microG ile picoG farkları nedir? picoG kurarsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım?

Telefonumda LinageOS android 13 sürümü kurulu. PicoG veya MicroG kurmadım bunlardan birini kurmak istiyorum. En hafif hangi paketin, uygulamanın yada her neyse onu kurmam daha mantıklı onu merak ettim bunların farkı varmı? bunları kurmak mantıklımı. Googlenin normal tüm hizmetlerini kurmak istemiyorum buarada (performans + gizlilik + pilde büyük bir nerf)

Açıkçası PicoG hiç duymadım MicroG paketi olarak şunu önerebilirim, her zaman kurduğum budur.

Paketlerin içinde neler olduğunu görmek için buraya bakabilirsiniz

1 Like

teşekkürler ancak ben daha çok pikoG ile ilgileniyorum. MicroG Yusuf İpek hocam sağ olsun bunun için video bile çekti.

PikoG’yi ilk defa duyuyorum. Detaylı bilgi verir misiniz?

picog hakkında da tuhaf olan şu ki googleda veya bingde arama yaparken doğru dürüst bir şey bulmadım. MicroG nin daha hafifi diye biliyorum ki forumlarda falanda böyle dediklerini görmüştüm. Bir dostumda kurmuştu. Ona sora bilir veya bizzat kendim deneye bilirim duruma göre ancak hiç bilmediğim bir uygulamaya bodoslama girişmekte ne biliyim benim için biraz zor.

Daha hafif olduğunu iddia eden bir Gapps. Tam burada

Dostum MicroG ile PicoG aynı şey değil ki. MicroG Google API’larının açık kaynak/özgür yazılım versiyonlarını kullanıyor. PicoG, OpenGAPPS veya diğerleri bildiğin Google’ın özel mülkiyet versiyoununu kullanıyorlar. Bambaşka yazılımlar.

2 Likes