Monitör Satın Alma İkilemleri

uzun zamandır ucuza 2. el bulunan 1366x768 vga monitörlerden kullanıyordum yakın zamanda işlemcimi ve ekran kartımı güncellemeyi düşünüyorum bunla birlikte monitörüm de anlamını yitiricek biraz bu yüzden en azından 1080p ve analog değil de dijital girişli (hdmi vs) bir monitör almak istiyorum 2. el olarak yaklaşık 1000tl ye bu tarz birkaç ilan bulabildim sizin monitörler hakkında tecrübeleriniz ve önerileriniz nedir ( Çok yüksek fiyatta ürünleri karşılayacak bütçem yok olsaydı 2. el çok bakmazdım )

bu arada alıcağım işlemci r5 3600 2. el ve rtx 3060 kalibresinde bir gpu alıcam

Merhabalar,
Bütçene göre bir monitör öneremeyeceğim, uzun zamandır piyasayı takip edemiyorum ve ayrıca ikinci el piyasayı hiç bilmiyorum. İşlemci Ryzen serisi İntel’in işlemcilerine göre daha uygun olması sebebiyle tercih etmen gayet mantıklı. Hem işlemci çekirdek bakımından Ryzen daha fiyat-performans ürünü olur. Ekran kartı alırken özellikle miningden çıkma ekran kartı almamaya veya alırsanda hasarlı bir ekran kartı almamaya dikkat edebilirsin. Kanımca diyeceklerim bunlar. Umarım faydalı olabilmişimdir.

2 Likes

Mümkünse IPS bulmaya çalışın, gerekirse 500-700 lira artsın bütçe. Onun dışında 60hz ile 75hz arasında fark hissedemedim.

3 Likes

bazen büyük e-ticaret siteleri böyle eşyaları kendi mağazalarından ucuza satabiliyor, bir şey satın almak istediğim zaman hep akakçe’ye bakıyorum. çoğu zaman da güzel şeyler buluyorum, tavsiye ederim

2 Likes

Bütçen kısıtlı olduğu için ve ikinci el bakındığın için bir öneri yapabilmek zor ancak bazı tecrübelerimden bahsetmek isterim.

Arkadaşın da dediği gibi bu ikisi arasında ben de pek fark hissedemedim ancak bütçen dahilinde daha yüksek bir hz değerinde monitör varsa tercih edebilirsin pek tabii.

Ben de bir ara senin gibi kısıtlı bir bütçe ile bir monitör almıştım ve tercihimi büyüklükten yana kullanıp inç olarak büyük bir monitör seçmiştim. (24" 75hz 1920x1080)

Şahsen bahsettiğim özelliklerdeki bir monitör beni bir hayli tatmin etmişti.

Pek tabii bu zamana kadar farklı monitörler görmüşsündür ancak yine de almadan bir teknoloji mağazasını ziyaret edip; hz değerleri arasındaki farka, büyüklük farklarına bakarak kendi isteğinin hangi yönde olduğunu daha da netleştirebilirsin.

Selamlar,

Bugün ilk kez bu foruma yazıyorum. Biraz heyecanlıyım. Ayrıca böyle bir forum açmaya cesaret ettiğiniz için ayrıca tebrik ediyor kutluyorum.

Ben CRT monitör zamanlarından gelen biriyim. (Yasimi ele verdim) =) CRT monitörden TN panel LCD’ye
(1280x768) geçimiştim. O zaman duvara yakın olmasına, masada alan açılmasına çok sevinmiştim. Daha sonra iş hayatımda ultrasharp IPS panellerle tanısınca bir daha TN panellere bakamaz oldum. Tavsiyem göz sağlığın için IPS panel altını almaman. Bütçen elverseydi orta segment Dell Ultrasharp’lara bakmanı önerirdim. fakat bütçen az olduğu için öneremiyorum.

Kısacası; ben IPS panel al derim.

Sevgiler

2 Likes