Mahremiyet ve Güvenlik Konuları hakkında tavsiyeleriniz

Merhaba. Ben ortalama bir kullanıcıyım. Yazılımla veya bilgisayar mühendisliğiyle alakam yok. Okuduğum bölüm de alakasız. Fakat son zamanlarda anonimliğe merak saldım. Aylarca çalışıp sonunda bilgisayar alabildim fakat işletim sistemi Windows. Ee ben de deep web’e girmek istiyorum fakat bunu Windows ile yapmak çok tehlikeli, biliyorum.(Yasa dışı amaçla kullanmayacağım) Linux da kurasım yok. TailOS kurayım diyorum. Ve bu bilgisayarla, güvenlikle ilgili şeyleri nasıl öğrenebilirim? 0’dan başlamak istiyorum. YouTube kanalı önermeyin Allah aşkına. Kişisel deneyimleriniz benim için daha önemli. Tşk.

deep web deepweb.com gibi birşey değil hocam. güvenlik ve anonimlik farklı şeyler ve güvenliğin de alt başlıkları var biri saldırı amaçlı olan birisi kendini savunma amaçlı olan. sistemine giren şeylerin neler olduğunu bildiğin sürece sisteme zarar gelmesi mümkün değil bunun için de en önemlisi açık kaynak yazılımları kullanmak (burda güvenilirliği sağlayan şey açık kaynak olması değil açık kaynak olduğu için uygulama içeriğini görebiliyor olman. ya açık kaynak populer uygulamalar kullanıp kodları inceleyen diğer kullanıcılara güveneceksin ya da kodları kendin inceleyeceksin) bu tür konularda çok takıntılıyım diyorsan windows gibi bir sistem kullanmakda bence çok abes olur. işletim sisteminin kendisi bile kapalı kaynak çünkü ve microsofta ait. benim için indirdiğim şeylere dikkat etmek güvenlik açısından fazlasıyla yetiyor :man_shrugging:

Kod incelemek demişsin ama nasıl yapacağım bunu? Yazılımcı veya bilgisayardan anlamayan biri olduğumu söyledim, ortalama bir kullanıcıyım. Kod incelemeyi nasıl öğrenebilirim, bunu da söyleyiver :slight_smile:

Dostum sürekli benzer konular açıp duruyorsun. İstediğin cevap tam olarak ne? Markette sihirli bir hap var onu satın alıyorsun ve bum artık güvenlik konusunda uzmansın mı?

Oku, izle, araştır. Kaynak soruyorsan olay başka ama önceki konularda da belli öneriler oldu. Bir yerden başlayacaksın bir soru soracaksın ve o soruyu araştıracaksın sonra aklına başka bir soru gelecek sonra o soruyu tekrar araştıracaksın. Soru sorup cevabı araştırmak olay.

Bunu günlerce aylarca hatta yıllarca yaparsan bir bakmışsın uzman olmuşsun. Sihirli bir hap yok. Sihirli bir kitap yok. Olmadı ve hiçbir zaman olmayacak.

Kaliteli soru sorup araştırmak ve bunu her gün yapmak var ve sadece bu var.

Ee araştırayım da terimleri anlamıyorum ki. İngilizce biliyorum ama herkes o konuya özgü terimler kullanıyor ve kafam karışıyor. Bilgisayara dayalı bir bölüm okusam dediğin kolay olurdu ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Şimdi bilgisayarın en temellerini bilmeden oturup deep web’e girmek de saçma geliyor çünkü bilgisayarıma virüs bulaşması ihtimali oldukça yüksek.

Sadece virüs bulaşması değil adamlar modemi söküp götürürler :smile: .

Senin dediğinine göre sadece bazı bilgiler arayacağım diyorsun ne aradığını söyle belki o tarafa uğramadan bulabilirsin sana belki yardımcı olabiliriz.

Senin ip’inden vb işlem yapıp sana kalabilir 100% gizlilik diye birşey yok.
Zorunda olmadıkça o taraflara girme.

kodlamayı öğrenerek? eğer bu tür birşeyi kabul etmiyorsan zaten ciddi bir güvenlik seviyesine nasıl sahip olmayı düşünüyorsun?

bunun bölüm ile ne alakası var? üniversiteden dolayı kendini geliştirmiş bir yazılımcı bilgisayarcı vs tanımıyorum ben. üniversitede sana ne öğretiyorlar? öğrenmen gereken şeyleri kendin öğrenmedikten sonra ne kimin ne yapmasını bekliyorsun ki? kaynakları söylesem şimdi bana inanacak mısın mesela? benim dediğimin doğru olduğunu bilmek için gene belirli şeyleri bilmen gerekecek. sonuçta dediğim şeyin doğruluğunu kontrol edeceksin. araştırmak istersen her türlü kaynak var çoğu yerde ücretli bile değiller. bunlar sadece bir kişinin faydasına olan şeyler olmadığı için herkes birbirine yardımcı olabiliyor. rastgele kaynaklarla başlasan bile sonuç elde edersin tek bir kaynağa bağlı olmak zorunda değilsin sonuçta, beğenmezsen değiştirebilirsin türlü türlü kaynak var internette :man_shrugging:

1 Like

Ben yüzey webde olmayan arşiv bilgilerine ve makalelere ulaşmak istiyorum. Haber bültenlerinde bize söylenen yalanların gerçeklerini görmek, okumak istiyorum. Deep web’i araştırma ve anonimlik amacıyla kullanacağım anlayacağın.

O zaman aynı soruyu onlarca defa sormak yerine bir dakika durup kaliteli soru sormayı düşünmeniz lazım. Bu yeteneğe hepimizin ihtiyacı var.

Sorunuzu şöyle şekillendirelim; Ben mahremiyet ve güvenlik konularında bilgi sahibi olmak istiyorum ama tam olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum ve İngilizcem henüz yeterli değil. Nereden başlayacağım ve nasıl ilerleyeceğim konusunda fikirleriniz neler?

Tek bir konuda ve tek bir soruyla isteğinize ulaşabiliyorsunuz.

Bu soruya cevabım:

1. Her şeyde olduğu gibi düzenli olmak.
  2. Oturup kafanızda sizi heyecanlandıran ve gerçekten öğrenmek istediğiniz 100 soru düşünün. Örneğin:
    • Mahremiyet nedir?
    • İnternet nedir?
    • İnternet nasıl çalışır?
    • Bir hacker nasıl yakalanır?

gibi gibi bunu milyonlarca yapabiliriz. Ama seni en çok heyecanlandıran sorular ne? Önce bunları düşünmekte fayda var.

1. Bu sorulardan seni en çok heyecanlandıran ilk 10’unu işaretle ve bu 10’u arasındaki en önemliden en az önemliye olacak şekilde 1’den 10’a sırala.
  2. Şimdi bu konuları internette araştırmaya başlayabilirsin. Seni heyecanlandıran konular olduğu için de araştırması daha eğlenceli ve kolay olacak.
  3. Yan olarak İngilizce öğrenimine başla çünkü İngilizce öğrenmeden bu işi yapması oldukça zor. Türkçe olarak ben içerik üretmeye çalışıyorum ama İngilizce olarak binlerce hatta milyonlarca kaynak var dışarıda. Gerçekten ciddi bir şekilde uzmanlaşmak istiyorsan İngilizce şart.
  4. Şimdilik İngilizce kaynaklardan çeviri araçları yardımıyla yararlanabilirsin.

Mahremiyet için sıfırdan anlattığım tehdit modelleme rehberi videomuz: https://youtu.be/JP_B-qVxTCM?si=gy6buHpY3Ekay4pi

Güvenlik içinse bir oynatma listemiz var: https://www.youtube.com/playlist?list=PLxrn_UQE6Et70sHefCGYEEm3vqGaQDnID

Bunları izlersen temel kavramları yavaş yavaş anlamaya başlayabilirsin.

Şimdi istediğin şeyin ne kadar ciddi olduğunun farkına vardın mı? Vardıysan güzel. Bir hayat stili haline getirirsen ve yukarıdakileri gerçekten yaparsan birkaç yıl içerisinde uzman olma şansın var. Ya da birkaç ay içerisinde hobi olarak ortalama bir insandan yüzlerce kat daha fazla bilgi ve anlayışa sahip olma şansın var.

Başarılar.

4 Likes

Kötü şeylere bulaşmadığım sürece kullanmak yasal diye biliyorum zaten. Bundan dolayı da hack yemem sanırım. Paylaşım falan yapmam zaten. Gözlem gibi düşün. Ama belge falan indirmem gerekirse o kısımda virüs bulaşmasından korkarım işte.

uncensored rtürk var telegramda buna bakabilirsin bunun gibi aradığın şeyler özellikle telegramda çok fazla.

Deep webe girdiğinde bu tür konuları bulabileceğine emin misin?
Her türlü bilgil DeepWeb’de yok .

Teşekkür ederim. Ve şunu eklemek istiyorum. Bilgisayar dili İngilizcesiyle normal İngilizce çook farklı. Benim normal İngilizce seviyem C1, bölümün dili bu zaten. Mesela dün Deep Web ve VM ile ilgili alt yazısız İngilizce video izlediğimde hepsini anladım. Adam zaten çok sade bir biçimde, çok terim kullanmadan anlatmış, bunları anlıyorum zaten. İleri düzeyi de dediğin gibi bu konuda araştırma yaparak öğreneceğim sanırım.

Çok alakası var. Şimdi yazılım mühendisliği okuyanla ben bir miyim? Bölümleri sayesinde en azından temel şeyleri öğreniyorlar. Üstüne katıp katmamaları kendilerine kalmış. Ayrıca bölümü okuyunca o konuya daha çok zaman ayırıyorsun ve nereden başlayacağını biliyorsun.

çalışıp çalışmamana bağlı değişir bu. interneti en iyi internetten öğrenirsin okulun sana sağlayacağı şeyler özellikle bu konuda fazlasıyla sınırlı. ama internette istediğin herşeye ulaşabilirsin

Üstad sakin kafamıza denk geldi :slight_smile:

YouTube videolarında söylendiğinin aksine deep web, devlet sırları ile dolu değil. Bu konulara meraklıysanız, örneğin Edward Snowden’in ve WikiLeaks’in açığa çıkardığı belgelere göz atabilirsiniz. İngilizceniz de varmış, bunları Wikipedia’dan araştırmaya başlarsanız, sizi bu konuda yeterince tatmin edecek başlıklara ulaşırsınız. Bu konuda birkaç tavsiyem olur:

• Popüler platformlardan (YouTube, Twitter, Instagram, Google vs.) ziyade DuckDuckGo gibi nispeten daha sansürsüz kaynaklardan araştırmalar yapın.
  • Örneğin mastodon.social’den engellenmiş birçok Mastodon instance’leri var. Bunlar nefret söylemi gibi nedenlerle engellenebiliyor. “Sansürsüz” içerikler görmek istiyorsanız buraları kullanabilirsiniz. Buralarda bol bol komplo teorilerine denk geleceğinizi de unutmayın.
  • Ayrıca mesela ABD askerlerinin Irak’ta sivilleri öldürdükleri helikopter(?) konuşmaları ve görüntüleri YouTube’da mevcuttu. Haberlerde göremeyeceğiniz türlü bilgilere YouTube gibi platformlardan bile ulaşabilirsiniz, araştırmayı derinleştirirsiniz. YouTube’da bulamasanız da basit bir DuckDuckGo, hatta çoğu zaman Google aramasıyla bile bulabilirsiniz.
  • Deep Web’den ziyade, ülkelerin hükümetlerince politik nedenlerle yasaklanmış web sitelerine göz atabilirsiniz.
  • Dünyada medyasının tamamınına yakınının sansürlü olması, “kuşlar hükümetin bizi izleme aracı” diyenleri haklı çıkarmıyor. Araştırmalarınızda bunu aklınızdan çıkartmayın çünkü İngilizce dilinde, okumakla bitiremeyeceğiniz kadar fazla komplo teorisi var, özellikle ABD kaynaklı. Aynı şekilde ABD karşıtı, gerçekle alakası olmayan da bir sürü komplo teorisi mevcut. Kısacası, ölçüyü kaçırmamak gerek.

Deep Web’de bunlardan daha fazlasını muhtemelen bulamayacaksınız. Deep Web maalesef ki bu yönden korkunç olmak için jumpscare dolu olan dandik korku filmlerine benzemeye başladı; Kanla, nefret söylemiyle, insana bir şey kazandırmayan saçmalıklarla dolup taştı.

2 Likes

Teşekkür ederim, sağ ol