Mint 2. Ekranda Yırtılma Sorunu

İyi forumlar herkese.
Linux Mint 21.2 Cinnemon kullanmaya başladım. Leptop kullanıyorum ve HDMI ile 2. bir monitör kullanmaktayım. Harici monitörü ana ekran olarak kullanıyorum. Ekranda ciddi derecede yırtılma mevcut maalesef. İnternette güncel kernel yükleyerek çözebileceğimi gördüm fakat çözüm olmadı maalesef. Dual-Boot Windows10 yüklü, onda böyle bir sorun yaşamıyorum.
i9-9750H
GTX1650 Mobile

Şu videoyu izleyerek çözebilirsin. Kısaca sudo nvidia-settings yazacaksın ve ayarlardan force composition pipleineı seçip apply ve save diyeceksin.

Ben X11 kullanırken Force Full yapıyordum ama videoda diğerini işaretlemiş. Videodaki gibi yaptığında işe yaramazsa full seçeneğini de işaretleyip deneyebilirsin.

2 Likes

videodakini yapamıyorum maalesef :frowning:

acaba sudo olmadan mı açmaya çalıştınız? Eğer bunda bir hata olmadı ise xorg.conf dosyanızın adını değiştirip (xorg.conf.BACKUP gibi) tekrar uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Böylece otomatik yeni bir dosya oluşturulabilir belki. Bunu bir gönderide gördüm.

Kaynak: Linuxquestions Forum

sudo olarak açtım belirtilen dizinde zaten öyle bir dosya yok

Sizinle aynı hata çıktısına sahip birisine (bir önceki gönderide paylaştığım forumda) şöyle bir öneride bulunmuşlar.

To make xorg.conf writeable from nvidia-settings:
sudo chmod +x /usr/share/screen-resolution-extra/nvidia-polkit
Much easier than messing with file copy etc.

İsterseniz siz de sudo chmod +x /usr/share/screen-resolution-extra/nvidia-polkit bu komutu bir deneyin. İlgili dosyanın yazılabilir olmasını sağlıyormuş.

Bunlar olmaz ise hem config dosyasının hem de bu dosyanın sahipliğini kontrol edebilirsiniz. Belki bundan kaynaklı bir sorun vardır.

1 Like

dosyayı vi ile elle oluşturdum(burası çok zorladı çünkü insert meselesi işin içine girince kafam karıştı)
yeniden kaydetmeyi denedim fakat yine hata verdi umursamayıp yeniden başlattım sorun çözülmüş gibi sizin verdiğiniz kodu da yazarak tekrar denedim hata almadım bakalım kullanımda bir sorun olacak mı pek bi şey farkedemedim henüz
edit: monitör aşağıda olunca ekranı farketmedim artık leptop ekranım kayıp nereye gittiği hakkında bi fikrim yok :smiley:
harici monitör çalışıyor leptop ekranı simsiyah oldu sadece sol üstte bir imleç gözüküyor
sistemde leptop ekranım gözükmüyor

Prime Profilestan Nvidia On Demand yapınca da tearing var mı?
Bir de Powermizerdan yüksek performansa çekin bakalım.

sorunu hala çözemedim force composition pipeline seçeneğini seçersem leptop ekranı kayboluyor

Bu iki admı denediniz mi?

ikisini de yaptım şu an ekran takıla takıla hareket ediyor sanki 20 fps gibi ve yırtılma var