Modifiye Windows ├Ânerileriniz?

Atlas OS benzeri de─či┼čtirilmi┼č windows ├Ânerileriniz nelerdir? Te┼čekk├╝rler

Merhaba, AtlasOS ├Ânermem. Daha ├Ânceden kullanm─▒┼čt─▒m. ├ç├Âkmeler ya┼čan─▒yor sistemde. Mesela bilgisayar uykuda biraz durdumu ├ž├Âkebiliyor.

Di─čer modifiye sistemlerdede benzer durumlar mevcut maalesef. ─░stersen Windows Iot s├╝r├╝m├╝ kullanabilirsiniz. OÔÇÖda minimal :slightly_smiling_face:

Uyar─▒ i├žin te┼čekk├╝rler hocam. Iot i├žin tasarlanm─▒┼č bir os laptopta nas─▒l gider bilemedim. San─▒r─▒m en iyisi ya kendin yapmak ya da orijinalini kullanmak :slight_smile:

1 Like

Maalesef evet. Windows ├žok b├╝y├╝k ve donan─▒m─▒ eski olan ve tmp 2 seste─či olmayan bilgisayarlara art─▒k gerekli deste─či sunmuyor. Tmp 2 deste─či sorununu haledebilsekde her bilgisayar i├žin de─čilde standartlar─▒na g├Âre eski olmayan daha g├╝├žl├╝ bilgisayarlar i├žin tasarl─▒yorlar. Bu y├╝zden i┼čletim sistemi 30-40 gb aras─▒ oluyor.

Custom Windowslar ise bir ├žok a├ž─▒dan ├ž├Âkme ya┼č─▒yor ├ž├╝nk├╝ asl─▒nda olmas─▒ gereken ├Ânemli ├Âzelliklerde arada gidiyor. AtlasOSÔÇÖde onlardan biri maalesef

Belki kendim yapmay─▒ denerim diyordum ama imkans─▒z san─▒r─▒m sjjddj

1 Like

M├╝mk├╝n. Ama biraz karma┼č─▒k

1 Like
2 Likes

Hocam hangi uygulamadan yap─▒labiliyor bu tarz d├╝zenlemeler?

Te┼čekk├╝rler. Uygulama vs yoksa bu i┼č i├žin buradan denenebilir.

1 Like

Pek ├žok ara├ž kullan─▒labilir. Ama @morgan dedi─či debloat─▒ ├Âneririm :slightly_smiling_face:

E─čer s─▒f─▒rdan kendim d├╝zenlemek istiyorsum diyorsan─▒z bir├žok ara├ž mevcuttur :

• WinToolkit

• NTLite

• DISM (Deployment Imaging Service and Management Tool)

• WinReducer

Bu ara├žlar ile detayl─▒ bir d├╝zenleme yapabilirsiniz :slightly_smiling_face:

2 Likes

ghost spectre kullanm─▒┼čt─▒m bi sorun ya┼čamad─▒m tavsiye eder miyim linux gibi bi nimet varken etmem ama alternatif windows i├žin bence en iyisi ghost

1 Like

Eski s├╝r├╝mler daha deneyseldi. Performans ad─▒na kald─▒r─▒lan ┼čeyler sorun ├ž─▒kart─▒yordu. Fakat v0.4 ile tamamen kararl─▒. Uzun s├╝redir kullan─▒yorum. ┼×ahsen ├Âneririm.

Ek olarak a┼ča─č─▒daki iki konuya bakabilirsin.

2 Likes

Hocam custom ISOÔÇÖlardan ko┼čarak uzakla┼čman─▒ ├Âneririm ├ž├╝nk├╝ bunlar genelde stabil olmamas─▒n─▒n yan─▒nda, resmi ISO kurup el ile debloat etmenin verdi─či kontrol├╝ de vermekten yoksunlar.

Debloat i├žin Chris Titus TechÔÇÖin geli┼čtirdi─či ve sadece bir powershell penceresi ├╝zerinde ├žal─▒┼čabilen (ekstra bir indirme veya kurulum gerektirmeyen) bir ara├ž var onu kullanabilirsin. En az─▒ndan neyi de─či┼čtirdi─čin ├╝zerinde bir kontrol├╝n olur ve sistemin olur olmad─▒k yerde k─▒r─▒lmaz, bir ┼čey oldu─čunda da ayn─▒ ara├žtan d├╝zeltmelerini yapars─▒n. Nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒na gelecek olursak:

PowerShellÔÇÖi y├Ânetici olarak ├žal─▒┼čt─▒rd─▒ktan sonra iwr -useb https://christitus.com/win | iex komutunu yap─▒┼čt─▒rman ve ┼ču videoyu Chris Titus Debloat Tool Tutorial takip etmen yeterli olacakt─▒r.

2 Likes

En iyisi kendi yaptigin windows 11 ltsc+linux ile defender gibi kal─▒nt─▒lar─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ en son ara├žlarla temizlenme.

Merhaba yusuf ipek bunun hakk─▒nda bir video haz─▒rlam─▒┼č. ┼×uanl─▒k ├╝yeler ├Âzel erken eri┼čimde muhtemelen bir hafta i├žerisinde eri┼čip izleyebilirsiniz :slightly_smiling_face:

4 Likes

Merhaba. Kral benim windows a ge├žmemi bekliyormu┼č :slight_smile:
En iyisi bu ┼čekilde yapmak san─▒r─▒m. Yan─▒tlar─▒n─▒z i├žin te┼čekk├╝rler

1 Like

ben atlas os son s├╝r├╝m kulan─▒yorum ama herhangi bir ├ž├Âkme ya┼čamad─▒m hen├╝z o bence kullan─▒mdan kullan─▒ma de─či┼čir.

3 Likes

Olabilir. ├ç├╝nk├╝ ben belli sebeplerden tekrar windowsa ge├žmem gerekti ve yakla┼č─▒k bir ay kulland─▒m. Sonra ArchÔÇÖa geri d├Ând├╝m. Tabi sadece bu haziran ay─▒ i├žinde de─čil daha ├Âncedende kullanm─▒┼čt─▒m. ├ç├Âkme sorunlar─▒ o zamanda al─▒yordum. ┼×ahsen sistemimin s├╝rekli ├ž├Âkmesi ho┼čuma gitmiyor. ─░nternetten ara┼čt─▒rmama ra─čmende bir ┼čey bulamad─▒m maalesef

Bende atlas os kulland─▒m.Hi├ž tavsiye etmem s├╝rekli mavi ekran al─▒yorum.Chris titus un arac─▒yla debloat lamak daha mant─▒kl─▒ olacakt─▒r.

1 Like