Mint i├žin "System Package" ve "Flathub"dan hangisini tercih etmeliyim?

Bundan bir ka├ž y─▒l ├Ânce Mintteyken sadece system package vard─▒ ve rahatl─▒kla bana laz─▒m olan b├╝t├╝n programlar─▒m─▒ yaz─▒l─▒m y├Âneticisinden indiriyordum. ┼×imdi ise Flathub diye bir se├ženek daha var.

Taray─▒c─▒, IDEÔÇÖler vs hangisini se├žerek kuraca─č─▒m konusunda karars─▒z─▒m. Brave kullan─▒yorum ve sadece Flathub s├╝r├╝m├╝ var mesela. Hangi durumda neyi tercih etmeliyim ve neden?

Normal durumlarda sistem paketlerini tercih etmenizi ├Âneririm ama BraveÔÇÖde oldu─ču gibi sadece Flathub se├žene─či varsa oradan kurman─▒z─▒ ├Âneririm.

BraveÔÇÖi web sitesinden PPA ekleyerek kurabiliyorum. Bu sa─čl─▒kl─▒ bir y├Ântem mi?

Brave websitesinde normal kurulum kodlar─▒da vard─▒ yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam

Evet, sa─čl─▒kl─▒ bir y├Ântem. BraveÔÇÖi bu ┼čekilde de y├╝kleyebilirsiniz. Her uygulama bu se├žene─či sunmuyor. Bu ┼čekilde y├╝kledi─činiz zaman g├╝ncellemeleri daha erken alabilirsiniz.

Sistem paketleri, sisteme anam babam bildi─čimiz bi├žimde kuruluyor, sistemdeki k├╝t├╝phaneleri kullan─▒yor. Bu y├╝zden indirme boyutu d├╝┼č├╝k ve sistemle entegrasyonu m├╝kemmel.
Flatpak paketleri ise sistemden izole halde, paketin istedi─či k├╝t├╝phane versiyonlar─▒yla birlikte kurulur. ─░zolasyon sistemle entegrasyonu zorla┼čt─▒r─▒yor, mesela ┼čifre y├Âneticilerinin flatpak versiyonlar─▒ ├žo─čunlukla sorunlu.
Ben olabildi─čince sistem paketlerini se├žiyorum ├ž├╝nk├╝ flatpak paketlerinden ├žok daha az depolama alan─▒ harc─▒yor ve g├╝ncelle┼čtirmeler daha h─▒zl─▒. Ayr─▒ca sistem paketleri debian veya ubuntu (kulland─▒─č─▒n linux mint versiyonuna g├Âre de─či┼čir) geli┼čtiricileri taraf─▒ndan test ediliyor.

2 Likes

LinuxmintÔÇÖin forumunda ┼čunu okumu┼čtum. Ki┼čisel programlar─▒ ÔÇťbuna taray─▒c─▒da dahilÔÇŁ flatpak olarak kurmak sisteme vir├╝s bula┼čmas─▒na bir katman daha engel olur vs diye.

Sizler ne d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz?

LinuxÔÇÖta zaten sisteminize vir├╝s bula┼čma ihtimali ├žok ama ├žok az. Sistem paketleri genel olarak daha h─▒zl─▒ ├žal─▒┼č─▒rlar ve masa├╝st├╝ entegrasyonu a├ž─▒s─▒ndan daha iyidirler. Bu y├╝zden sistem paketlerini kullanman─▒z─▒ ├Âneririm.

Akl─▒n─▒zda soru i┼čareti kalmamas─▒ i├žin Yusuf ─░pekÔÇÖin bu videosunu izleyebilirsiniz.

Videolar─▒n─▒n hepsini izledikten sonra buraya geldim. Mesela ┼ču tarz uygulamalar i├žin hangisini tercih etmeliyim?
Steam, Jetbrains, VS Code.
Sistem paketi yaz─▒l─▒m y├Âneticisinde olmad─▒─č─▒ durumlarda kendi web sitelerinden .deb olarak indirip kurabiliyorum ama PPA eklenmedi─či i├žin g├╝ncellemelerden mahrum kal─▒yorum.

├ľzetle; ne indiriyor olursan─▒z olun ilk ├Ânce sistem paketi var m─▒ diye bak─▒n, yoksa e─čer ppa ekleyerek, e─čer o da mevcut de─čilse flatpak olarak kurun.

.deb paketlerini kurdu─čunuz zaman zaten ├žo─ču program kendi reposunu otomatik olarak ekliyor. Yani g├╝ncellemelerden mahrum kalmazs─▒n─▒z. Bu y├╝zden .deb paketlerini kurmay─▒ se├žin.