Manjaro Ekran Kart─▒ Problemi

Bir s├╝redir Fedora 38 kullan─▒yordum. Bildi─činiz gibi yak─▒n zamanda 39 ├ž─▒kt─▒ ve bana olduk├ža sorunlu bir deneyim ya┼čatt─▒. Hatalarla daha fazla u─čra┼čmak istemedim ve Manjaro denemek istedim. Sistemi sabah kurdum ancak sabahtan beri ekran kart─▒ driverini tam anlam─▒yla y├╝kleyemedim. Bilgisayar─▒m─▒n yan─▒nda 2 adet harici monitorum var ve harici monitorlerde g├Âr├╝nt├╝ yok. Nvidian─▒n sitesinden s├╝r├╝c├╝y├╝ indirip kuruyorum. Sonras─▒nda harici monitorlere g├Âr├╝nt├╝ geliyor ancak laptopun ekran─▒ gelmiyor. Driveri siliyorum harici ekranlar gidiyo laptop ekran─▒ geliyor. B├Âyle bir d├Âng├╝ye girdim. Bilgisaysar ile ilgili bilgileri a┼ča─č─▒ya b─▒rak─▒yorum. Yard─▒mlar─▒n─▒z i├žin ┼čimdiden te┼čekk├╝rler.

Hocam internetten surucu kurmayin. Onun yerine depolardaki paketleri kullanin. (bkz. nvidia-dkms)

Hocam kurdum ama fayda etmedi. Komutu a┼ča─č─▒ya b─▒rakt─▒m.

sudo pacman -S nvidia-dkms

Asl─▒nda AMD NVIDIA hybrid paketi kurulmu┼č bu da demek oluyor ki a├žmak istedi─čin uygulamalar─▒ GPU kullanarak a├žabilirsin Prime ├Âzelli─čini kullanarak. ├ľrne─čin DRI_PRIME=1 firefox GNOMEÔÇÖda sa─č t─▒k yap─▒p t├╝mle┼čik grafik s├╝r├╝c├╝s├╝yle ├žal─▒┼čt─▒r da diyebiliyorsun.

FedoraÔÇÖda nas─▒l yap─▒yordun bunu bilmiyorum.

KDEÔÇÖnin ekran ayarlar─▒na girdi─činde durum ne? Oradan ayarlamay─▒ yapt─▒n m─▒? Basit bir ┼čey ama belki g├Âz├╝nden ka├žm─▒┼čt─▒r. Orada mesela monit├Ârleri hi├ž g├Ârm├╝yor mu?

1 Like

San─▒r─▒m bu basit bir ┼čey de─čil gibi. D├╝n sabahtan beri u─čra┼č─▒yorum. Yapmad─▒─č─▒m ┼čey kalmad─▒. Ayarlarda ya harici monitorler g├Âr├╝n├╝yo dahili laptop ekran─▒ g├Âr├╝nm├╝yor yada tam tersi oluyor. Ekran kart─▒ s├╝r├╝c├╝s├╝n├╝ ve ek paketleri tamamen kald─▒r─▒p temiz kurulum da yapt─▒m tekrar format at─▒p ba┼čtan da denedim de─či┼čen bir ┼čey yok. Ak┼čam Manjaronun formuna da konu a├žt─▒m onlarla da u─čra┼čt─▒k hala durum ayn─▒. Manjaronun forumdaki konuyu buraya b─▒rak─▒yorum incelemek isterseniz.