir bash scripti oradan eklemek istedi─čim arg├╝manlar─▒ o scripte ekliyor ve normal bir ┼čekilde terminal ├╝zerinden Spotify yazarak ├žal─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒mda s├╝rekli arg├╝man yazmama gerek kalm─▒yordu.

Bir di─čer se├ženek ise alias kullanmak. Alias ile ilgili forumda bir ├Â─čretici i├žerik payla┼č─▒lm─▒┼čt─▒. Oradan alias─▒n ne oldu─čunu inceleyip kendinize g├Âre d├╝zenleyebilirsiniz.

Biraz teknik bir konu oldu─ču i├žin size direkt kodlar─▒ vs atm─▒yorum ├ž├╝nk├╝ baz─▒ ┼čeyler ├žok farkl─▒ ve size kalabiliyor.

Alias nedir? Nas─▒l kullan─▒r─▒z? (├Â─čretici i├žerik)

Linux ifconfig i├žin kullan─▒┼čl─▒ aliaslar (takma adlar) (kullan─▒m ├Ârne─či)

1 Like

Elbette m├╝mk├╝n ama biraz u─čra┼čman─▒z laz─▒m her uygulamada aktif hale getirmek i├žin. Mant─▒─č─▒yla anlat─▒rsam daha ak─▒lda kal─▒c─▒ olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Siz arama yerine her bir uygulaman─▒n ismini yazd─▒─č─▒n─▒zda asl─▒nda bir desktop dosyas─▒n─▒ ├žal─▒┼čt─▒rm─▒┼č oluyorsunuz ve bu dosya da sizin uygulaman─▒z hangi dizindeyse onu ├žal─▒┼čt─▒r─▒yor. Tabi dosyan─▒n ikonu nerde vb g├Ârevleri de g├Âr├╝yor. Desktop dosyalar─▒ genelde /usr/share/applications/ konumunda olur. Bu dizin i├žerisindeki istedi─činiz desktop dosyas─▒n─▒ d├╝zenleyip amac─▒n─▒za ula┼čabilirsiniz. ├ľrnek olarak discordun dekstop entryisini d├╝zenleyerek autoscroll ├Âzelli─čini aktif etmeyi deneyelim.

/usr/share/applications/discord.desktop
[Desktop Entry]
Name=Discord
StartupWMClass=discord
Comment=All-in-one voice and text chat for gamers that's free, secure, and works on both your desktop and phone.
GenericName=Internet Messenger
Exec=/usr/bin/discord
Icon=discord
Type=Application
Categories=Network;InstantMessaging;
Path=/usr/bin

Normalde bu ┼čekilde g├Âz├╝kmesi laz─▒m fakat e─čer siz exec ile ba┼člayan k─▒sm─▒n sonuna bahsi ge├žen bayra─č─▒ eklerseniz bundan sonra discord her a├ž─▒ld─▒─č─▒nda autoscroll ├Âzelli─či ile a├ž─▒l─▒r. Yani mant─▒ken o sat─▒r─▒n bu ┼čekilde olmas─▒ laz─▒m

Exec=/usr/bin/discord --enable-blink-features=MiddleClickAutoscroll

Umar─▒m yard─▒mc─▒ olabilmi┼čimdir. Ayr─▒ca bir dahakine tek tek yan─▒tlamak yerine ilk yan─▒t─▒n─▒z─▒ editleyip cevaplarsan─▒z daha iyi olur hem yan─▒t kirlili─či de olmam─▒┼č olur.

3 Likes