Modem nerisine 襤htiyac覺m Var

Merhabalar ev internetimde s羹rekli kulland覺覺m cihazlar internetten at覺l覺yor eve ekip vesaire geldi sorunun modemden kaynakland覺覺n覺 s繹ylediler . Bende modem alaca覺m.Telekomun u modemi kullan覺l覺 m覺d覺r? Veya modem 繹nerisi yapabilir misiniz?

Birisi interneti hackleyip balanmak i癟inde kullan覺yor olabilir. Normalde bu t羹r wifi hackleme olaylar覺nda bir cihaz ortamdaki t羹m alar覺n balant覺s覺n覺 kesip dier alardaki otomatik balanma sayesinde tekrar balan覺rken ifrenin bir k覺sm覺n覺 al覺p aa balanabiliyorlar.

Bal覺 cihazlara dikkat et 繹zellikle mac adrelerine.

Networkingle uraan arkadalar daha iyi bilir.

100% biri aa s覺z覺yor demiyorum ama d羹羹k olsa bile olas覺 bir durum.

1 Like

Ek bir bilgilendirme operat繹r羹m TTnet ama Vodafone modem kullan覺yorum. Yani TTnet modemlerini kullanman zorunlu deil.

Sizma gibi birsey soz konusu degil acikcasi bagli cihazlari da kontrol ediyorum. Modemim baya eski modeli suydu saniriim:VMG3312-B10B

Biliyorum zorunlu olmadigimi iste uygun fiyatli bi modem ariyorum ya da telekomun verdigi bu modemi almak zorunda kalacagim o yuzden bilgisi olan birisi var mi diye merak ettim.

Merhaba, konunuza daha uygun cevap verebilmek i癟in size birka癟 sorum var:

1. Cihazlar覺n覺z覺n geneli hangi Wi-Fi teknolojisini destekliyor? Mesela AX se癟menizin bir nedeni var m覺? Wifi-AC sizin i癟in yeterli olmaz m覺?
  2. Maksimum b羹t癟eniz ne kadar ?
  3. Ortalama ve maksimum ka癟 cihaz i癟in d羹羹n羹yorsunuz ?
  4. Kablolu veya kablosuz sizin i癟in hangisi daha 繹nemli?
    (Opsiyonel) 襤leride Openwrt destekli bir cihaza ge癟me gibi bir fikriniz olur mu? Bunu imdiden g繹z 繹n羹nde bulundural覺m m覺 繹neride bulunurken?
    (Opsiyonel) Modemi sadece interneti almak i癟in kullan覺p bir router ile sorunu 癟繹zebileceinizi d羹羹n羹yor musunuz? Sizce b繹yle 癟繹z羹lebilir mi? Malum routerlar daha ucuz oluyor
1 Like

Elimde 2013 bir laptop eski bir tablet 4 telefon bir TV birde macbook var. Laptop ve TV kablolu baglanti digerleri kablosuz baglanti kuruyor. Openwrt destekleyen modem bulamadim ve router daha uyguna geliyor biliyorum ama almisken modem almak istiyor aile. Eger router oneriniz var ise ogrenmek isterim openwrt destekli olursa cok daha iyi olur zaten. Modem icin net bir butce soyleyemiyorum sadece ucuz olsun isimizi gorsun diyorlar aile evi malum. Ev 2+1 85m2 her oda da internete giren oluyor.

Bilgiler i癟in teekk羹rler. Fakat bu cihazlar覺n hangi wifi teknolojisini kulland覺覺n覺 bu ekilde bilemem. Yani 1 ve 2nci soru 繹zelinde net bir cevap olmad覺覺 i癟in cihaz 繹nerebilmem m羹mk羹n deil. Ama size u ekilde yard覺mc覺 olabilirim. Eer AX destekleyen bir cihaz覺n覺z yok ise Wifi-AC veya Wifi-N modellerine bakabilirsiniz.

Sizin kulland覺覺n覺z modemin ayn覺s覺n覺, ayn覺 say覺da cihaz ile y覺llar 繹nce Turknetin 100mbit paketi ile sorunsuz bir ekilde kullanm覺t覺m. Eer o modemden cihazdan atma sorunu vs d覺覺nda memnundu iseniz 癟ok 羹st modellere 癟覺kman覺za gerek yok.

Kendiniz 羹r羹n bakay覺m derseniz Epey isimli bir site var. Belki duymusunuzdur. Oradan b羹t癟enize g繹re:
En en d羹羹k b羹t癟e Wi-Fi 4 (802.11n)
Orta b羹t癟e Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 5 (802.11ac Wave2)
Y羹ksek b羹t癟e Wi-Fi 6 (802.11ax) olanlara bakabilirsiniz.
Nisbeten yeni 癟覺km覺 modellere bakman覺z sizin i癟in iyi olacakt覺r.

2 Likes

CPUsu Broadcom olan ve OpenWRT destekleyen 癟ok az 羹r羹n var. San覺r覺m tescilli yaz覺l覺m kullanmas覺yla ilgili bir durum. Eer bir 羹r羹n alacaksan覺z buna dikkat edin derim.

Evlerde kullan覺lan modem ve router aras覺ndaki fark覺 tam olarak anlayabilmi deilim. Y繹nlendiricilerde DSL ve WAN girileri varsa zaten internete eriebiliyoruz. ADSL/VDSL hizmeti sat覺n ald覺覺n覺zda, fiber hizmet al覺nd覺覺ndaki gibi zorla router kiralamas覺 yap覺yorlar m覺 bunu da bilmiyorum. Fakat sizin kulland覺覺n覺z aleti 襤SSniz verdiyse onlarla g繹r羹羹p yeni bir model alabilirsiniz bence.

Son olarak modem veya y繹nlendirici ayarlar覺ndan DHCP sunucusu ayarlar覺na bakabilir misiniz? Kiralama s羹resi gibi bir ayar varsa onu biraz y羹kelmeyi deneyebilirsiniz. Bir de routerinizdeki private IP aral覺覺na bir g繹z at覺n. Genelde 192.168.1.2-254 eklinde oluyordur. Eer bu aral覺k d羹羹kse ve aa daha 癟ok ayg覺t balan覺yorsa IP 癟ak覺mas覺 da olabilir.

Konu 癟繹z羹me kavumu gibi g繹r羹nse de na癟izane d羹羹ncemi paylamak istedim.

2 Likes