Masaüstü ortamları sistemde bir şeyi etkiler mi?

Normalde varsayılan olarak gnome kullanıyorum ama farklı bir masaüstü ortamı denesem sistemde bir sıkıntı olur mu ? avantajları veya dezavantajları nelerdir ? hangilerini önerirsiniz ? Son olarak deepin ve cutefish bakmıştım bunları şuan yükleyip kullanmak mantıklı mı ?

Genel olarak bir problem olmaz. Dağıtıma göre kararsızlık olabilir.

2 Likes

Ben birçok farklı wm/de kullandım. Sitabil olmayan sistemlerde sadece şu dediklerim etkilendi :

• Mouse cursor değişti

• Sistem fontları değişti

• Sistem iconları değişti

• Qt ve Gtk temaları değişti (wm/de’ler birbirlerinin üzerine yazmışlar galiba)

• Default terminal değişti (sadece i3wm de oldu bu çünkü i3 kendi terminali yok, bulduğu veya config dosyasında olan terminali kullanıyor)

Hatırladıklarım bunlar.

Stabil sistemlerde bu dediklerim %99 ihtimalle olmuyor. Configleri yedekleyip izole ediyorlar diye biliyorum. Bir yanlışım varsa düzeltirsiniz.

2 Likes

Sende zaten BTRFS yedekleme sistemi yok muydu? En kötü snapshot al olmadı geri dönersin. :smile:

En kötü fontlar, ikonlar cart curt değişebilir ama eski haline ayarlardan döndürebilirsin birazcık uğraşarak.

2 Likes

Evet var da snapshot’lar aynı diskte bulunduğu için bir sıkıntı olur mu diye sormak istedim zaten hallettim ya gnome şuan daha iyi bir hale getirdim yakında masa üstü görüntülerini atarım birazdan tekrar bir snapshot alıp bu sefer hyprland için uğraşacağım discord wayland üzerinden ekran paylaşımı yapmıyor şuan :smiley: