Manjaro kurulumundaki disk şifrelemesinde klavye düzeni seçilebilir mi?

Geçen hafta bilgisayarıma Manjaro’nun yeni versiyonu 23.1’i yüklerken disk şifreleme aşamasında bir sorunla karşılaştım. Yükleme yaparken klavyede “TR - Türkçe dil” seçeneğini işaretlememe rağmen disk şifrelemede verdiğim Türkçe şifreyi Manjaro tanımadı, bilgisayarımı açamadım. Aklıma klavyenin Türkçeleşmediği, İngilizce olarak kaldığını geldi ve ikinci kez yüklerken bu defa rakamsal bir şifre verdim. 12345 gibi bir hard disk şifresi seçtim. Kabul etti ve bilgisayar bu defa açıldı. İngilizce klavye seçmiş olsaydım sorun olmaycaktı. Ama sorun şu ki laptopumun klavyesi Türkçe Q klavye. Gelecekte de laptopumun hard diskini şifrelerken hep rakamsal şifreler vermek zorunda mıyım ya da bu sorun çözülebilir mi?

Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz :slight_smile:
Küçük bir araştırmayla bu yönteme ulaştım:
/etc/vconsole.conf dosyasını herhangi bir metin düzenleme aracı ile açın ve KEYMAP=trq satırını ekleyin.
/etc/mkinitcpio.conf dosyasının bu şekilde göründüğünden emin olun:

HOOKS=(base udev autodetect keyboard keymap consolefont modconf block encrypt lvm2 filesystems fsck)

Ve mkinitcpio -P komutunu kullanarak initramfs’i yeniden oluşturun.

Kaynak: arch linux - Problem keyboard layout in boot with LUKS - Unix & Linux Stack Exchange

3 Likes

İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Önerinizi denemek isterim elbette, ancak hemen aklıma geliveren soru şu: Hard diske şifre verirken henüz işletim sistemi yüklenme aşamasında, daha yüklenmemiş, yani yüklenecek hard diski seçtiğim aşamadayım ve bu satırı eklemem mümkün olamayabilir. O aşama geçildikten sonra yani Manjaro yüklemesi bittikten sonra diskime verdiğim rakamsal şifreyi değiştirip yeni bir şifre vermek mümkün olabilir mi?

Sisteme chroot ile giris yapip adimlari uygulayabilirsiniz :slight_smile:
Sistemin kurulumunu yaptiktan sonra yeniden live cd’ye yeniden boot edin ve sudo pacman -S cryptsetup
komutu ile cryptsetup paketini kurun.
lsblk komutu ile root ve boot bolumlerinin adını not edin. (Ciktiyi atarsaniz hangisinin hangisi oldugunu gosteririm.)
sudo cryptsetup luksOpen /dev/sdX root komutu ile diskin sifresini cozun ve sudo mount /dev/mapper/root /mnt ve sudo mount /dev/sdY /mnt/boot komutlari ile root bolumunu /mnt hedefine, boot bolumunu ise /mnt/boot hedefine baglayin ve sudo arch-chroot /mnt komutu ile chroot’a giris yapip adimlari uygulayin.
Manjaro kurulumunun bolumleri nasil ayarladigini tam olarak hatırlamıyorum, boot bolumunu bulamazsaniz veya anlamadiginiz bir adim olursa sormaktan çekinmeyin :slight_smile:

3 Likes

çok teşekkür ederim tekrar yüklerken deneyeceğim.